Oreon

Orco ide pivovar Stein vydražiť

Co se píše o pivovarech a pivu


Orco ide pivovar Stein vydražiť

[sobota, 14. srpen 2010]

Majetok je v exekúcii, prezrádza páska na pivovare. Chcú ho vydražiť.

Chátrajúci, opustený, niekoľkokrát obhorený či dokonca s kupolou bez plechu. Tak vyzerá po predaji spoločnosti Orco Property Group niekdajší bratislavský pivovar Stein takmer v centre mesta. Páska na jeho zatvorených dverách okrem zákazu vstupu hovorí, že majetok je v exekúcii.

Vlastník tvrdí, že rozľahlý areál zaberajúci približne 1,6 hektára ide vydražiť. Príčinou je podľa Petry Zdeňkovej, hovorkyne českej a slovenskej pobočky spoločnosti Orco Property Group, realitná a finančná kríza na slovenskom trhu.

Foto

Cieľ: najvyššia cena

Na začatí procesu smerujúceho k predaju sa Orco dohodlo so Všeobecnou úverovou bankou, ktorá financuje projekt Stein,“ vraví Zdeňková. „Je v spoločnom záujme Orco aj VÚB banky predať Stein za čo najvyššiu cenu.

Dražbu zvolili, ako tvrdí Zdeňková, aby sa dosiahla maximálna transparentnosť pri predaji. Hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová sa k dražbe Steinu vyjadriť zatiaľ nechcela. Informovať vraj banka bude môcť až po ukončení interných rokovaní.

Foto

Predaj Dunaja

O finančných problémoch v súvislosti s Orcom sa hovorí už dlho. V prvej polovici tohto roku vlastník tvrdil, že na multifunkčný projekt Stein hľadá spoluinvestora, no predaj areálu vtedy vylúčil.

Minulý rok predal developer svoj prestížny luxusný bratislavský projekt City Gate medzi ulicami Laurinská a Gorkého.

Ďalší projekt developera, prestavba obchodného domu Dunaj, stojí. Priestory vlastník prenajíma, no sú takmer vyľudnené. Zdeňková tvrdí, že jeho predaj zatiaľ neplánujú. Urobili by tak vraj len v prípade zaujímavej ponuky.

Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová povedala, že Orco nepodalo v súvislosti s Dunajom a ani Steinom zatiaľ žiadnu žiadosť o povolenie.

Na výstavbu, ktorú Orco plánovalo v továrenskom areáli, však potreboval investor zmeniť územný plán. Chcel tu postaviť polyfunkčný objekt s bytmi, kanceláriami, obchodnými priestormi, pričom dominovať mu mala vysoká veža. Dopravnú a urbanistickú štúdiu developer už dokončil.

Zmeny územného plánu sa však projekt zatiaľ nedočkal, materiál o zmenách nakoniec primátor Andrej Ďurkovský z posledného rokovania mestských poslancov stiahol.

Zo zelenej hnedá

Pre stavbu niekdajšieho pivovaru bola charakteristická zelená medená kupola.

Dnes je však kupola hnedá, meď olúpali zlodeji a neskôr pre uvoľnenie plechov aj vietor. Stalo sa tak aj napriek tomu, že Stein bol podľa investora strážený. SBS­károv bolo vidno aj na vrátnici prázdneho areálu.

Okrem zlodejov sa do opustených priestorov vracal aj oheň. Počas demontáže Steinu v lete 2008 totiž vznikli až tri požiare. Ich oficiálnymi príčinami bola vraj súhra viacerých faktorov.

Areál sa nevyužíva už od roku 2008, keď sa v ňom skončila výroba.

Foto

Zdroj: Bratislava Sme.sk


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI