Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Horská dráha U Medvídků

Co se píše o pivovarech a pivu


Horská dráha U Medvídků

[úterý, 29. březen 2011]

Posezení v proslulém minipivovaru vzbuzuje chvílemi chutě a vzápětí budí noční můry.

Ač v Praze nacházíme přes tucet minipivovarů, do obecného povědomí lidu pražského se jich probilo jen několik. Vedle Pivovarského domu či hostince U Fleků mezi ně patří také pivovar U Medvídků nedaleko Národní třídy. V budově se nachází také známá pivnice, hotel, pivní obchůdek či pivní bar.

Pivnice nabízí především piva českobudějovické provenience, vybrali jsme si však posezení přímo v prostorách, kde rodí „medvídkovské“ pivo. Do pivovaru se dostanete nejsnáze pasáží paláce Metro, kde je umístěn vskutku decentní vícebarevný neonový poutač.

Cesta je krkolomná, z pasáže totiž projdete chodbou kolem zátiší s mopem a kbelíkem nikoli do lokálu, ale k pivnímu suvenýr shopu. Pořídíte zde takřka vše, trička „Kozel“, zástěry „Staropramen“ či lahve od všemožných výrobců, malých i největších. Přidat beranice s rudými hvězdami a trička s Che Guevarou, obchod by byl k nerozeznání od turistických krámků v Karlově ulici. Tak nějak očekávaná opozice minipivovarů vůči velkovýrobcům dostává U Medvídků těžce na frak, snad to může být zajímavé jen pro zahraniční sběratele.

Znuděná obsluha obchůdku neskrývala překvapení, že v časném odpoledni hledáme vstup do pivovaru. Poslala nás po schodech do lokálu (nekuřáckého), ve kterém jsme si kromě našich milovaných měděných kádí všimli též dubových sudů. V nich kvasí a dokváší se místní polotmavé pivo Oldgott, jak jsme seznali z informačních letáků rozložených po stolech.

Překvapený vrchní a překvapivý Oldgott

Hostinec byl dokonale prázdný, a museli jsme se tudíž optat lelkujícího vrchního, zda nás obšťastní trochou piva a nějakou tou pochutinou. Odpověděl pozitivně, hned jsme si tedy objednali tři kousky proslulého místního Oldgottu. Během překvapivě dlouhého čekání jsme měli možnost obdivovat technologické „útroby“ pivovaru, kde ve světle průmyslové svítilny protéká pivo skrz zelené hadičky. Takřka dojemně působila polička s nářadím a čisticími prostředky. Pak nám již vrchní, jenž se podle všeho ještě nevzpamatoval z šokující skutečnosti, že má v podniku hosty, přinesl místní chloubu, za níž si účtují plných padesát korun za půllitr.

Ač oceňujeme, že U Medvídků oprášili dávno zapomenuté techniky výroby piva, jako štokové chlazení, užívání otevřených kvasných kádí či dřevěných ležáckých sudů, přiznejme, že polotmavý ležák Oldgott nám prostě nechutnal. Ani hustá pěna a pěkná sklenice nezastřely pocit kyselé chuti. Podotýkáme, že se neřadíme mezi tradicionalisty, kteří za jediné správné pivo uznávají plzeňský ležák, ale popravdě nám dělalo potíž dostat do sebe celý půllitr.

Rekordní a nákladné

Obvykle by předkrmy měly tvořit jakýsi chuťový polštář, který krásně doplní chuť piva. V tomto případě jsme doufali, že pokrmy chuť Oldgottu přebijí. Pražská šunka od kosti přistála na stole na prkénku, velkorysou porci doplňoval dostatek křenu, másla a kyselých okurek. Nebylo co vytknout. Podobně nás uspokojila i tlačenka, z níž čněly velké kousky masa. V kuchyni k ní přiložili několik snítek cibule a naštěstí ji nezalili hektolitry octa, jak velí jeden typický hospodský nešvar. Záplava octa má většinou za úkol zamaskovat jakoukoli chuť či pachuť.

Za poslední předkrm jsme zvolili vuřty na pivu Oldgott, pokrm v pivovarských hospodách takřka obligátní. Kromě listu salátu, jehož přiložení k pokrmu nám nedává pražádný smysl ani s časovým odstupem, nám zachutnaly. Na rozdíl od jiných podniků bylo uzenek dost, stejně tak sósu zbylo právě na vytření talíře chlebem. Naše obavy z překyselení se nenaplnily, doufáme, že nikoli proto, že Oldgott při přípravě vůbec použit nebyl.

Světlý nefiltrovaný a nepasterovaný ležák stál za to, kromě úžasně husté pěny nabídl i lahodnou chuť, fenomenální říz a opravdu výraznou hořkost

Liknavý vrchní se k našemu stolku odvážil zřídkakdy, zato jeho mladší kolega se činil. Zatímco jsme totiž zkoumali přednosti místních předkrmů, donesl k našemu úžasu spolu se světlým pivem i hlavní chody. Uvažovali jsme, že je pošleme ještě na chvilku odpočívat kamsi do konvektomatu, nakonec jsme raději urychleně dojedli předkrmy. Nově donesené pivo nám přišlo k duhu, alespoň bylo přeplněná hrdla čím prolévat. Světlý nefiltrovaný a nepasterovaný ležák stál za to, kromě úžasně husté pěny nabídl i lahodnou chuť, fenomenální říz a opravdu výraznou hořkost, dosažené dvojitým chmelením. Jeho název 1466 je odvozen od roku založení pivovaru a udává též stupňovitost – 14,66°.

Vedle světlého a polotmavého je v nabídce též pivo dosti drahé. Jestliže už padesát korun za Oldgott je značná suma, za lahvičku piva X-BEER 33, údajně nejsilnějšího tradičně vyráběného piva na světě s téměř třinácti procenty alkoholu, žádá podnik 122 korun. Mimochodem, vůbec nejsilnější pivo na světě Tactical nuclear penguin bylo uvařeno ve Skotsku, ale metodou kdy vyššího obsahu alkoholu se dosahuje vymražením vody.

Mezi sněním a realitou

Co se hlavních chodů týče, nejprve budeme chválit. Pečené kančí na česneku se špenátem považujeme za jedno z podařenějších jídel, které jsme za naší pouti ochutnali. Maso se takřka rozpadalo na jazyku, omáčka byla chutná a dobře mastná. Špenát sice nevypadal nejvábněji, nicméně chutí to bohatě vynahradil. Bramborový knedlík bohužel zklamal, zakoupen byl zřejmě hned naproti „v Máji“. A jelikož námi objednaný guláš doplňoval též prefabrikovaný knedlík houskový, připadáme si už jako poutníci hledající ztracenou archu. Kéž naše cesta za domácím knedlíkem co nevidět skončí a budeme moci na homogenní prefabrikáty vzpomínat jen jako na hodně ošklivé halucinace. Konec snění, zpět se do reality.

Z guláše sice spíše než dokonalé kousky kližky trčely lehce ohřáté cibulové proužky, jejichž délka mnohonásobně převyšovala obvod běžné cibule, za omáčku nicméně kuchař zaslouží uznání. Ale proč se guláš jmenoval „Budvar“? Pokud se připravuje s použitím stejnojmenného piva, pak se naskýtá otázka, proč pivovar nepoužije výrobek vlastní?

Vše zalévala omáčka, jejíž agresivní sladce citrusová chuť ostatní složky pokrmu dokonale přebila

Nyní však opusťme i snesitelnou realitu a vzhůru do prostředí nejtemnějších nočních můr. Kachna s pomerančovou omáčkou a bramborovými tolárky nás zlákala díky hezké fotografii v jídelním lístku. Dle webových stránek dokonce tento pokrm doporučuje i sám šéfkuchař Eduard Kolda. Těch dvě stě padesát korun nechť vezme čert, chtěli jsme si pochutnat. Výsledek byl opravdu tristní. Chutných tolárků, tedy opečených bramborových plátků, bylo snad až příliš, pokrývaly takřka polovinu talíře. V koutku se krčila obligátní obloha a ve vedlejší roli se ocitla i kachní prsa. Nakrájeli je však příliš natenko, kůže zůstala nedobře tučná a maso samo bylo tuhé a suché. Vše pak zalévala omáčka, jejíž agresivní sladce citrusová chuť ostatní složky pokrmu dokonale přebila. Bylo nám bohužel líto nechat větší část porcí na talíři, a tak jeden z autorů protrpěl celý večer s žaludečními obtížemi.

Hořké pivo naštěstí odporně sladkou chuť omáčky neutralizovalo, takže jsme odcházeli domů aspoň bez pachuti v ústech, zato s útratou lehce přes tisíc korun. Jak velká byla naše očekávání, tak velké byly taktéž výdaje. Za tu cenu však musíme považovat výkony zejména kuchyně a obsluhy za dosti nevyrovnané. A vůbec už nefandíme managementu, který nasadil tak vysoké ceny piva i některých jídel. Padesát korun za půllitr je možná fajn na ochutnání, ale nebudí chuť se pravidelně, či jen občas vracet.

U Medvídků

www.umedvidku.cz

Praha 1, Na Perštýně 7

tel. 224 211 916

Výběr piv

Oldgott 13° polotmavý - 50,- Kč (0,5l)

1466 14,66° světlý - 50,- Kč (0,5l)

X-BEER 33° - 122,- Kč (0,33 lahev)

Výběr jídel

Topinky s roastbeefem a tatarskou omáčkou - 88,- Kč

Domácí tlačenka s octem - 58,- Kč

Cibulačka - 35,- Kč

Bažantí stehýnka na divoko - 222,- Kč

Vepřová plec po selsku se zelím a knedlíkem - 129,- Kč

Uzená krkovička s lepenicí - 115,- Kč

Plněná vepřová panenka s kroketami a žampiony - 270,- Kč

Karlštejnský jablečný závin - 40,- Kč

Zdroj: Česká pozice.cz


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Kejna

středa, 30. březen 2011
21:11

Kejna

no vidíte kluci a já to tam mám moc rád a padesátikoruna za 1466, kterou považuji za zcela dokonalé pivo mi vzhledem ke kvalitě nepříjde vůbec moc. Vážně jsem tam ještě nikdy nebyl nespokojen.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

BCH

středa, 30. březen 2011
19:14

BCH

Občas by mohli U Medvídků zapnout i chlazení, protože koštovat jejich pivo "vychlazené" na pokojovou teplotu není za tu cenu taky žádný med:-(


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Adsense

18. červen 2021
11:18


posted by: Inzerce

Mlsoun

středa, 30. březen 2011
01:30

No, byly doby (tak před třemi roky), kdy byl Old Gott jednoznačně nejlepší polotmavé pivo Praze. Tehdy jsem býval nahoře u Medvídků častým hostem. Hořká piva nemám rád, takže 1466 jsem vkládal jen občas z rozmařilosti; zjevně zálibu v nich nesdílí většina zákazníků, takže 1466 byla stále častěji zkyslá (což většina tzv. "pivařů" nepozná ani ve snu - bodejť jo, jsou-li schopní spokojeně chlemstat dnešní jihoafrickou "Plzeň" a jiné syntetické chcanky). Nebyl pro mě problém ji vynechat; opravdový problém nastal až v okamžiku, kdy zkyslý začal být i Old Gott. Dobře, říkal jsem si; je to živé pivo, které zdaleka nevydrží tolik, co běžné euro-chemikálie s příchutí chmelu, zejména v létě a za bouřky. Jenže on pak už začal být zkyslý i v zimě... Když tak jednou jak Old Gott, tak 1466 měly tu neomylnou, karbolovou příchuť, otázal jsem se před urychleným odchodem ke Kočkám kolemjdoucího sládka, jestli mu nevadí, že má obě piva zkyslá a naprosto nepoživatelná - reakce mě docela překvapila: prostě pokrčil rameny a beze slova odešel. V tu chvíli mi došlo, že něco špatně. Letos zjara jsem si to ověřil ještě jednou - 1466 byl standardně nakyslý, ale Old Gott byl zcela z pořádku, a PŘESTO byl hnusný!
I došlo mi, že je čas udělal Medvídkům jednou provždy pápá...
Mimochodem, hodnocení ve výše uvedeném článku je zcela nesmyslné - kvalita jidla není IMHO předmětem pivního infa, ale přesto se text zabývá převážně jím. Žrádlo u Medvídků stálo za prd v sedmdesátých letech, stálo za prd v osmdesátých letech, stálo za prd nepochybně i v devadesátých letech, kdy jsem tam ani nevkročil , a stojí za prd dodnes. Nejlepší je nasytit se vedle levnými chemickými hnusotami v KFC, a až pak sem jít na pivo. Teprve jídla nad 300 korun jsou u Medvídků hraničně poživatelná (pomineme-li malé porce); ale kupříkladu svíčková (cca 150 Kč), kterou jsem si tam loni dával, byla jednoznačně nejodpornější, jakou jsem kdy v životě jedl.
Nicméně něco najíst vám tam nakonc vždycky dají, a tento web má být věnován kvalitě piva. A o tom, že tam dobré pivo už nemají (nebo jen výjimečně), se z článku nedozvíte pranic.


napsal(a): Mlsoun [Odpovědět]

Masakr

úterý, 29. březen 2011
20:09

Je to obyčejná fabrika na prachy kde nejraději viděj pouze cizince,všechno jde kvůli takovému byznysu do sraček,ale kupodivu to cizincům pořád stačí a jsou z toho uchvácený.Popravdě mě nedávná návštěva taky vůbec nenadchla a již to nehodlám opakovat.Hlavně,že mají tradiční to či ono:-(


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Dan

úterý, 29. březen 2011
13:48

Dan

Jídla U Medvídků, byla při mých několika návštvěách v posledních letech, vždy ošizena a předražena. Posezení v minipivovaru je ale příjemné a tam člověk i zkousne tu cenu za pivo. Pokud pan sládek zrovna vaří, ochotně diskutuje o pivovaru a člověk se i dozví něco zajímavého.
Horší to je, pokud si dáte OldGott nahoře v pivním baru. Pokud nesedíte přímo u baru a nekoukáte výčepnímu do ruky, tak zaručeně dostanete pivo říznuté normálním Budvarem. Prostě "profesionální" obsluha...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 29.03.2011 ve 13:49:02


napsal(a): Dan [Odpovědět]

orca

úterý, 29. březen 2011
10:33

orca

V Praze a zvláště okolo středu není prakticky nic primárně pro našince a od toho se odvíjejí ceny...


napsal(a): orca [Odpovědět]

Mosquit

úterý, 29. březen 2011
10:47

Mosquit

to orca:
Paradoxně mám velmi dobré zkušenosti s obsluhou i pivem v Novoměstském. Faktem je, že raději vidí bohaté Rusy, ale já jsem zatím nikdy odmítnut nebyl. Pivo za 38,- a některá jídla jsou dostupná, krom toho občas rozdávají slevové kupony. A do 12.30 ve všední den pivo za 19,- a polední menu za hubičku. Pro milovníky piva pracující v centru Prahy myslím dobré místo na obědy...


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

Tchoř

čtvrtek, 31. březen 2011
08:36

to Mosquit:
Souhlas, jen mne nedávno zklamali, že jim už před polednem došly smažené olomoucké tvarůžky.


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI