Jednorázový KEG
Co Vy na to a jiné názory
Jednorázový KEG
Když jsem přemýšlel, jaké pivo letos na oslavu narozenin (loni to byl výborný Konrad IQ), naskytla se možnost závozu piva ze Dvora Králové nad Labem. Chvilku mi to sice trvalo, ale nápad, že Tambor bude pro letošek to pravé pivo, byl nakonec na světě. Slovo dalo slovo a já objednávám štěňátko. Jak ale se soudkem, abych jej pivovaru neblokoval moc dlouho (další závoz předpokládám cca za půl roku)? Pana Kiriakovského napadá: "My Vám ho pošleme v jednorázovém soudku". Ptám se, o co že to vlastně jde. Jednorázový sud jsem viděl zatím jen zde.... Tenhle je prý celý z plechu. No což, alespoň to zkusím a snad pro Vás o tomto druhu balení točeného piva něco sepíšu.
Jednorázový sud v plné parádě
Má to prý jen dvě malé omezení. Ač se Tambor standardně plní do sudů, které disponují hlavicí typu bajonet, tento se naráží plochým flachem a ten mi na potvoru jediný chybí. Díky spolupráci s panem Ondřejem Rudolfem, který se zabývá prodejem a pronájmem výčepních zařízení - Výčepy.com, byl brzy tento problém vyřešen. Dalším možným omezením je to, že se sud nesmí odrazit, prý se musí "narazit a vypít", což nám u tak dobrého piva nedělalo sebemenší potíže :)
Neodrážet!
Když jsem se o tomto soudku snažil sehnat na netu nějaké informace (v češtině) nalezl jsem jen článek "Nové možnosti balení nápojů určených na export" z konce roku 2009, který vyšel na Agronavigátor.cz. Na PI sice již v tom roce proběhl, ale myslím, že není tak dlouhý a docela dobře nám osvětlí princip:
"Podnik Schäfer Werke představil nový třicetilitrový nevratný KEG z oceli. Tento nový obal poskytuje výrobcům piva a vína atraktivní řešení především pro vývoz jejich produkce. Nevratný KEG o hmotnosti 3,3 kilogramu byl sestaven takovým způsobem, že má stejné vlastnosti jako vratné KEGy a oproti plastovým obalům nabízí další výrazné přednosti.
Dutina obalu a plášť se skládá z tenkostěnného za tepla pohliníkovaného (hliníkování ponorem) ocelového plechu. Dovnitř je přímo vložena několikavrstvá fólie, kterou lze plnit a vyprázdnit přes jednorázový fitink z plastu.
Fiting z plastu
Aby se zamezilo opakovanému plnění jednorázového KEGu, zůstává fitink v otevřené pozici (nestandardně uzavřený). Existuje zde jistý zbytkový tlak, který může unikat a KEG tak nelze bez nebezpečí opětovně použít. Jednorázový KEG je zcela recyklovatelný."
No já ho rozhodně recyklovat nebudu, zřejmě jej nechám jako dekoraci v prodejně. Snad by ještě mohl sloužit jako nádoba na dočasné skladování víček od piv, která v prodejně vypijeme. Doufám, že se do něj dostanou i některá víčka od Tambora...
Úspěšně vypito
Mějte na paměti, že takový soudek se vyplatí opravdu jen při exportu. Pokud byste do něj chtěli pivko i Vy, připravte si k ceně piva dalších cca 400 Kč.
Kdo se chce seznámit s jednorázovým soudkem blíže, může to udělat na webových stránkách výrobce Schäfer Werke, kde mj. nalezne i toto video:
[Richard Chodora] [Zobrazeno 17280x] [27. únor 2011]
[Glosy] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Masakr
středa, 2. březen 2011
19:43
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=692764 to jenom k těm jednorázovejm obalům
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]
B.Hlavsa
středa, 2. březen 2011
17:51
Tyto "nádoby na pivo stojí za h....,posílal jsem vzorky do Austrálie a tyto"sudy",vytekly.
Pokud tomu někdo nevěří,pošlu mu fotodokumentaci.
Děs a hrůza.!!!!
napsal(a): B.Hlavsa (bohuslav.hlavsa(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
09:53
posted by: Inzerce
pivo
neděle, 27. únor 2011
22:38
Při návštěvě pivovaru Vyškov jsme viděli i tyto jednorázové sudy, určené na vývoz piva do zahraničí. Pokud se člověk zamyslí nad náklady na dopravu při vracení sudů z větší dálky, mají tyto své opodstatnění. Mně osobně jednorázovky na první pohled připomínaly trochu větší zavařovací hrnec, jak ho znám z mládí. Jo, jo, dějí se to věci ...
Masakr
neděle, 27. únor 2011
17:05
Vracení nerez sudů,byl problém všech evropskej pivovarů co vyvážely na východ a jiných podobných destinací.
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]
Dan
neděle, 27. únor 2011
12:17
Myslím že využití to může mít hlavně u nepravidelného vývozu, kde je návrat sudů zpátky do pivovaru komlikovaný a nákladný.
Ale na distribuci "kolem komína" to určitě vhodné není...
Tak trochu to připomíná pětilitrové soudky. Ty se také většinou už neplní a skončí někde jako dekorace a nebo jako odpad. Pivo v nich vychází díky obalu dost draho. Tady to bude podobné, akorát ve větším...
Masakr
neděle, 27. únor 2011
11:40
Na export do ruska a podobnejch zemí se to asi vyplatí,prej nerezové sudy moc nevracej
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]
píra
neděle, 27. únor 2011
11:28
Přijde mi to jako dost nešetrná věc k životnímu prostředí. I když se to pak bude recyklovat. I ten export to musí dost prodražovat, ne? Sice zajímavost, ale v našich podmínkách se asi moc neuchytí (snad na nějakých firemních večírcích plýtvajících firem).