Pivo a rmutovací postupy
Co se píše o pivovarech a pivu
Pivo a rmutovací postupy
[neděle, 13. březen 2011]
Při svých cestách za pivem se vždy snažím získat o daném pivu co nejvíce informací. Mimo jiné i to, jakým postupem je vařeno. Někdy mám dojem, že tam, kde se nevaří klasickým dvourmutovým postupem, o tom neradi mluví. A už se mě i stalo, že pivo připomínalo svou chutí pivo z koncentrátů. To mě vede k úvaze, že tak, jak vzniká stále více restauračních pivovarů, tak to některé majitele svádí k co nejrychlejší návratnosti investice a jedna z cest je zjednodušení rmutovacích postupů, případně je nedělat vůbec Že už hodně minipivovarů vaří jen na jeden rmut, je fakt( že by někdo vařil infuzně nebo pouze ze sladového výtažku s určitostí nevím, jen si to na základě některých informací z diskuzí či zpráv na internetu myslím). Jaký je váš názor na to, jak způsob rmutování ovlivňuje chuť piva a zda by to nemělo být uvedeno. Teď mě někdo napadne, že srovnávám jablka s hruškama, ale vína se u nás zatřiďují do kategorií a tak proč bych u piva taky dopředu nemohl vědět, zda to je pivo z "konzervy" nebo poctivé dvourmutové.
Přidat reakci
Adsense
21. listopad 2024
15:16
posted by: Inzerce
fero
úterý, 5. duben 2011
16:58
to Lubos: Možná by stálo za to udělat si exkurzi do Sladovny Bruntál a nechat si ukázat jak se sladové výtažky ve skutečnosti dělají.Jen tak na okraj , jeden z důležitých ukazatelů hotového výtažku pro výrubu piva je diastatická mohutnost podle WK, zde její hodnoty pro výrobu piva jsou dostatečné.Ono bude spíš záležet na tom, jak se vlastně to pivo z koncentráru vyrábí.
Kutílek
středa, 23. březen 2011
21:08
to tomas: Hele tomas myslím ,že děláš chytrýho a víš houby přijeď se podívat,já ti tu varnu ukážu.Normálně na chytrolíny neareaguji ,ale přemluvil mě sládek.Proč se kreješ za tomase přihlas se jménem ,nebo se bojíš?
napsal(a): Kutílek [Odpovědět]
pivar
úterý, 5. duben 2011
11:13
to Dan: Pan Kutilrk postavil mini v Z.Chvalovicich, nvari z koncentratu, tak se ozval.
napsal(a): pivar [Odpovědět]
wolfgang
středa, 16. březen 2011
11:30
Je - li dvounádobová varna (kotel + scezovačka) dá se vařit na dva a tři rmuty, popř. je možné použít modifikaci (1 a půl rmut). 3 rmuty na malém pivovaru mám odzkoušené k překvapení a radosti správce. Scezovačka má dvířka, aby bylo možné vyhodit mláto. Pokud tomu tak není, je výhoz uvnitř nebo se nepoužívá slad.
napsal(a): wolfgang (kajm(a)email.cz) [Odpovědět]
tomas
neděle, 13. březen 2011
22:19
Občas se stačí podívat na varny minipivovarů. Když tam někdo nemá scezovačku (Rambousek), tak ani nemůže vařit jinak než z výtažků. U Kutílka v Ž.Chvalovicích je taky jen 1 varní nádoba, takže jasná infuze a nevšiml jsem si otvoru na odhoz mláta. Tvrdil, že má nějaký patent spádový varny prý jako jediný v republice, ale moc se mi to nezdá. Dovnitř jsem nekoukal...
Petr Buriánek
pondělí, 14. březen 2011
17:16
to tomas: U malé scezovačky není otvor na výhoz mláta třeba. Scezovačka se dá položit na bok a vyhrábnout apod. I scezovačka se dá obejít, viz např. u amerických homebrewářů používaný systém RIMS. Je to ale použitelné spíš pro homebrewing nebo opravdu malinkaté pivovárky.
Jestliže je jedna varná nádoba + scezovačka, dá se bez problému vařit na 1 rmut a při vhodné technické úpravě klidně na 2 (3).
Tím se ale nechci pouštět do debaty, kdo jak a z čeho vaří.
napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]