Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blok


Co doporučuje Sdružení přátel piva?

[pondělí, 1. únor 2010]

Pomiňme stranickou historii a vrhněme se do současnosti, kdy o sobě SPP na svém webu prohlašuje:

"V současné době se SPP zabývá pivovarnictvím, chmelařstvím, sladovnictvím, pivovary, pivem a hospodami. Snaží se navazovat a udržovat vztahy se zahraničními subjekty podobného zaměření a udržuje i nadále dobré vztahy s pivovary. Pořádá osvětové akce, usiluje o povznesení kultury pití piva i našeho pohostinství. Každoročně vyhlašuje a oceňuje nejlepší piva, pivovar, pivovarskou osobnost, hospodu a uděluje i další ocenění."

Nebudu komentovat jejich činnost, která alespoň dle mého názoru není moc vidět. Např. lhostejnost sdružení k zavírání pivovarů v Česku, kdy nevydají ani tiskovou zprávu se svým postojem, tedy pokud nějaký vůbec mají. A že se do tisku prosadit umí - jednou za rok se dozvídáme výsledky jejich anket xxxx roku.

Pravda loni jsem je potkal na Reprezentačních slavnostech v Táboře, kde točili pivka z menších pivovarů, takže přeci jen palec trošku nahoru. Ale třeba se pletu a jen o jejich činnosti nevím. Mohl bych případně poprosit v diskusi o uvedení na pravou míru?

Ale k jádru pudla, jak se říká. Nejvíce mě na webu SPP zaujala sekce odkazy, kde je mj. uvedena jediná restaurace. Krčma U sedmi Švábů. Sakra to musí být hospoda s vynikajícícm pivem, když byla vybrána odborníky z SPP jako jediná v republice. Kam se na ni asi z pivního hlediska hrabou Zlý časy nebo Modrý abbé.

Proklikávám se samozřejmě, jak je mým zvykem, rovnou na Nápojový lístek, kde je, narozdíl od jiných restaurací, pivo uvedeno na první příčce. Bravo. A jaké že pivo Sdružení přátel piva takto doporučuje. Krušovické...

Podpořme jej také, přátelé

Sdružení přátel piva

autor: Chody | Blok 17:00 [permalink] [reaguj]


Pidat reakci

Jmno:
E-mail:

siki

čtvrtek, 4. únor 2010
23:25

siki

I u nás, v Žebráku, funguje sekce SPP, je o ní ale vědět jen tehdy, koná-li se tu nějaká akce (sraz mopedistů, Žebrácká 25), kde si otevřou stánek se Staropramenem.....:-(


napsal(a): siki [Odpovědět]

Felčar

pondělí, 8. únor 2010
21:56

Felčar

to siki: To se mi nezdá, v životě jsem o tom neslyšel. Opravdu to bylo pod hlavičkou SPP? Schválně se na to poptám.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
14:01


posted by: Inzerce

siki

úterý, 9. únor 2010
14:59

siki

to Felčar: Možná to nebylo přímo pod hlavičkou SPP, ale ti lidé točící a prodávající tam jsou členy SPP (podle mě nečinnými, jen zaplatí poplatky a pak v hospodě povídají, že jsou v tom SPP)....


napsal(a): siki [Odpovědět]

BCH

čtvrtek, 4. únor 2010
18:52

BCH

Já si pod pojmem Strana přátel piva vždycky představím Severní Koreu. O Severní Korei není skoro celý rok slyšet, akorát jednou za rok probleskne zpráva, že to je velmoc přes jaderné zbraně... Na skoro nejchudčí zemi světa zajímavá zpráva. O Straně přátel piva taky není celý rok vidu a slechu. Tedy až na to vyhlášení Pivo roku, kde např. tradičně vítězí v jedenáctkách Klášter a Svijanský Máz je tradičně třetí (bezplatné exkurze pivovaru s ochutnávkou udělaly svoje). O spolku-straně o které není celý rok slyšet určitě "zajímavé" vyhlášení...Nakonec správně to popisuje Malakin-za celý rok nikde žádná zpráva, až na to vyhlášení Piva roku...


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Weetek

úterý, 9. únor 2010
11:27

Weetek

to BCH: Ono je možná dost nesmysl si vůbec pod pojmem "Strana přátel piva" představovat cokoliv, protože pokud vím, od roku 1998 jako "strana" už nefunguje. Takže neplést pojmy s dojmy :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Felčar

úterý, 9. únor 2010
11:39

Felčar

to Weetek: Ano, toto jsem opomněl zmínit. Sdružení přátel piva je přes 10 let apolitické sdružení. Ano, do jisté míry navazuje na recesistickou Stranu přátel piva, kterou na začátku 90. let založili studenti plzeňské pedagogické fakulty. Dnes ve vedení SPP není nikdo, kdo by byl v minulosti členem Strany přátel piva.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Felčar

úterý, 2. únor 2010
23:49

Felčar

A vlastně bych také mohl odpovědět na onu možná poněkud řečnickou otázku z nadpisu "Co doporučuje Sdružení přátel piva?". Doporučuji, aby každý, kdo má odvahu, chuť, elán a čas nějakým způsobem pomoci českému pivovarnictví, rozšířil naše řady. Aktivních členů nikdy není dost a aktivity zejména velkých nadnárodních společností "realizujících" se na českém trhu s pivem jsou čím dál hůře akceptovatelné. A případným novým členům bych vzkázal: Neptejte se, co pro vás může udělat Sdružení přátel piva, ale spíše se ptejte, co vy můžete udělat pro poctivé české pivovarnictví. Snad to nezní moc idealisticky :D
---------------------------------
Zpráva byla upravena 02.02.2010 ve 23:54:18


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Felčar

úterý, 2. únor 2010
18:13

Felčar

Kritika je samozřejmě do značné míry oprávněná; co se týká webu, tak k němu se vyjadřovat nebudu, protože na jeho tvorbě a aktualizaci se nijak nepodílím. Nutno si ale uvědomit, že jsme zájmové sdružení a vše co děláme, tak jde z našeho volného času a často i z našich peněz, málo či vůbec se třeba ví, že První setkání českých sládků http://www.pratelepiva.cz/akce/setkani-sladku-se-vydarilo
jsme z velké míry sponzorovali z našich kapes. Ono např. zorganizovat Tábor není žádná legrace; počínaje pivem a konče obsluhou. Chce to více aktivních členů. Ale abych nepsal jednostranně, pravda že člověk se zase podívá na místa a akce, kam by se normálně nedostal; zítra a pozítří mě čeká příjemná práce v degustační komisi v Táboře, což je velice zajímavá zkušenost. Rovněž asi u nás není moc lidí, co si prošli všechny naše průmyslové pivovary; mně ke splnění tohoto snu chybí dva.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Malakin

úterý, 2. únor 2010
18:53

Malakin

to Felčar: ...vše, co děláme, jde z našeho volného času a často i z našich peněz A nemělo by toto být naprostou samozřejmostí? Pivní.info takto také funguje a funguje dobře, nevidím tedy důvod, proč by tomu nemohlo být obdobně se SPP.

Chce to více aktivních členů. Toto by se dalo vyřešit např. tak, že kdo bude chtít navštívit nějaký pivovar či jinou akci, kam se - jak naznačuješ - normální smrtelník nedostane, bude holt muset přiložit ruku k dílu, jinak má prostě smůlu. Otázkou však zůstává, zda by pak na akce pořádané SPP vůbec ještě někdo jezdil a zda by to nevedlo k zániku SPP jako takového.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Felčar

úterý, 2. únor 2010
22:08

Felčar

to Malakin: K prvnímu odstavci - super, mohl bys nám třeba proplácet telefonní hovory, které vedeme s pivovary, když organizujeme vyhlášení, pomoci dobré věci by přece mělo být samozřejmostí. A že minimálně tato naše akce pomáhá zviditelnit zejména menší pivovary, se snad přít nebudeme.
K druhému odstavci - ano, obvykle to tak bývá.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Malakin

středa, 3. únor 2010
18:50

Malakin

to Felčar: Pokud nemáte na proplácení telefonních hovorů, tak co takhle zvýšit členské poplatky (ČP)? Sice nevím, kolik se platí nyní, neb tato podstatná informace na vašem webu jaksi chybí, ale kdyby se ČP zvýšily např. o 20 korun, tak by to určitě nikoho nezruinovalo. No a pokud by s tím někdo přeci jen nesouhlasil, může z vašeho sdružení vystoupit. Aspoň byste se očistili od prospěchářů a zůstalo by jen zdravé jádro, tj. ti, co jsou vašimi členy skutečně jenom z lásky k dobrému pivu.

Ještě k vašemu webu: Co ti brání v tom, abys např. opravil pravopisné či formální chyby ve vašich tiskových zprávách, které jsou zveřejněny na vašem webu? Upozorňoval jsem na ně tady už v listopadu a odezva žádná. Nebo ti snad nevadí, že díky tomu SPP vypadá jako banda amatérů?

Ještě k vašim akcím: Když už někam jedete, např. do nějakého pivovaru, tak co o tom něco důstojného sepsat? Např. Regenta jste odflákli jedním odstavcem, přitom by se o něm dalo napsat tolik. Nebo jste všichni v SPP toho názoru, že výhody mají být jenom jednostranné a že tedy pivovar musí nejprve zaplatit a teprve pak se mu dostane řádné propagace?

Jo, mohl bys mi také ve stručnosti napsat, co přesně SPP dělá pro propagaci malých českých pivovarů? Vaši přítomnost na loňských slavnostech v Táboře jsem zaregistroval a podobně jako Chody vám za to dávám palec nahoru, ale o jiné vaší prospěšné činnosti jaksi nevím a budu tedy rád, když mi ji aspoň trochu přiblížíš. Díky.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 03.02.2010 ve 18:59:39


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Felčar

pondělí, 8. únor 2010
22:49

Felčar

to Malakin: Na některé body si ani nejsem jistý, zdali má smysl vůbec reagovat. Ale budiž.
Ad první odstavec: Že nemáme "na proplácení telefonních hovorů" je mylná hypotéza, respektive mylná interpretace. V mé předchozí reakci to bylo zmíněno pouze jako příklad v souvislosti s výdajovou stránkou činnosti SPP. Pokud bych se měl držet pouze nákladů na vyhlášení, tak tam dále patří náklady na zakoupení piv při finálové degustaci Pivního sněmu, náklady na bus pro novináře na vyhlášení, náklady na moderátora (letos Václav Upír Krejčí), náklady na ceny (poháry plus diplomy), náklady na občerstvení (raut) po vyhlášení a to jsem určitě na další zapomněl. Organizace naší účasti letos v Táboře s sebou nesla rovněž nemalé výdaje. Členské příspěvky jsou předmětem stálých debat, ale přece jen kvůli nezaplacení nechceme, aby byl dotyčný vystoupen. Mnohdy bývá nezaplacení i z důvodu neúmyslného opomenutí. Samozřejmě jako všude, jsou tu tací, kteří se vezou, ale jmenovat nebudu...
Ad druhý odstavec: Tak ještě jednou a snad naposledy – brání mi v tom čas a do jisté míry i to pravé nadšení, resp. chuť. Skoro si připadám, jako bych se musel omlouvat, proč teď nezačnu s opravou oněch chyb. Již jsem psal, že náš web jde zcela mimo mě. To bych pak mohl skončit jako člověk, který ve svém životě nemá nic jiného než pivo; kdybych neměl partnerku (manželku), která je na mateřské a přitom studuje, neměl dceru, sám nepracoval a u toho nestudoval a hlavně neměl další starosti a zájmy, tak bych snad něco dělal i s webem a dokonce bych mohl udělat z nouze ctnost. Někdo má možná jiný názor či smysl života, ale realita je naštěstí jiná, láska k dobrému pivu má své meze. A ještě něco, členové SPP jsou z drtivé většiny amatéři v tom smyslu, že jsme "nepivovarští", sice pár pivovarských je také našimi členy, ale v omezeném měřítku. Ale pravda je, že web nestojí za nic, ale abych použil již jednou zmíněnou skutečnost - abychom měli peníze na vyhlášení, tak už nemáme na profesionální IT firmu či webmastera. Jak již tu kdosi avizoval, ten web bude během velice krátké doby nahrazen něčím normálním, ten současný je opravdu nedůstojný.
Ad třetí odstavec: Zase jsme u toho samého, někdy z pivovaru něco sepíšeme, jindy ne, je to hlavně otázka času. Pokud mohu mluvit za sebe, tak na oné akci v Regentu jsem nebyl. A vyjadřovat se k větě "Nebo jste všichni v SPP toho názoru, že výhody mají být jenom jednostranné a že tedy pivovar musí nejprve zaplatit a teprve pak se mu dostane řádné propagace?" je bezmála pod moji úroveň.

Ad čtvrtý odstavec: Za posledních několik let:
- Každoročně pražská relativní desítka, vždy se točí pivo z nějakého menšího pivovaru, obsluha v propagaci rozhodně nezahálí
- Pivní festival v Salzburgu (vlastní stánek), propagace českého piva
- Každoroční vyhlášení cen, propagace dle nás nejlepších piv (a některých dalších kategorií) za uplynulý rok
- Práce na posunutí hranice 200 l pro homebrewáře a zrušení nahlašovaní povinnosti u celníků
- Prohlídky pivovarů, někdy textový výstup; uznávám, že výstupů není nikdy dost
- Prezentace a vlastní stánek v Táboře, propagace
- Historicky první setkání českých sládků
- Tradiční akce v Březnu na Březňáka, tj. propagace tohoto pivovaru, budoucnost akce nejistá a možná i bude bez smyslu...
- Degustace polských piv; pro někoho možná překvapení, ale i za hranicemi se produkuje pivo nejen českého typu (svrňáci apod.), které je vynikající a zaslouží si propagaci
- Každoroční cesta do Polska na jejich vyhlášení, propagace českého piva
- Námi pořádaná tiskovka v Pivovarském klubu na téma licenčně vyráběná piva (za účasti vysoce postavených Plzeňáků)
- Činnost v rámci EBCU (Evropská unie pivních spotřebitelů), před necelými 3 lety dokonce pořádání zasedání v Praze. EBCU je sdružení 13 pivních spotřebitelských organizací ze 13 evropských států, bližší info viz http://www.ebcu.eu/ Mají na rozdíl od nás důstojný web :-)
Vezměte prosím v potaz, že vše se děje v našem volném čase a to jsem určitě na řadu dalšího zapomněl. Je toho snad málo? Opět ale budu končit svůj příspěvek s povzdechem, že to chce více aktivních členů...


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Sekal

pondělí, 8. únor 2010
23:24

Sekal

to Felčar: Až bude Francie v rámci EU prosazovat zvýšení spotřební daně na víno z nuly na alespoň 5%, uvěřím nějakému sdružení s doménou .eu. Do té doby jest vše evropské (ve smyslu EU) pro mne symbolem nespravedlnosti a lobbingu. Toto říkám i přesto, že jsem vedle piva velkým milovníkem vína, pro fr.zemědělce bohužel ne francouzského, nýbrž chilského a novozélandského. Francouzské víno mi pak nepřináší zdaleka takové uspokojení jako třeba Chýně nebo Zvíkov.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Felčar

pondělí, 8. únor 2010
23:39

Felčar

to Sekal: Podle přípony konkrétní domény rozhodně nelze soudit celou organizaci, vlastně mě na takovéto hloupé tvrzení ani nenapadá protiargumet. Francouzská ATPUB je rovněž členem, nicméně zdaleka vůdčí organizací celé EBCU je britská CAMRA. Předpokládám, že zde diskutujícím je dostatečně známá. Má kolem 110 tisíc členů, to už se pak jinak prosazují zájmy a propaguje se.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Konstantin-m

pondělí, 1. únor 2010
18:26

Stránky SPP jsou již dlouhou dobu ve stadiu pomalé smrti, naštěstí brzy prý budou nové. Už aby to bylo... A ti švábi měli naději, ale změnil se šéf i pivo...


napsal(a): Konstantin-m [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI