Znojmo má definitivně pivovar Hostan
Co se píše o pivovarech a pivu
Znojmo má definitivně pivovar Hostan
[středa, 15. prosinec 2010]
Vlastníkem areálu zrušeného pivovaru Hostan v centru Znojma je s konečnou platností znojemská radnice. Dokončení převodu dojednaného ještě minulým vedením města blokovala exekuce nařízená kvůli obchodním sporům na majetek dosavadního vlastníka pivovaru, koncernu Heineken.
„Převod pivovaru je již řádně dokončený a vložený na katastrálním úřadu. Vlastníkem je tedy nyní město Znojmo. Nyní se zástupci města domlouváme přesné datum oficiálního předání pivovarského komplexu. Dojít by k němu mělo co nejdříve,“ sdělila mluvčí společnosti Heineken Kateřina Eliášová.
Znojemští zastupitelé schválili, po dlouhém vyjednávání o podmínkách smlouvy, koupi pivovaru za šestadvacet milionů korun. Do října pak město splnilo svůj smluvní závazek a složilo kupní cenu. Převod ovšem vázl na exekuci, kterou soud přechodně uvalil na majetek pivovarnického gigantu na žádost firmy, která s Heinekenem vedla obchodní spor.
O budoucím využití areálu budou představitelé města jednat. Zatím mají k dispozici první studii, která popisuje jejich historickou a architektonickou hodnotu a nastiňuje obecné možnosti využití.
Do případných plánů může ještě promluvit ministerstvo kultury. „Požádali jsme, aby vybrané části areálu pivovaru byly prohlášeny kulturní památkou. Žádost jsme odeslali v lednu letošního roku. Ministerstvo zahájilo příslušné řízení, výsledek zatím neznáme,“ sdělil Zdeněk Vácha, náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.
Památkáři navrhli zahrnout do ochrany administrativní budovu se sociálním zázemím a sklady, sladovnu, stáčírnu a varnu i s technologickým vybavením a další technické objekty v areálu. „Zapsání mezi památky navrhujeme kvůli architektonické a technické hodnotě i urbanistickému významu,“ sdělil Vácha.
Už na podzim získalo město do vlastnictví, tentokrát bezplatným převodem, areál Louckého kláštera. Radnice jej získala od státu, který se zchátralý monument marně snažil léta prodat.
Historie výroby piva ve Znojmě
1278 šenkovat pivo v okruhu jedné míle smí jen Znojmo, potvrzuje listina Rudolfa Habsburského
Za Karla IV. se v záznamech objevuje sládek Hostan. Byl na seznamu měšťanů, kteří měli právo vařit pivo
1629 se ve Znojmě ví už jenom o dvou pivovarech
1709 městu připadá pozemek v sousedství znojemského hradu, kde bylo možné postavit nový pivovar
1720 zahájil výrobu
1860 prodalo město pivovar Tomáši Mauralovi za 50.000 zlatých a vznikl tak První znojemský parní pivovar a sladovna
1885 staví Rudolf Wotzilka další pivovar na Horním Předměstí
1924 se oba pivovary sloučily do akciové společnosti První znojemský pivovar a sladovna, která byla největším výrobcem piva v regionu
1948 pivovar byl znárodněn a začleněn do svazku Středomoravských pivovarů a následně do národního podniku Jihomoravské pivovary
1966 proběhlo první stáčení do hliníkových sudů
1991 Pivovar jako jeden z prvních začal hostinským nabízet pravidelné čištění trubek a představil prvního obchodního zástupce
1993 je pivovar privatizován. Od Jihomoravských pivovarů a. s. ho kupuje HOSTAN s. r. o.
2002 došlo k fúzi s a. s. STAROBRNO. Pivovar Hostan se tak stal členem Heineken Group
2005 výroba je přesunuta do pivovaru v Brně.
15. června 2009 výroba piva Hostan ve Znojmě definitivně končí
Prosinec 2010 – areál pivovaru Hostan je definitivně úředně přepsán na město Znojmo
Zdroj: Znojemský deník.cz | Autor: Martin Moštěk
Přidat reakci
hroch
středa, 15. prosinec 2010
14:49
Aby to s tím zapisováním památek nepřehnali. Pak z toho zbyde jen chátrjící zkanzen. Na takové muzeum s ukázkou strojů a náčiní potřebných k výrobě moc prostoru nepotřebujou, Další prostory úspěšně každé město chce na nějakou rádoby výstavní síň a zbytek hotel, restaurace a minipivovar a to by v památkově chráněném objektu byl asi problém. Samozřejmě přeju ať se povede ze zavřeného pivovaru udělat něco smysluplného když už tam nepojede původní výroba.