Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

březen 2003

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv březen 2003


Pivovar v zámku v Oslavanech

[čtvrtek, 20. březen 2003]

V přízemí západního křídla zchátralého zámku v Oslavanech vznikne malý zámecký pivovar s restaurací. Hotov má být už v létě roku 2003. Oslavanští radní schválili smlouvu, na jejímž základě získá pro tento účel jedno křídlo téměř nevyužitého zámku třebíčská firma G& Ce Pacific Ltd."Nájemné je stanoveno s ohledem na značné investice, které musí do úprav zámku dát,"poznamenal starosta Oslavan Vít Aldorf. Podle něj má mít zámecký pivovar charakter domácího pivovaru. "Tedy žádná velká továrna na pivo, spíše takový malý podnik,"poznamenal. Firma využije i první patro zámku, kde po konzultaci s památkáři plánuje zřídit fitcentrum se saunou. Pronájem pomůže zajistit obnovu zničené části zámku. Oslavanská radnice jako majitel zámku by na celkovou obnovu komplexu potřebovala desítky milionů korun. K dispozici ale má minimum prostředků z vlastních zdrojů a státních dotací. Vloni pokračovala výměna střech, obnovy se dočkaly i krovy a některé sloupy arkád, v jednom z křídel vznikly stálé expozice hornictví, energetiky a hasičské techniky. Letošní investice závisí i na dotacích od ministerstva kultury. Šancí pro zámek může být vybudování evropského studijního centra, které však stále zůstává v rovině plánů. Proto nynější dohody, na jejichž základě část komplexu získá firma pro vybudování pivovaru, počítají i s možností budoucího odprodeje "pivovarského"křídla provozovateli.


V Dobrušce se zase bude vařit pivo

[pondělí, 17. březen 2003]

Dobrušský pivovar, v němž se pivo naposledy vařilo v roce 1995, opět ožije. Výrobu sladu a částečně také zlatavého moku v něm hodlá obnovit pivovarnická společnost IMEX Premium, která uzavřený závod koupila od státního podniku Pivovary Hradec Králové v konkursu, řekl jednatel hlinecké společnosti s ručením omezeným IMEX Premium Ladislav Valtr. Nový majitel, kterému v současnosti patří pivovar v Hlinsku, do areálu hodlá postupně investovat přes 20 miliónů korun. (Hospodářské noviny)


Co bude z pivovaru Děčín?!

[neděle, 16. březen 2003]

Děčínští podnikatelé, kteří před několika týdny seznámili veřejnost s nápadem přebudovat bývalý místní pivovar na veliké nákupní centrum, už mají vypracovanou i dopravní studii. Doprava v centru města kde pivovar stojí je totiž velmi svízelná a právě její vyřešení je složitým problémem. "Studii vypracovala renomovaná firma a konzultovali jsem ji i s dopravní policií. Podle jejích připomínek ji ještě odborníci dopracují", řekl včera poradce firmy Bash, jež objekt pivovaru vlastní, Václav Polák. Výstavba obchodního centra bude konkurovat městem navrhované stavbě supermarketu Prima, jenž by měl stát jen několik stovek metrů od pivovaru. Investor do rekonstrukce Pivovaru počítá i s místem pro děčínské podnikatele. (MF Dnes)


Domažlická radnice začala jednat se dvěma zahraničními zájemci z oboru pohostinství a hoteliérství, kteří by obnovili a dlouhodobě provozovali uzavřený domažlický pivovar. Za to, že investor vybuduje malý pivovar, restauraci a hotel s kapacitou jednoho zájezdového autobusu, získá za symbolický nájem areál třeba na 99 let. Řekl to starosta Jan Látka. Město váže podpis smlouvy s nájemcem nejstaršího českého pivovaru na obnovu horní části areálu, kde má na pozemku 0,9 ha vzniknout obchodní centrum Billa. Pivovar by měl mít roční výstav piva 3000 až 5000 hl. Zchátralé budovy domažlického pivovaru, který zavřel brány v roce 1996, odkoupila radnice loni v květnu za 2,8 milionu korun od Plzeňského Prazdroje. Město chce turisticky využít 660 letou tradici vaření piva ve městě. Pivovar vyráběl do roku 1996 téměř 200 000 hl piva ročně. Do sortimentu patřilo pivo Gambrinus, Purkmistr, Prior, Rychtář, Radní a Písař. (Pivní kurýr)


V pivovaru zkoušejí novou varnu

[čtvrtek, 13. březen 2003]

Zcela novou varnu začal v těchto dnech testovat Plzeňský Prazdroj. Zařízení za tři sta miliónů korun je největší letošní investicí pivovaru a umožní zvýšit produkci pěnivého moku ze dvou na tři milióny hektolitrů ročně. První pivo z moderních varných nádob se na trhu objeví ještě do konce března. "Výsledky zkušebního provozu potvrzují, že nové zařízení nemá žádný negativní vliv na tradiční kvalitu, přesně definované vlastnosti a jedinečnou chuť piva," podotkl vrchní sládek pivovaru Václav Berka.

Prazdroj v současné době vyrábí téměř padesát tisíc hektolitrů mladiny týdně. "Z toho polovina již pochází z nové části varny," sdělil mluvčí podniku Alexej Bechtin. "Ještě do začátku letošní hlavní pivovarské sezóny, tedy do léta, se celková produkce zvýší na šedesát sedm tisíc hektolitrů," dodal. V té době už bude zcela dokončená prosklená budova nové varny včetně veškerého technologického vybavení a rekonstrukcí projde i část zařízení starého provozu.

Dominantou této asi nejdůležitější části pivovaru jsou nové nerezové scezovací kádě o desetimetrovém průměru. "Většinou se ale stavba odehrává mimo zraky návštěvníků pivovaru, často v prostorách pod úrovní podlahy. Rekonstrukcí prošlo téměř veškeré zařízení varny včetně měděných kotlů," připomněl Bechtin.

Současná modernizace varny je podle Berky svým rozsahem ojedinělá. "A to i ve srovnání s ostatními pivovary v Evropě," podotkl sládek. "Práce jsou o to náročnější, že probíhají za plného chodu pivovaru," doplnil.

Strategickým cílem Plzeňského Prazdroje je do roku 2010 několikanásobně zvýšit výrobu. "Tak, aby se značka Pilsner Urquell zařadila mezi pět největších prémiových mezinárodních značek světa," uzavřel Bechtin. (Právo)PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI