Jihočeši se bojí o \"svůj\" Budvar
Co se píše o pivovarech a pivu
Jihočeši se bojí o "svůj" Budvar
[sobota, 12. červenec 2003]
Někteří manažeři pivovaru i komunální politici považují privatizační plány za cestu k prodeji Budvaru firmě Anheuser Busch
Konce výroby piva v Českých Budějovicích se obávají jihočeští politici a management pivovaru Budvar. Mají strach, že pivovar po privatizaci ovládne americký výrobce piva Budweiser, Anheuser Busch.
Do konce července vláda zřejmě rozhodne o tom, zda v příštích dvou letech nabídne zájemcům k prodeji národní podnik Budějovický Budvar. Zatímco se ale jednotliví ministři dohadují, zda je privatizace Budvaru vůbec nutná, v jižních Čechách už tato samotná ministerská debata vyvolává obavy. Podle některých manažerů pivovaru i komunálních politiků jsou totiž privatizační plány jen skrytou cestou k budoucímu prodeji národního podniku Budějovický Budvar jeho hlavnímu konkurentovi na světových trzích, americkému pivovarnickému gigantu Anheuser Busch. "Především nás překvapuje, že s úvahami o našem prodeji vystoupil jako první ministr průmyslu Milan Urban, který s námi nemá vůbec nic společného. A takový postup už sám o sobě vyvolává řadu otazníků," řekl LN bez bližších podrobností ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček. Budvar totiž spadá pod resort ministerstva zemědělství. Řada jihočeských politiků se však domnívá, že pokud bude českobudějovický pivovar privatizován, skončí nakonec v rukou společnosti Anheuser Busch. I kdyby měl zpočátku podnik získat v privatizaci jiný zájemce, případně najatý prostředník. "Jiný výsledek privatizace si opravdu nedovedu představit. Pro Američany má českobudějovický pivovar takovou cenu, že jí asi nikdo nedokáže odolat," řekl LN jihočeský hejtman Jan Zahradník. To by ale podle něj mohl být také konec výroby klasického budvarského ležáku. "Před takovou možností mě zvlášť v poslední době varují i kolegové v západní Evropě," tvrdí Zahradník. A proč se vlastně jihočeští politici tolik bojí převodu Budvaru do rukou amerického giganta, který by za něj údajně mohl zaplatit až dvanáct miliard korun? Američané totiž budou zřejmě jen těžko následovat příklad jihoafrických majitelů Plzeňského Prazdroje, kteří z plzeňského piva udělali svou prémiovou značku.
O prodeji není rozhodnuto
Anheuser Busch by byl sám proti sobě, kdyby prodával na jednom trhu dvě piva Budweiser se zcela rozdílnou chutí. Pro americký pivovarnický gigant má navíc Budvar cenu především kvůli jeho ochranné známce, a nikoliv kvůli výrobním možnostem. Jihočeští politici se tedy obávají hned tří možností: uzavření pivovaru, změny značky, která neodmyslitelně patří k jižním Čechám jako významný propagační prvek, případně výroby piva ve zcela jiné, unifikované chuti. "Propůjčujeme Budvaru jak název města, tak jeho znak. Ministři by se s námi měli alespoň poradit předtím, než začali nahlas uvažovat o privatizaci," řekl primátor Miroslav Tetter. Ministerstvo financí však tvrdí, že o prodeji jednoho ze dvou českobudějovických pivovarů není ještě zdaleka rozhodnuto. "To, zda bude Budvar v nejbližších dnech zařazen na seznam podniků, určených k privatizaci, vám zatím nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit," řekla včera LN mluvčí ministerstva Eva Nováková. Ani vládní rozhodnutí by však v tomto případě ještě automaticky neznamenalo prodej pivovaru. "Budvar totiž musí být před privatizací změněn z národního podniku na akciovou společnost. A taková změna vyžaduje souhlas parlamentu," řekl LN mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Jeho nadřízený, ministr Jaroslav Palas sice s prodejem Budvaru údajně nesouhlasí, podřídí se však většinovému vládnímu rozhodnutí. Podobně rozpolcené názory přitom zastávají dokonce i ministerští úředníci. "Budvar není nutné za každou cenu privatizovat. To je ale můj osobní názor. Ministr Sobotka má možná na celou věc jiný pohled," řekl včera náměstek ministra financí Eduard Janota. (Lidovky)
[Budějovický Budvar] 10:45 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!