Nařízení vlády o cenách piva
Co Vy na to a jiné názory
Nařízení vlády o cenách piva
Dnes mi dorazil mail se zajímavými daty i průvodním slovem od pana Františka Trantiny, ředitele vnější komunikace pivovaru Herold Březnice. Dovolte mi nyní citovat:
"Přeji hezký den, a také vše nejlepší v roce 2010.
Posílám Vám "Nařízení vlády republiky Československé ze dne 3. prosince 1920 o nejvyšších cenách piva ".
Moc se toho od těch dob v pivovarech nezměnilo, i nám přes různé proklamace o snížení cen náklady stoupají, jen sladovnický ječmen a chmel je o poznání levnější než loni. Náklady na energie bohužel stoupají, u elektřiny díky vyšším poplatkům za distribuci a zelené dani dotující různé větrníky a slunečníky na výrobu elektrické energie. Teď nám ještě zdraží dopravu a vůbec vše, co ještě zdražit jde...
Snažil jsem se zjistit něco o mzdách, v roce 1920, ze stanozáznamu z poslanecké sněmovny z roku 1922 mám toto:
Je důležito poukázati k tomu, jak vysoké jsou skutečně mzdy kovodělníků. A béřeme zde úřední data zaměstnavatelská, tedy nikoliv dělnická, která svědčí o tom, že v pražských kovodělných závodech minulého roku - a od té doby se mzdy nezlepšily - ve velkých podnicích byla mzda 5·24 až 10·53 Kč, ve středních podnicích 5·23 až 7·87, v malých podnicích 4·52 až 7·15 Kč za hodinu. Průměrně tedy můžeme říci, že zde byl výdělek 200 až 500 Kč týdně. Chceme-li však nalézti správné měřítko pro posouzení této mzdy, pokud má vliv na skutečnou životní úroveň, museli bychom také znáti, jaké procento dělníků béře tu kterou stupnici mzdovou, a tu bychom shledali, že tak často opakované tvrzení o tom, že kovodělníci požívají mimořádně vysoké mzdy, dotýká se pouze nepatrné části dělníků, veliké procento dělníků že jest v hranicích nižších. Docela bez předsudků a ve snaze konstatovati skutečný fakt, můžeme odhadovati tuto hranici od 250 Kč do 350 Kč týdně.
Takže zhruba spočítáno, v roce 1922 si mohl dělník koupit za týdenní mzdu (počítám 300 Kč) 176 osmistupňových piv. Pokud počítám dnešní týdenní průměr 5000 měsíčně, tak si dnes můžeme dopřát piv 250, když se spokojíme s nějakou desítkou za dvacet korun v hospodě.
Zatím co v roce 1920 se situací pivovarníků, obchodníků a hostinských vláda republiky seriózně zabývala, dnes nám prostě zvýší DPH a spotřební daň, stačí na to dvě věty v zákoně.
Křtění nového hnízda
Posílám Vám ještě fotku pokřtění čapího hnízda, sládek František Pinkava použil polotmavou čtrnáctku Herold."
František Trantina
Já děkuji za zajímavé informace, fotografii a v neposlední řadě za péefko. Omlouvám se za to, že autorství je přiřknuto mé osobě, ale věřte, že je to jenom tím, že pan Trantina není na PI registrován.
PF 2010
Možná Vám bude tento materiál spíš spadat do bloku, ale já si myslím, že svým rozsahem formát bloku překračuje...
Já přeji pivovaru Herold, a vlastně všem českým pivovarům, do nového roku jen to nejlepší. Aby zvýšení veškerých daní nemělo vliv na jejich odbyt, aby nadále ujídaly koláče nadnárodním koncernům.
A neodpustím si Vás pozdravit Dej Bůh štěstí!
[Richard Chodora] [Zobrazeno 6987x] [29. prosinec 2009]
[Glosy] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Heroldův písař
úterý, 5. leden 2010
08:22
to petr: I na novou omítku dojde, barokní stavba pivovaru je kulturní památkou, takže než zedník nahodí první omítku, je třeba vybojovat papírovou válku a také sehnat nějaké peníze.
napsal(a): Heroldův písař [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
10:23
posted by: Inzerce