Černobílý Gambrinus
Video s pivní tématikou
Černobílý Gambrinus
Jistě jste si všimli, že v posledních letech začíná být populární pšeničné pivo. Nejen u minipivovarů, kde je čím dál stálejším hostem, ale můžeme ho zaznamenat i v sortimentu pivovarů průmyslových. Jistě si občas dopřejete náchodský Primátor Weizenbier. Mé první setkání s pšenicí bylo, jak jinak, kvůli láhvi a tím prvním byl březnický Herold a musím říct, že to pro mladého pivaře zvyklého jen na pivo plzeňského typu byl šok. Dostavil se i dávicí reflex. Co bych dneska za březnickou pšenici dal, možná se jí už ani nedočkám. Vaří dnes nějaký další průmyslový pivovar pšeničné pivo?
Mladší už asi nepamatují a snad ani nebudou věřit, že po revoluci nabízel pšeničné pivo i plzeňský moloch. Název zdědilo po zrušeném plzeňském pivovaru Prior (1872-1925) a koncem roku 1994 jej začal dodávat domažlický pivovar, který ho vařil do roku 1996, kdy byl svým majitelem (PPas) uzavřen. Kvasnicová pšenice se pak ještě pár let vyráběla v Plzni pod značkou Gambrinus Bílé a v roce 1997 byl vytvořen i reklamní spot, na který se můžete podívat.
Do Plzně byla převedena i výroba další domažlické značky - černého piva Purkmistr, alias Gambrinus Tmavé. Dnes v rámci celého koncernu nahrazeno výčepním Kozlem Černým. Lehké pivo Písař pak jako Gambrinus Osma. Purkmistra i Písaře si dnes můžete objednat v Plzni-Černicích. Rychtář 12 a Radní 10 nahrazeny nebyly. Snad se jich dočkáme v plánovaném domažlickém minipivovaru.
V tehdejší gambrinusovské řadě se objevovalo i nealkoholické pivo Master, dnes v rámci PPas nahrazeno nošovickým Birellem. Dle mého názoru musí být na nealkoholické pivo zvláštní technologie. V nedávné historii se nealko vyrábělo v Plzni i ve Velkých Popovicích a docela by mě zajímalo, zda se Birell vyrábí všude nebo jen v Nošovicích?
Trošku jsem se pozastavil u pita. Ale docela mě zaujalo, že nový speciál (vyráběný v Popovicích?) polotmavý 13 a tmavý 18 dostal jméno dávného gambrinusáckého nealko piva...
[Richard Chodora] [Zobrazeno 7171x] [9. květen 2008]
[Pivní video] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Elf
pondělí, 26. leden 2009
16:31
Kromě náchodského Primátora by měl pšeničné pivo vyrábět ještě pivovar v Lounech (viz ). Bohužel ho ale nelahvují a tak jsem ani neměl možnost ho ochutnat. Březnice už údajně pšenku nevaří a nikdo další z průmyslových pivovarů se k pšence moc nemá. Takže zbývají už jen ty mini, které zas ale někdy vaří hybridy.
Ale třeba bude chtít PP zaplnit další "díru" na trhu, podobně jako to teď nedávno udělal v případě jedenáctky, a začne pšenku opět vařit.
Tomáš Semrád
neděle, 25. leden 2009
22:27
Co se týká našich pšeničných piv, tak já za nejlepší pšeničné pivo, které jsem zatím pil (pravda až zas tak moc jich nebylo) považuji to z Bulovky od pana Richtera. To je opravdová lahoda. Oni tam vaří dva druhy, bavorský Hefeweissbier a pražský Hefe weissbier. Při mé poslední a zároveň první návštěvě tam, byl na čepu ten bavorský, a ten opravdu nemá chybu. Zdatně mu však sekunduje náchodský Primátor.
Ad nošovický Birell. Až teprve nedávno jsem si všiml, že datumovka je opravdu zcela odlišná od ostatního radegastovského sortimentu včetně tam vyráběných Kozla a Géčka. A taky na etiketách piv Radegast Original a Radegast Premium je psáno "vyrábí Plzeňský Prazdroj, vyrobeno v pivovaru Radegast", kdežto na etiketě Birella to chybí. Takže otázka do diskuse, vaří to opravdu v Nošovicích nebo někde jinde či třeba v Polsku....?
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
MirEgg
neděle, 11. květen 2008
11:39
Z bílého Gambáče mi tu ještě visí "nákrčník" s Gambádou (postup nalévání) vzadu A z černého mám plechovky
Do toho Birellu dávají jen jiné kvasnice, takže tipuju, že ho mohou vařit kdekoliv. Na Nošovice bych to ale neviděl, Birell má totiž jiný datumovník než ostatní nošovická piva...
Adsense
21. listopad 2024
10:13
posted by: Inzerce