Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vánoce 2008: pivní pohled

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Vánoce 2008: pivní pohled

Vánoce 2008: pivní pohled [p196] [p166]

Vánoce z pivního hlediska nejsou jen VPT, ale především volné dny a k tomu samozřejmě patří pivo, jak točené či lahvové. A i Ježíšek bývá k nám pivařům shovívavý a pod stromečkem nalézáme různé laskominy. Dnešní povídání bych rozdělil do několika samostatných kapitol.


Kapitola první - Co se děje v jižních Čechách?

Na předvánočních nákupech jsem si za pivo k štědrovečerní večeři vybral 14% Prezidenta z Třeboně, vždyť Regenta jsem měl vždycky rád. Také se mi do rukou dostalo balení Vánočního ležáku Bohemia Regent, který se na etiketě honosí číslovkou 12 a u přívěsu, jenž v předvánoční době zakotvil u plzeňské branky, pak kupuji 16% Knížete.

Bohemia Regent
Bohemia Regent

Třeboňská lahvová piva právě procházejí redesignem, jehož podoba se mi moc líbí, evokuje staré dobré časy. Pivo tomu ale bohužel neodpovídá, dvanáctka vyloženě zklamává, chuť zde snad ani nenalézám, pěna veškerá žádná. Ještě, že jsem si koupil jen jedno balení o osmi kusech. Rychle tedy ochutnávám Prezidenta, jenž mě také moc nenadchne, snad jen Kníže by se hodil ke sváteční večeři, ale nechci tak silné pivo, navíc pouze v třetince (mimochodem v přepočtu na normální pivo vyšlo na hezkých 35 Kč).

Ještě narážím na pack Petra Voka - jedenáctky z Českého Krumlova (registruji také nepatrnou změnu designu). Pivo vypadá po nalití dobře, pěna drží i vůně je poměrně lákavá, ale ouha ta chuť. To už v jižních Čechách, pominu-li minipivovary, zapomněli vařit dobré pivo? Naštěstí skoro v místě bydliště narážím na Krále Šumavy, sláva, tohle pivečko mám ozkoušené a k štědrovečernímu menu se bude velmi dobře hodit.

Petr Vok vs Král Šumavy
Petr Vok vs Král Šumavy

Z posledních ochutnávek mi vychází, že z průmyslových piv na jihu Čech mi nejvíce chutná produkce Budějovického Budvaru a právě Měšťanského pivovaru Strakonice.


Kapitola druhá - Paleta chutí z Náchoda

Pod stromečkem nacházím mimo jiné pivní dárky (Velká česká pivní kniha, "kosmetika" od Pivrnce, tričko a čepice PI) i multipack Paleta chutí od specialisty na speciály - pivovaru Primátor Náchod, který je v současné době na prodej. Takže jestli máte zbytečných 150 mega, je pivovar Váš a já budu jen doufat, že zachováte výrobu v dosavadním rozsahu, protože to, co se vaří v Náchodě je obdivuhodné.

Paleta chutí od specialisty
Paleta chutí od specialisty

Možná jste pochopili z médií, stejně jako já, že tato kolekce je složena výhradně z náchodských speciálů. Ale co zde tedy pohledává Dark, obyčejný tmavý ležák? Proč zde chybí světlý ležák? Nebylo by lepší doplnit sedm opravdových speciálů třeba pivním sklem? Nebo udělat multipack o deseti pozicích a doplnit ještě ležák a výčepní pivo, ať už je paleta chutí (skoro) kompletní?

Nebudu se zabývat hodnocením jednotlivých piv, vždyť je všichni jistě velmi dobře znáte, protože značka Primátor je jako jedna z mála regionálních pivovarů dostupná v celorepublikové síti, snad díky právě svým speciálům. Pro ostatní pivovary: tudy asi opravdu cesta vede :) Z této sestavy se nejvíc těším na Weizenbier a samozřejmě na naprostou novinku - Primátor STOUT.

Stout
Stout

Dle popisu svrchně kvašené pivo anglo-irského původu, které se vyznačuje intenzitou praženého ječmene a hořce čokoládové příchuti zkaramelizovaných sladů, obsah alkoholu 4,8% obj.. Dávám jej jako první z palety a ujišťuji se v tom, že stout nebude mou pivní parketou. Tohle pivo mi prostě nejede, bez ohledu na to, jak má stout chutnat. V klidu ho přenechám Vám, milovníkům těchto piv :)


Kapitola třetí - Konečně točené

Již více jak týden, od předvánoční besídky, jsem neokusil točeného pivka. Až v pondělí před silvestrem vyraziv do kina, naplánoval si i návštěvu jednoho z blízce plzeňských minipivovarů. Rozhoduji se mezi Purkmistrem a Modrou hvězdou, nakonec rozhoduje plná obsazenost v Černicích. Do Dobřan mě táhla touha ochutnat vanilkové pivo, které mi tu před časem tak chutnalo.

Modrá výzdoba
Modrá výzdoba

V Dobřanech na náměstí září modrá výzdoba a i interiér restaurace svítí krásně do modra. Na rozjezd dávám dvanáctku, která nezklame. Dále je na řadě tmavá čtrnáctka, která je sice lepší Kapra, ale nenadchne. Ještě, že jsem volil menší balení, v kterém pokračuji. Polotmavý Dragoun 16% a světlý Sekáč 17% jsou velmi dobrými pivy, ale dnes mi nějak silná piva nejdou do hrdla.

Vanilkové z Dobřan
Vanilkové z Dobřan

Ale to už je čas na vanilkové, letos v 17% stupňovitosti. A dle mého jej to dost poškodilo. Vanilku jsem skoro necítil, zato síla alkoholu mi skryta, bohužel, nezůstala. Minule mi vanilka ve dvanáctkovém provedení chutnala o moc více. Posledním vzorkem byla moje malá premiéra, ano, Dobřanského Anděla, silný 23% speciál, jsem také ještě neměl.

Dobřanský Anděl 23%
Dobřanský Anděl 23%

Jak jsem již psal, silné pivo mi dneska asi vhod nepřišlo, proto nebudu hodnotit, protože by to nebylo objektivní ani tak, jak to subjektivně může být :)

Na zítřejšího Silvestra si dávám za úkol nakoupit Krále Šumavy, snad na mne ještě nějaký v obchodě zbude, před Vánoci ho tam byla asi jen basa a půl...[Richard Chodora] [Zobrazeno 9863x] [30. prosinec 2008]
[Glosy] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rosťa

pondělí, 12. leden 2009
18:23

Rosťa

Já si na Vánoce pořídil 10 náchodských stoutů a 10 English pale ale a nelitoval jsem :) jejich čtyřiadvacítce se ale vyhýbám, to se nepije, to se musí jíst a hodně kousat :) Opravdu mne mrzí, že je situace tak na nic, že Náchod a Budvar jsou na prodej...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 12. leden 2009
15:54

Roman Holoubek

To Hroch: Paleta chutí a chuťové preference každého z nás. Co člověk to chuť - mě například jejich 13 polotmavá velmi chutná. Jinak řečeno v celé paletě nevidím slabý článek - jen mi něco jede o něco více, ale všechna piva v paletě jsou na lepším průměru až velmi chutné.

PS: onen stout je skutečně třešnička - lahůdka v této paletě.


hroch

pondělí, 12. leden 2009
11:59

hroch

Primátor paleta chutí
On ten Dark do té palety sedí mnohem víc než polotmavá třináctka. To tmavé je vynikajicí, stout je hodně zajímavý svojí praženou a suchou chutí, šectnáctku většina zná- dobrá, potěšujicí je velmi dobře pitelná jednadvacítka, double a weizen a IPA zná většina znalých, trochu slabší chuťově a v daném seznamu prakticky zbytečná je pouze polotmavá třináctka.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 8. leden 2009
17:56

Dan

K tomu Regentovi. Myslím že v Třeboni nezapoměli jak se vaří dobré pivo, ale lahvové je opravdu téměř nepitelné. Nevím proč, ale je to tak. Už v létě jsme po točeném dali lahvové a byla to doslova pecka mezi oči. Úplně jiné pivo. Konkrétně se jednalo o světlou dvanáctku. Docela by mne zajímalo, proč tomu tak je.
Jinak nejvíce chutnalo nefiltrované, které je bohužel dostupné jen "pod komínem"


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Adsense

11. prosinec 2023
07:19


posted by: Inzerce


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI