Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Festival minipivovarů na Pražském hradě: 100 druhů piva na jednom místě

Co se píše o pivovarech a pivu


Festival minipivovarů na Pražském hradě: 100 druhů piva na jednom místě

[pondělí, 11. červen 2012]

V pátek 15. června a v sobotu 16. června 2012 se na Střelecké cestě Královské zahrady Pražského hradu představí 50 minipivovarů - členů Českomoravského svazu minipivovarů. Výjimečná degustační událost nabízí milovníkům piva možnost na jednom místě nahlédnout do světa pivní pestrosti, chuťových zážitků a fantazií padesáti sládků, kteří vybrali to nejlepší ze své produkce a na festivalu nabídnou k ochutnání na 100 druhů piva. V pátek od 14:00, v sobotu od 10:00, oba dny do 20:00 hod.

Cílem festivalu je poskytnout milovníkům pivních specialit a kvalitní zážitkové gastronomie možnost degustace širokého množství vzorků z produkce minipivovarů ze všech koutů České republiky, ochutnat a seznámit se s různými pivními druhy a styly. Nejde o klasický pivní festival zaměřený na masovou konzumaci piva. Je to příležitost seznámit se s novodobým fenoménem i s historickými kořeny českého a moravského pivovarnictví, prezentace tradiční i moderní regionální výroby piva a prostor pro objevování nové pivní kultury.

Vstupné na festival je 300 korun. Každý návštěvník obdrží degustační skleničku, rozsáhlý katalog s řadou informací o zúčastněných minipivovarech a nabízených pivních speciálech a bude moci neomezeně degustovat na sto druhů piv, které festival nabídne.

Minipivovary jsou živou vodou pivovarnického řemesla, které už bylo skoro na vymření. Před dvaadvaceti lety v celém Československu existoval jeden jediný minipivovar, pivovar U Fleků. Po roce 1991 se zvolna začínají budovat minipivovary nové a v dnešní době jejich růst nabral pořádné obrátky. Už jich máme v Česku kolem stopadesáti a byť je jejich podíl na výrobě piva zanedbatelný, začínají se stávat svébytnou součástí pivovarnického průmyslu,“ říká Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Charakteristické senzorické vlastnosti nefiltrovaného čepovaného piva, jeho přírodní čistota, výroba několika druhů piv včetně specialit, vysoká úroveň pivního skla, vynikající kuchyně s krajovými i národními specialitami, to vše jsou přednosti lákající k posezení v restauraci s vlastním pivovarem. Pivo z minipivovaru je svěží, obsahuje kvasinky, které zaokrouhlují chuť, zjemňují hořkost a dávají pivu osobitý charakter. Další předností je menší nasycení těchto piv kysličníkem uhličitým, což má pozitivní vliv na tzv. pitelnost piva. V minipivovarech se většinou pivo čepuje přímo z výčepních tanků, kde má správnou teplotu, za kterou odpovídá sládek - konkrétní garant kvality denně přítomný v restauraci, nikoliv neosobní obchodní zástupce. U piva z minipivovaru je vždy zaručeno, že se jedná o pivo čerstvé, vyráběné v místě a podle potřeby. Trvanlivost nefiltrovaného piva je totiž omezena a není možné ho na rozdíl od filtrovaných, stabilizovaných a pasterovaných piv prodávat delší dobu. Zákazníky minipivovarů láká příjemné prostředí pivovarských restaurací s možností být přímo při výrobě, vnímat atmosféru a vůni vaření piva. Je to v podstatě zážitková gastronomie,“ dodává Jan Šuráň.

Na festival minipivovarů na Pražském hradě se dosud přihlásily tyto minipivovary:

Pivovarský dům Praha, Břevnov klášterní pivovar Praha, Pivovar U Medvídků Praha, Rodinný pivovar Bravůr, Minipivovar Vyšší Brod, Pivovar Kocour Varnsdorf, Šumavský pivovar Vimperk, Pivovar Groll Plzeň, Pivovar Kozlíček Horní Dubenky, Pivovar Purkmistr Černice, Novoměstský pivovar Praha, Spolkový pivovar Sazovice, Domácí pivovárek Velký Rybník, Pivovarský dvůr Zvíkov, Pivovar Na Rychtě Ústí nad Labem, Minipivovar Biovar Ostrava, Zámecký minipivovar Zábřeh, Pivovar Permon Sokolov, Antošův pivovar Slaný, Mostecký Kahan, Rodinný minipivovar Pacov, Starokladenský pivovar, Joegoodbeer Plzeň, Pivovar Zhůřák Nepomuk, Podorlický pivovar Rychnov, Sousedský pivovar Bašta Praha, Staročeský pivovárek Dobruška, Pivovar Na Mlýně Ratíškovice, Pivovar U Fleků Praha, Minipivovar Labuť Litoměřice, Pivovarský dvůr Lipan Dražíč, Pivovar Valášek Vsetín, Jihlavský právovárečný pivovar, Valašský pivovar Kozlovice, Pivovar Magistr Brno, Pivovar Mazák Dolní Bojanovice, Pivovar Černý Orel Kroměříž, Pivovar Herold Březnice, Líšeňský pivovar Brno, Pivovar pekárna Kvilda, Štiřínský pivovar, Zámecký pivovar Chyše, Únětický pivovar, Pivovar Matuška Broumy, Hostinský pivovar Excelent Rýmařov, Minipivovar Hukvaldy, Minipivovar Koníček Vojkovice, Minipivovar Rohov, Pivovar Lochota Plzeň, Pivovar Svatý Kopeček Olomouc, Městský pivovar Štramberk, Pivní rozmanitost, Zlínský Švec, Pivovar Malenovice

Místo konání:

Střelecká cesta pod Letohrádkem královny Anny Královské zahrady Pražského hradu.

Dopravní spojení:

Tram č. 18, 20, do stanice Chotkovy sady, odtud 1 min. pěšky.

Tram č. 22, do stanice Královský letohrádek, odtud 2 min. pěšky.

Doba konání:

Pátek 15. června 2012: 14:00 – 20:00 hod.

Sobota 16. června 2012: 10:00 - 20:00 hod.


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Ledvis

úterý, 12. červen 2012
09:02

Ledvis

Spíš bych měl dotaz na pořadatele, jak to mají vymyšleno s vymýváním degustačních sklenic? Aby člověk, při tomto objemu nestrávil víc času ve frontě na vymytí, než samotnou degustací .)


napsal(a): Ledvis [Odpovědět]

Honza

pondělí, 11. červen 2012
19:19

honza

Zaplatit 3 kila a pak neomezeně konzumovat? To se asi spousta lidí neuhlídá,napadá mě věta z jednoho českého filmu-"To zas bude v álejích nablito" :)


napsal(a): Honza [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2021
07:55


posted by: Inzerce

Haha Bimbi

pondělí, 11. červen 2012
18:21

A Jan Tleskač?


napsal(a): Haha Bimbi [Odpovědět]

Felčar

pondělí, 11. červen 2012
15:14

Felčar

A Zhůřák Nepomuk? Nevíte někdo něco bližšího?


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 11. červen 2012
17:00

Rosťa

to Felčar: Chris Baerwaldt?


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Chody

pondělí, 11. červen 2012
20:40

Chody

to Rosťa: Jj, asi to kucí brali dle PSČ :( Nepomuk je samozřejmě blbost, zůstává Zhůř...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Slávista

pondělí, 11. červen 2012
14:58

Slávista

Pivovar Malenovice?


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

pi

pondělí, 11. červen 2012
15:35

pi

to Slávista: Zlínský švec se přestěhoval


napsal(a): pi [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 11. červen 2012
21:06

Dwarf

to pi: tak proč tam je ve 4. řádku i Spolkový pivovar Sazovice?


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Slávista

úterý, 12. červen 2012
07:44

Slávista

to pi: Díky za informaci, opravím si osobní záznamy.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Ledvis

pondělí, 11. červen 2012
14:17

Ledvis

jen bude problém, toto správně zapsat na Beerborce. :)


napsal(a): Ledvis [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI