Gambrinus dodává suroviny minipivovarům
Co se píše o pivovarech a pivu
Gambrinus dodává suroviny minipivovarům
[úterý, 12. červenec 2011]
Celkem osmi minipivovarům a menším pivovarům převážně z Plzeňska, ale také z Chebu, Strakonic či Prahy dodává plzeňský pivovar Gambrinus a z vlastní sladovny tradiční suroviny na vaření piva: pivovarské kvasničné kultury a šrotovaný či nešrotovaný slad. Jen za poslední tři roky takto dodal pivovar 62 tun špičkového sladu. Kvasnice z pivovaru Gambrinus jsou žádané kvůli jejich dokonalé mikrobiologické čistotě.
„Naše suroviny jsou mezi minipivovary oblíbené, protože jsou mimořádně kvalitní. Slad pro pivo Gambrinus připravujeme ve vlastní sladovně ze schválených odrůd jarního ječmene, které jsou vhodné pro české pivo a vyhovují také Chráněnému zeměpisnému označení České pivo. Kvasničné kultury jsou maximálně hygienicky čisté zejména díky moderní technologii cylindrokónických tanků, které používáme na kvašení piva Gambrinus. Minipivovary totiž používají kvasnice, které již pivo Gambrinus prokvasily. Jako sládek vnímám tyto dodávky minipivovarům především jako kolegiální výpomoc,“ uvedl Jan Hlaváček, vrchní sládek Gambrinusu.
Minipivovary přitom neodebírají slad pouze jako zrna, ale již šrotovaný a připravený přímo na vaření sladiny. Z plzeňského pivovaru Gambrinus tak putuje slad rovnou do varen „na várku“ a sládci minipivovarů mají ulehčenou práci o mletí sladu, které je nezbytné pro vaření mladiny na varně.
Kvalita kvasnic přímo ovlivňuje kvasný proces a má zásadní vliv na kvalitu piva. Proto je nesmírně důležité zajistit optimální podmínky množení kvasničných kultur, neboli propagaci, a skladování kvasnic. Kritické je především vyloučení jakékoliv mikrobiologické kontaminace, například divokými kvasinkami, bakteriemi atd. Z pohledu mikrobiologických a kvalitativních standardů je kvasničné hospodářství v plzeňském pivovaru na světové úrovni a sládci minipivovarů jezdí do Gambrinusu právě kvůli vysoké kvalitě a čistotě plzeňských kvasnic.
Kvasnice každý z pivovarů mimo Cheb a Strakonice odebírá v množství cca 10 litrů týdně. Oba větší pivovary pak v intervalu přibližně dvou měsíců berou naráz 2 hl. Jelikož jsou kvasničné kultury živým organismem, vyžadují speciální péči i při převozu. Ten probíhá ve sterilních nádobách. Kvasničné kultury by měly být uskladněny v chladném prostředí, kde se teplota pohybuje v rozmezí 2°C – 4°C.
Minipivovary odebírají kvasničný kmen W z pivovaru Gambinus. Jedná se o kvasnice spodního kvašení, používané k výrobě piva plzeňského typu. Pomocí těchto kultur je možné vyrobit světlá i tmavá piva.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje | Autor: Jiří Mareček
http://www.prazdroj.cz/cz/pro-media/aktualne/996%22%3EGambrinus
[Prazdroj Plzeň] 15:31 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Masakr
středa, 13. červenec 2011
07:25
Ještě by měli začít gravírovat sladová zrnka do podoby Hlaváčka
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:42
posted by: Inzerce
ladin
středa, 13. červenec 2011
06:39
to Dan: Tak to je pro me prispevek roku :-D
napsal(a): ladin [Odpovědět]
cezohor
úterý, 12. červenec 2011
20:14
Co já vím,pivovar Klášter bral dlouhá léta G-čka také,ale asi před půl rokem tato kolegiální výpomoc skončila ze strany PLZNĚ.Důvodem byl konkurenční boj na trhu
napsal(a): cezohor [Odpovědět]
Tomáš GRIMM
úterý, 12. červenec 2011
18:34
U Stočesů z G-surovin pivo nevaříme
napsal(a): Tomáš GRIMM (tomas.grimm(a)post.cz) [Odpovědět]
ladin
úterý, 12. červenec 2011
16:40
Jihoafricane zahajili protiofenzivu a docela chytre, to se musi uznat. Svezt se na boomu minipivovaru a vzbuzovat dojem, ze vari to stejne jako Gambac... Jen by me zajimal ten nekolikrat zmineny pivovar v Chebu, nevite o nem nekdo neco?
napsal(a): ladin [Odpovědět]
yerka
úterý, 12. červenec 2011
18:00
to ladin:
Z pivovaru v Chebu je dnes obchodní centrum, snad Hypernova, ale tradice chebského Hradního piva pokračuje cca 7 km od Chebu v německém Waldsassenu viz
http://www.hradni.cz/cs/o-pivovaru/ Měl jsem možnost ochutnat lahvové a chutnalo.