Holba Hanušovice
Holba v září 2004
[úterý, 21. září 2004]
Muzeum ukazuje historii značky Holba
Milovníci piva, kteří se chtějí něco dozvědět o jeho historii, mají jedinečnou příležitost ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Expozice, která potrvá do 28. listopadu, se koná při příležitosti 130. výročí založení pivovaru Holba v nedalekých Hanušovicích.
Autor výstavy Miloš Melzer rozdělil expozici do dvou částí. První za pomoci dobových dokumentů mapuje vývoj pivovarnictví od udělování práva várečného ve 14. století po současnost. Druhá část seznamuje návštěvníky muzea s výrobou piva a její součástí je výstava historických rukodělných nástrojů. "Exponáty nám poskytly pivovary holdingu Holba, Litovel a Zubr Přerov. Další část pochází z muzejních sbírek a archivu," řekl Melzer.
Hanušovický pivovar je v současné době na Šumpersku jediným podnikem svého druhu. Pivo se v něm začalo vařit koncem roku 1874 a pivovar díky ekonomické síle skoupil během let ostatní výrobny pěnivého moku v regionu, prohlásil autor výstavy. (iDnes)
Soutěžící osvěžovalo pivo
Bohatým programem plným soutěží, nejrůznějších atrakcí, hudby, ale především pěnivého moku oslavil v sobotu 130. výročí založení hanušovický pivovar. Letní počasí jako stvořené pro osvěžení zlatavým nápojem přilákalo v sobotu na nádvoří pivovaru na pět tisíc návštěvníků. Některé z nich dopravily zvláštní historické vlaky, které pendlovaly mezi Šumperkem a Hanušovicemi. Pro cestující bylo překvapením, když těsně před cílem cesty vlak přepadli ozbrojení desperáti z Divokého západu, kteří se pokusili unést jednu z cestujících. Vše ale dobře dopadlo a pistolníci se spokojili s výkupným v podobě několika sudů piva. Velkému diváckému ohlasu se těšily především soutěže v různých pivních disciplínách, ale také výstup Pepina a paní sládkové na pivovarský komín, odkud mávali davům na nádvoří. Zejména pánové si pak vychutnali boj čtveřice odvážných mladých dívek při zápasech v bahně. "Stále plno bylo i ve vojenském ležení, kde členové Červeného mušketýrského klubu Generála Bannera předváděli střelbu z mušket a děl, ražbu mincí a odlévání kulek. Nejen muže pak přitahovala expozice motorek,"pochvalovala si zájem návštěvníků mluvčí pivovaru Hana Matulová. Ve večerním bloku plném rockové hudby se návštěvníci dočkali i vítaného překvapení. V Hanušovicích zazpívala své hity rocková legenda kapela Olympic. "Přijeli jsme se podívat, protože máme rádi pivo a takovou příležitost jsme si nemohli nechat ujít. Výborně jsme se bavili,"nechal se slyšet jeden z návštěvníků, třicetiletý Aleš ze Šumperka, který dorazil s celou skupinou přátel. Program uzavřel velký ohňostroj. (Olomoucký den)
Medailové ryzí pivo i hor
Pivo HOLBA každoročně obhajuje svou vysokou kvalitu a prvotřídní chuť v prestižních degustačních soutěžích. Medailovým premiantem je Holba Šerák, vlajková loď pivovaru. Jeho stabilně vysokou kvalitu potvrzuje 12 medailových ocenění získaných v posledních pěti letech.
***
Holba Šerák
Stříbrná Česká pivní pečeť 2004
Zlatý pohár PIVEX
- pivo roku 2003
Vítěz pivní ligy 2001
3. místo v kategorii pivo roku 2001
3. místo Cena českých sládků 2000
Vítěz pivní ligy 2000
Bronzová Česká pivní pečeť 2000
Bronzová Česká pivní pečeť 1999
Holba Prémium
Zlatý pohár PIVEX
- Certifikát kvality 2003, 2002
Holba Classic
Stříbrná Česká pivní pečeť 2000
Bronzová Česká pivní pečeť 1999
(Právo)
Zatopilo se před více než stoletím
Historie každého pivovaru začala dávno předtím, než byla v jeho zdech uvařena první várka. Na samém počátku stálo objevení lahodného nápoje s nízkým obsahem alkoholu z obilného sladu, vody a chmele. Jedinečnost zlatého moku si uvědomoval také mladý sládek Josef Müllschitzký, který v roce 1874 založil moderní parní pivovar v Hanušovicích, v části nazývané Holba. Již 28. prosince téhož roku mohl v nově dokončeném provozu koštovat první várku hanušovického piva.
V překrásném prostředí podhůří Jeseníků se začalo vyrábět jedinečné pivo, jehož oblíbenost se rychle šířila do okolních krajů, a tak produkce narůstala. Zatímco v prvním roce vyrobil hanušovický pivovar necelých 16 000 hektolitrů, ve 30. letech dosáhl jeho výstav 108 tisíc hektolitrů, a stal se tak třetím největším na Moravě. I když produkce během dvou světových válek znatelně klesla, přečkal pivovar toto těžké období bez přerušení provozu. V novodobé historii pivovar navázal na svou dlouholetou tradici. Nyní vyrábí téměř půl milionu hektolitrů piva ročně. (Právo)
Když vařit, tak jen z nejlepšího
Kvalitu i chuť piva HOLBA neovlivňuje jen mistrovská práce sládka a technologie výroby, ale především použité suroviny. Morava je domovinou vyhlášených moravských ječmenů, z nichž se vyrábí prvotřídní slad. Ten dává ryzímu pivu z hor Holba tradiční plnou chuť. Zdrojem hořkosti, která vybízí k dalšímu doušku piva, je chmel. Ne nadarmo je tato, pro pivovarnictví nenahraditelná plodina označovaná jako zelené zlato. Hanušovický pivovar vaří pivo z vybraných chmelových odrůd především domácí produkce, k nimž patří například žatecký poloraný červeňák. Chuť i kvalitu hanušovického piva významně ovlivňuje také podzemní pramenitá voda, kterou pivovar získává z vlastního pramene přímo v areálu pivovaru. Díky nízkému obsahu solí je srovnatelná s vodou kojeneckou a svou tvrdostí je pro výrobu piva vynikající. (Právo)
Pivo spjaté s přírodou
Hanušovický pivovar HOLBA leží uprostřed malebné přírody v podhůří Jeseníků. Vyrobí téměř půl milionu hektolitrů piva ročně a patří k desítce největších pivovarů v České republice. Přesto si areál pivovaru zachovává svůj jedinečný přírodní kolorit a romantickou atmosféru, kterou umocňují pivovarské rybníky a zákoutí se vzrostlou zelení. V pivovaru se nacházejí rovněž zdroje mimořádně kvalitní pramenité vody. Ta se čerpá z hloubkových vrtů i zásobuje výrobu.
Své výjimečné polohy v horách pivovar nejen využívá, ale sám se také aktivně podílí na zachování ekologické rovnováhy krajiny. Ochranu životního prostředí vnímá jako závazek k dalším generacím. (Právo)
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Jeseníkách se daří nejlépe. Pašijový týden přinesl stylové vítání jara s HOLBOU. V hospodách se pilo, hodovalo a z výher se radovalo. Jaro přineslo soutěž a se soutěží vzrostla i žízeň. První dubnový den pospíchali milovníci ryzího piva z hor do svých hospůdek za aprílovými žertíky. Zásluhu na tom, že je u piva stále veselo, má Holbyáda. S ní do hospod každoročně přicházejí pivní hry, spousta zábavy, lákavé výhry, ale také týmový duch a nová přátelství. Především v létě se zapotí při poctivé práci Horská pivní záchranka, která přináší spasení všem žíznivým. Zkušené týmy zdatných horalů vyrážejí do terénu s batohy plnými chlazené Holby. Dobrý nápad a jeho praktické využití oceňují v tomto případě nejen pivaři. (Právo)
[Holba Hanušovice] 10:01 [permalink] [reaguj]
Holba sponzoruje rysy
[středa, 21. červenec 2004]
Sponzorský dar 15 tisíc korun předal včera řediteli Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce Zdeňku Slavotínkovi výkonný ředitel hanušovického pivovaru Holba Vladimír Zíka. Jde o příspěvek na chov rysa ostrovida v této zoo. Původně mělo dojít i ke křtu dvou z trojice nejmladších přírůstků zdejšího chovného páru. Proti se však postavila matka rysích mláďat, která se od nich nenechala chovateli odlákat. Zřejmě se bála, že by je už nespatřila, tak jako v případě jejího třetího mláděte, samečka, kterého si odvezl režisér Václav Chaloupek, aby se stal hrdinou dalších večerníčků.
Chov rysa ostrovida chce hanušovický pivovar sponzorovat i nadále. "Jeho podporu vnímáme jako přirozenou. Vyrábíme ryzí pivo z hor uprostřed Jeseníků, kde se ohrožený rys vyskytuje ve volné přírodě. Jako důležitý vnímáme rovněž chovný program v zajetí, a proto jsme se jej rozhodli podpořit v zoologické zahradě našeho kraje," uvedl Zíka. Dvě zmíněná mláďata ponesou jméno Holba a Šerák.
Rys ostrovid žije v ČR ve volné přírodě v omezené míře na Šumavě, v Beskydech a Jeseníkách. Vyhledává nejraději skalnatý terén s hustým podrostem, který mu poskytuje dostatek úkrytů. Dorůstá do hmotnosti okolo 20 kilogramů. Živí se zejména hlodavci, zajíci a bažanty. V přírodě se dožívá v průměru sedmnácti, v zajetí pak až 24 let. Rysy ostrovidy chová Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce prakticky nepřetržitě od roku 1965. Narodilo se tu zatím 21 mláďat. (Právo)
[Holba Hanušovice] 10:01 [permalink] [reaguj]
Turisty v Jeseníkách 'oživuje' pivní záchranka
[neděle, 21. září 2003]
Během túry v Jeseníkách vás v těchto měsících čeká příjemné osvěžení. Po hřebenech nejvyšších moravskoslezských hor se totiž potuluje horská pivní záchranka z hanušovického pivovaru s velkými batohy se soudky naplněnými pěnivým mokem. Pivem se tak mohou zmožení turisté osvěžit přímo uprostřed divoké jesenické přírody.
"Vypravujeme se na nejnavštěvovanější turistické trasy a nabízíme lidem naše pivo. Jeseníky jsou totiž třeba na rozdíl od Krkonoš zvláštní tím, že mezi hlavními horskými chatami jsou velké vzdálenosti, takže pivo přijde turistům vhod," řekl jeden z členů horské pivní záchranky, který má přezdívku Pačes.
"Když lidem na hřebenech vychlazené pivo nabízíme, jsou velice překvapení a nejraději by si naše batohy odnesli domů," dodal pivní 'záchranář'.
Práce u horské pivní záchranky je podle něj velmi náročná, jelikož batoh plný piva váží dobrých 60 kilogramů.
"Když se dopravíme na určité místo turistické stezky, snažíme se tam vytvořit malou čerpací stanici, protože chodit celý den s takto těžkým batohem by bylo nad naše síly. Lidem při čepování vyprávíme o historii a budoucnosti vaření piva v Hanušovicích a zveme je k nám na návštěvu," uvedl Pačes, oblečený do šortek a zeleného svetru.
Horští pivní záchranáři mají na svých batozích znak, jemuž vévodí pivní půllitr s bílou pěnou, která symbolizuje zasněžené vrcholky Jeseníků.
"Původně jsme chtěli mít znak podobný tomu, jaký má horská služba, ale nebylo nám to dovoleno. Museli jsme ho proto trochu upravit a vypustit z něj červený křížek," podotkl Pačes. (iDnes)
[Holba Hanušovice] 10:00 [permalink] [reaguj]
Pivovar Holba modernizuje
[sobota, 21. červen 2003]
Pivovar Holba v Hanušovicích ukončil v těchto dnech další fázi modernizace varny, která zahrnuje instalaci nového zařízení scezovací kádě včetně kompletního řídicího systému. Ten zabezpečuje automatický provoz scezování i teplovodního hospodářství. Součástí systému je také nový zásobník na mláto s automatickým transportem. "Nové zařízení přinese zlepšení kvality a ekonomiky scezování. Má výrazný vliv na snížení podílu nežádoucích kalicích látek v mladině, které zatěžují výrobní proces a mohou negativně ovlivnit kvašení a následně pak i kvalitu piva," hodnotí přínos nového provozu sládek pivovaru Luděk Reichl. Investice si vyžádala finanční částku vyšší než 10 miliónů korun. "V tomto roce chystáme rovněž modernizaci systému chladového hospodářství, výstavbu moderního skladu piva a instalaci nových přetlačných tanků. Do modernizace výrobních technologií bude pivovar investovat více než třicet miliónů korun," uvedl výkonný ředitel Holby Vladimír Zíka. Zvyšující se produkce piva si vyžádá rovněž rozšíření kapacit ležáckého sklepa. Od začátku letošního roku do poloviny května prodal pivovar více než 150 tisíc hektolitrů piva, což odpovídá prodeji minulého roku. Celoročně však Holba předpokládá pětiprocentní nárůst prodeje ve srovnání s loňskem, kdy pivovar prodal více než 433 tisíc hektolitrů piva. Tím si nejen udržel, ale dále upevnil své postavení v první desítce pivovarů v ČR. Vysokou kvalitu piva Holba oceňují i odborníci. To potvrdila i letošní prestižní soutěž Pivex - Pivo 2003. Zlatý pohár na ní získalo pivo Holba Šerák. Stalo se vítězem v kategorii světlých výčepních piv. Speciální ocenění za kvalitu získalo pivo Holba Premium. (Právo)
[Holba Hanušovice] 09:59 [permalink] [reaguj]
Hanušovický pivovar ve svém rybníku chová kapry
[středa, 21. květen 2003]
Dvě stě kaprů vysadili do jednoho z rybníků v areálu pivovaru v Hanušovicích na Šumpersku jeho pracovníci. Zůstanou zde až do podzimního výlovu. Areál hanušovického pivovaru je v ČR svým způsobem unikátní, protože si zachovává svůj ojedinělý přírodní kolorit. Pivovar přitom své výjimečné polohy v horách nejen využívá, ale sám se aktivně podílí na zachování ekologické rovnováhy krajiny. Ke speciálním projektům patří i revitalizace rybníků, v nichž mimo různých druhů chráněných obojživelníků žijí nyní také rak říční a užovka obojková. "Projekt se uskutečnil za spolupráce vodohospodářů a ekologů, kteří rozhodli o konečné podobě rybníků tak, aby pozitivně ovlivnily ekologii krajiny. Cílem byla především ochrana volně žijících chráněných živočichů," uvedl výkonný ředitel pivovaru Vladimír Zíka. Pivovar, který vyrábí více než 400 000 hl piva ročně, nemá na svých pozemcích pouze rybníky, ale také vlastní zdroje pramenité vody, jejíž kvalita je srovnatelná s vodou kojeneckou. (Právo)
[Holba Hanušovice] 09:57 [permalink] [reaguj]