V bývalé restauraci vaří pivo podle předků
Co se píše o pivovarech a pivu
V bývalé restauraci vaří pivo podle předků
[úterý, 8. březen 2011]
Nový jihlavský Radniční pivovar bude vařit medové, canabisové i mojitové pivo. Lidé navíc uvidí jak se pivo vyrábí.
Že se může pivo vařit přímo na náměstí v centru města? V novém Radničním pivovaru to tak je. Pivovar se ale nechystá měřit síly se svými velkými kolegy. V suterénu Radniční restaurace na Masarykově náměstí zdejší sládci připraví ročně zhruba tisícovku hektolitrů piva, včetně těch netradičních. A hosté budou „při tom”.
Ideou majitelů je vrátit se k receptuře předků. Pivo bude čerstvé, nepasterizované a nefiltrované. Restauraci v radnici, která nefunguje od května loňského roku, plánuje Jihlavský radniční právovárečný pivovar otevřít koncem dubna. V restauraci bude osmdesát až sto míst k sezení a minimálně dvě třetiny hostů uvidí na část pivovaru.
„Díky tomu mohou pozorovat, jak pivo vzniká. Tedy jeho vaření, kvašení i zrání,“ popsal Jakub Tomanec z radničního pivovaru. V nabídce bude mít nový pivovar čtyři druhy piva. Světlý ležák Ignác, který dostal jméno podle kostela ze sousedství pivovaru, polotmavé a tmavé pivo Zikmund, pivo s ovocnou příchutí a radniční speciály. Ze speciálů mohou zájemci ochutnat například pivo medové, s příchutí canabisu nebo mojita.
„Na ovocná neboli likérová piva se mohou těšit zejména lidé, kteří klasickému pivu příliš neholdují. Likérová těmto pivům říkáme proto, že se do nich přidává přírodní lihový výtažek speciálně připravený z různých bylin a ovoce,“ vysvětlil autor projektu Miroslav Tomanec.
V průběhu února nainstaloval radniční pivovar deset pivních tanků s celkovou kapacitou deset tisíc litrů, které tvoří ležácký sklep nového pivovaru. Pivovar se bude specializovat na výrobu nefiltrovaných nepasterizovaných piv, která budou hosté pít přímo v radniční restauraci. Základní druh - kvašený ležák plzeňského typu Ignác je vyrobený z těch nejkvalitnějších surovin. „Je ze dvou druhů sladů, plzeňského a mnichovského typu. A z dvou druhů chmele. Žateckého poloraného červeňáku, který je nejkvalitnější u nás na trhu, a přídavku pro zvýšení řízu a hořkosti, chmele z Nového Zélandu,“ doplnil Miroslav Tomanec.
Pivovar k výrobě používá jihlavskou vodu, protože je podle Tomance velmi kvalitní.
Zdroj: Sedmička.cz | Autorka: Michaela Hrozková
[Radniční pivovar Jihlava] 14:49 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
pepe
středa, 9. březen 2011
19:02
Chmel z Nového Zélandu a potom následuje již jenom chmelový extrakt. Takže jsme zase jen u šetření. Kvalita je kde?
napsal(a): pepe (pepepepe3(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Masakr
středa, 9. březen 2011
17:19
to elf:autorka asi při psaní článku sebou pořádně řízla
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
16:55
posted by: Inzerce
Masakr
úterý, 8. březen 2011
16:44
To je zase úžasnej nadpis a hnedle ta věta podním,už mi to hlava nebere
napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]