Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Mohu pít pivo v pracovní době?

Co se píše o pivovarech a pivu


Mohu pít pivo v pracovní době?

[čtvrtek, 18. prosinec 2008]

Pivo je v České republice tradičním, oblíbeným a hojně užívaným nápojem. Však se mu také přezdívá „tekutý chléb“. Proto v praxi často padají otázky jako: Kdo může pít pivo i o pracovní době? Mohu si dát jedno pivo na obědě v restauraci – o pracovní přestávce, když jsem mimo pracoviště?

Zatímco někteří zaměstnanci si v práci o pivu mohou nechat jen zdát, zaměstnanci pivovarů si mohou oprávněně klást otázku, zda mohou pivo dostávat jako odměnu za práci. Zákoník práce zaměstnancům ukládá mimo jiné povinnost nepožívat alkoholické nápoje na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, a rovněž nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele.

Střízliví na služební cestě a někdy i doma

Oficiálně nesmíte požít alkohol na služební cestě ani během přestávek v práci. To se vztahuje i na přestávky v práci na jídlo a oddech. To znamená, že dát si během oběda třetinku piva je zakázáno, protože po skončení přestávky byste nastupovali na své pracoviště pod vlivem alkoholu.

Ovšem někdy si alkohol nesmíte dát ani doma, mimo pracovní dobu. To za předpokladu, že by vliv alkoholu mohl přetrvávat až do nástupu do práce.

Například, po vypití půllitru desetistupňového (tj. výčepního) piva je obvyklá doba potřebná k vymizení alkoholu z organismu (krve) 1 hodina, u půl litru dvanáctistupňového piva (ležáku) 3 hodiny. Samozřejmě, vše je ovlivněno rychlostí spalování alkoholu, tělesnou hmotností, pohlavím apod. Takže abyste ráno nebyli schopni nastoupit v řádném stavu do zaměstnání např. na ranní směnu, stačí, když předtím večer vypijete pět dvanáctistupňových piv.

Co je alkoholický nápoj

Lihovina, víno a pivo a další nápoj, pokud obsahuje více než 0,5 objemového procenta alkoholu.

Pití piva může být dovoleno

Ne všichni zaměstnanci však mají nezměnitelný zákaz pití alkoholických nápojů v pracovní době. Pivo si mohou dát třeba ti, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách. Jde zvláště o horké provozy, jako hutě a slévárny. Můžete si tam však dát pouze pivo se sníženým obsahem alkoholu, lidově zvanou „osmičku“ nebo „sedmičku“.

Alkoholické nápoji mohou pít i ti, u nichž požívání těchto nápojů je součástí plnění pracovních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno. Jde zvláště o degustátory, sládky a různé ochutnávače při výrobě, kontrole a posuzování kvality alkoholických nápojů. Ovšem omezení zákazu se vztahuje pouze na tyto činnosti a ne na požívání alkoholických nápojů k jinému účelu.

Alkoholické nápoje v horkých provozech jsou dovoleny

Pivo se sníženým obsahem alkoholu (mající nejvýše 1,2 objemových procent alkoholu; 1,0 procent hmotnostních) nebo pivo nealkoholické (mající nejvýše 0,5 procent objemových; 0,4 procent hmotnostních).

Jenže ani zaměstnanci v hutích a sklárnách si nemohou dovolit pít běžné výčepní pivo či dokonce ležák, ale pouze nízkostupňové nebo nealkoholické.

Rozdíl mezi výčepním pivem a ležákem

Výčepním pivem se rozumí pivo vyrobené převážně z ječných sladů s extraktem původní mladiny 8 až 10 % hmotnostních, ležákem pivo vyrobené převážně z ječných sladů s extraktem původní mladiny 11 až 12 % hmotnostních. Ale pozor, nezaměňte procento alkoholu s hmotnostním procentem mladiny, tzv. stupňovitostí. Jde o odlišné parametry.

Výčepní piva obvykle mívají 3,6 – 4,1 objemových procent alkoholu, ležáky pak 4,6 – 5,2 %. Samozřejmě existují i výjimky, například pivo Jihlavský Ježek Jedenáct je pivem výčepním a obsahuje 4,7 objemových procent alkoholu, výčepní pivo Krušovice Mušketýr obsahuje 4,5 objemových procent alkoholu, naproti tomu Plzeňský Prazdroj, ačkoliv je ležákem, má 4,4 objemových procent alkoholu.

Stupně se už neuvádějí

Převážně z tradice a z marketingových důvodů uvádějí někteří výrobci piv současně stupňovitost i objemová procenta alkoholu. Ovšem dnes se setkáte nejčastěji s uváděním pouze objemových, resp. hmotnostních procent alkoholu. Mezi příklady piv s dvojím uváděním patří Jihlavský Ježek Jedenáct (výčepní pivo), Zlatopramen 11° a Zlatopramen 12° (ležák) nebo Velkopopovický Kozel 11° Medium (ležák).

K obědu jen nealkoholické

Ostatní pracovníci si mohou, třeba k obědu, dopřát pouze nealkoholické pivo. Nealkoholické pivo se svou chutí a kvalitou sice nikdy nevyrovná běžnému pivu výčepnímu či dokonce ležáku, avšak současný sortiment nealkoholických piv je v České republice natolik bohatý a chuťově různorodý, že si může vybrat každý a s čistým svědomím pak sednout za volant nebo se vrátit na pracoviště.

Zajímavostí je, že pivo se sníženým obsahem alkoholu nebo pivo nealkoholické může být zaměstnavatelem za stanovených podmínek podáváno zaměstnancům i jako tzv. ochranný nápoj.

Pivo jako naturálie

Někteří zaměstnavatelé stále nabízejí výhody v podobě naturálních složek mzdy (typicky „deputátní“ uhlí, levnější mléčné výrobky, pečivo apod.) Naturální mzda může být poskytována ve formě výrobků nebo jiných plnění spočívajících ve výkonech, pracích a službách. Zákoník práce nedefinuje obecně alkoholické nápoje, ale umožňuje poskytovat jako naturální mzdu lihoviny. Jako naturální mzda (nikoliv plat) tedy může být poskytováno i pivo.

Zdroj: Měšec.cz | Autor: Richard W. Fetter


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Jarda

pátek, 19. prosinec 2008
20:25

Jarda

To ladin:
a) no dnes jich moc 70 kg není :)

b) ano, přesnost a opakovatelnost. O rozumnosti je prudit kvůli fouknutí 0,2-0,3

d) na gymplu je málokdo na alkohol zvyklý. Navíc: když se přejíš, přecházíš virózu, špatně jsi spal atd., tak jsi na tom ještě hůř. Když ti huláká rádio, s někým se bavíš, kouříš, atd. taktéž snížené soustředění. A závěrečná věta: nebuď zase takový Mirek Dušín. Jak říkám, je to i o osobní odpovědnosti. Když se necítím ani na jedno malé tak si ho nedám, když ano, tak dám. Ale preventivní zakazování všem, princip kolektivní viny atd., to jsou věci, na kterou jsem dost citlivý. Takže opakuji: malá tolerance a o to větší tresty za překročení.

f) úplně špatně. 0,2 není chyba, ale minimálně změřitelné množství. Když máš o trochu víc, tak ti dopočítají, kolik jsi měl v době fouknutí. Takže 0,5 je 0,5 a ne 0,7. Doufám, že jsi nechytl za slovo to pako z televize, co prohlásilo, že nepřesnost může být 1 promile :) To jako když na Nově hlásili, že na mol opilý řidič nadýchal 0,28 :)


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

ladin

pátek, 19. prosinec 2008
08:54

to Jarda:
ad b) Kdysi se ve vsech vzorovych vypoctech tvrdilo, ze normalni chlap ma 70 kg :-)

ad c) To neni o rozumnosti, ale o tom, ze mereni ma nejakou presnost a opakovatelnost. Pokud nameri 0,19 promile, tak vysledek je, ze poziti alkoholu pred jizdou nebylo prokazano.

ad d) Kdysi na gymplu jsme pri vyucovani (!!!) vypili jedno pivo a merili reakcni dobu pred a pul hodiny po vypiti. Doporucuji. Takze i kdyz vim, ze mi postih od policajta po jednom pivu nehrozi, tak bych stejne do auta nesedl.

ad f) Clovek majici pul promile je prokazatelne alkoholem ovlivnen. Pokud bude v zakone pul promile, tak je nepostizitelnym ten, kdo ma pul promile plus chybu mereni a razem jsme na 0,6-0,7 promile. V tomto souhlasit nemohu.


napsal(a): ladin [Odpovědět]

Dan

pátek, 19. prosinec 2008
00:56

Dan

Mně se v článku líbí jiná věc, ohledně nealko piv
"...současný sortiment nealkoholických piv je v České republice natolik bohatý a chuťově různorodý, že si může vybrat každý..."
K tomu bych jen dodal, vybrat si z bohaté nabídky může opravdu každý, za předpokladu že si vybere Radegast Birell...
Neboť i hospody s dobrým pivem, mají z neznámých důvodů pro řidiče tuto nechutnou sra*ku :-(

To Jarda:
U nás je problém s morálkou. Dnes platí za volantem absolutní nula a řada lidí si dá to jedno. Pokud bude povoleno třeba 0,5 tak si lidi přidají ještě jedno, možná dvě...
Je to jako s rychlostí, na dálnici je 130 a spousta lidí jede 150, proto se tak dlouho řeší jestli zvýšit na 160, protože pro mnoho jedinců to bude 180.
Ještě k tomu alkoholu. Většina lidí při hladině 0,5 promile reaguje a funguje normálně. Je ale taky hodně těch, kteří při nule řídí jak kdyby byli pod vlivem :-)


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Jarda

čtvrtek, 18. prosinec 2008
14:06

Jarda

a) Jestliže má ležák tak 4,5-5% alkoholu a výčepní tak 3,8-4,1% tak zase tak velký rozdíl v čase odbourávání to není.
b) Na 1 pivo u normálního člověka (chlap +/- 90 kg) úplně do nuly stačí ca. 1,5 hodiny
c) Pokud nesouhlasím s dechovou zkouškou a trvám na krevní, nemusím do nuly, stačí do 0,2 promile. 0,2 a méně je totiž pro lékaře nula, jsou totiž realističtější a rozumnější než mnozí policisté a hlavně nablblí populisté prosazující úplnou nulu.
d)Pod 0,3 se beztak nic mimořádného se schopnostmi člověka neděje, proto má většina rozumných států povoleno až 0,5. Holt patříme na balkán, kde je třeba jedince buzerovat preventivně a občas něco bezpracně trhnout
e) Takže si lze v klidu k jídlu to jedno pivo dát. Pokud mě někdo udá a šéf nebo policajt by nebyl rozumný a realistický a čekal by za rohem, tak se nechám odvézt na krev. Z těch 0,3 po jednom pivu na 0,2 negativních pro lékaře pak stačí půlhodinka. Než po dopití zaplatím, odejdu, vyřídím zmeškaný hovor, atd., 10-20 minut uteče, než mě dovezou do laborky a vezmou krev, je to ještě déle. Takže negativní výsledek a ponížený ksicht toho vola, co to zorganizoval, si pak už jen užívám.
f) mluvím z vlastní zkušenosti, ale jde o tu svědomitost, dát si jen to jedno
Závěr: jsem o povolenou toleranci max ca. 0,3-0,5 a klidně pak o to větší tresty pro překročení. Prasata řídící s 1 promilí nulová tolerance neodradí a slušným lidem ( i poldům a lékařům)by se jen ulevilo.


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

Adsense

9. duben 2025
06:27


posted by: Inzerce

Paja

čtvrtek, 18. prosinec 2008
12:16

Paja

No a je v souvislosti s plnenim pracovnich povinnosti, kdyz zamestnanec na obchodni schuzce nedmitne pozvani na sklenicku? Nebo lahvicku ;)?

A co takovy utly slevac, kdyby vyzahl nalacno 15 osmicek a pak spadl do pece. Je to pracovni uraz bez namitek a nebo zraneni pod vlivem?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

jiri.kana

čtvrtek, 18. prosinec 2008
11:40

jiri.kana

Já se zas dověděl, že každoročně při týdenním pracovnímn pobytu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně jednám proti Zákoníku práce :-(


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

hroch

čtvrtek, 18. prosinec 2008
08:58

hroch

Zasw jeden článek, který se snaží nacpat co nejvíc informací do jednoho sloupečku, ale konečně jeden z této skupiny, kde snad není nesmyslů, polopravd ani lží. Je to pouze nesourodě nahrnuto.
Jediné nesmysly snad s tím odbouráváním alkoholu. A pak chybí upřesnění, že dřív se alkohol udával v hmotnostních procentach a dnes jen v objemových.


napsal(a): hroch [Odpovědět]


PI podporuje na�e zem�d�lce Reklama na PI