PET lahve frčí, už je zavádějí i minipivovary
Co se píše o pivovarech a pivu
PET lahve frčí, už je zavádějí i minipivovary
[pátek, 19. listopad 2010]
Prodej piva v plastu nevídaně roste, dotahuje plechovky. Firma Lukr chystá závod na výrobu speciálních pivních PET lahví.
Pivo v PET lahvích již dosahuje v Česku nevídaného podílu skoro osmi procent veškeré pivní spotřeby v obchodech. Donedávna opovrhovaný obal už navíc není doménou jen lacinějších značek největších pivovarnických skupin. Roste o něj zájem i mezi nejmenšími restauračními pivovary, které vaří malé várky dražších piv. Společnost Lukr Ingeneering pro ně teď dokončuje v Letinech na Plzeňsku výrobní závod na pivní PET lahve.
Rozmach piva v plastu začal předloni, kdy skupina Heineken masivní reklamou přesvědčila české konzumenty, že kyslíkem neprostupná speciálně vyrobená PET lahev udrží kvalitu piva a je pohodlnější na manipulaci. Rostoucímu zájmu pomáhá podle lidí z branže i zdánlivě nižší cena (bez zálohy na skleněnou vratnou lahev). Na nebývalý zájem musely rychle zareagovat i další velké koncerny, které vaří řádově miliony hektolitrů ročně - Prazdroj a Staropramen.
Za letošní tři čtvrtletí se podle šetření agentury ACNielsen prodalo už celkem 343,5 tisíce hektolitrů "PET piva", o téměř 135 tisíc víc než za celý loňský rok. Pivo v plastu tak zakrátko dotáhlo roky stagnující spotřebu piva v plechovkách.
Malé pivovary trh zásadně neovlivní, ale PET lahve už chtějí také. Zatím je nakupují v zahraničí nebo v minimálním množství od domácích výrobců, kteří dělají klasické obaly pro balené vody.
Není PET jako PET
"Pivo ale potřebuje speciální materiál. My nabídneme menší série tvrzených a zajímavě tvarovaných lahví. Nic pro hypermarkety," popisuje strategii Lubomír Krýsl, majitel Lukru, který se jinak zabývá hlavně dodávkami zařízení pro pivovary, výčepních pultů i sanitací a provozuje malý pivovar Purkmistr v Plzni Černicích.
PET linka je součástí dalších investic Lukru za celkových 20 milionů korun. Kapacita bude 600 PET lahví za hodinu, velcí výrobci klasických PET obalů dosahují vyšší - kolem 10 tisíc za hodinu.
V Česku funguje dnes na stovku minipivovarů, které vaří pro vlastní restauraci nebo do blízkých hospod. Stáčecí linka pro skleněné vratné lahve se jim nevyplatí, přitom ale stále víc lidí si chce různá speciální a tedy i dražší piva koupit domů.
"Prodej v PET lahvi nám pomáhá vyrovnávat kolísající odběr sudového piva," říká například majitel sokolovského minipivovaru Permon Ladislav Sás. Ročně vaří přes tisíc hektolitrů piva a potřebných 50 tisíc litrových PET lahví zatím dováží až z Maďarska. Pro velké koncerny je ale rozhodující odbyt "PET piva" v hypermarketech.
Přidávají se i velcí hráči
V čase, kdy domácí spotřeba piva padá z loňských zhruba 14 milionů hektolitrů o více než 12 procent, je prodej piv v plastu jediným rostoucím segmentem. Vlastní stáčecí linku si jako první pořídil Heineken, kterému v Česku patří 60 procent veškerého prodeje piva v plastu.
"Stojíme si za názorem, že v moderním, pro pivo přizpůsobeném obalu, jako je Maxilahev, můžete úspěšně prodávat i kvalitní pivní značky," říká mluvčí skupiny Kateřina Eliášová. Od letošního dubna plní Heineken v Brně do PET lahví značky Zlatopramen, Starobrno a Březňák - stáčené do té doby na Slovensku.
Podobný investiční záměr už oznámil rovněž Staropramen, který si zatím nechává svůj Braník Dvoulitr plnit do plastových obalů v Maďarsku. Z Maďarska k nám zatím vozí v PET lahvích své značky Klasik a Primus i lídr celého pivovarnického trhu Plzeňský Prazdroj.
Pivo v plastu
343,5 tisíce hektolitrů piva v PET lahvích se prodalo v Česku podle ACNielsen letos do konce září. Ve srovnání tří čtvrtletí jde o meziroční nárůst o 167 %.
60% veškerého prodeje piva v plastu připadá na značky Heinekenu: Zlatopramen 11, Starobrno Tradiční a Březňák. Na domácím trhu je nejprodávanějším "PET pivem" Zlatopramen.
7,5% celkové spotřeby piva v obchodech se prodává letos podle údajů agentury ACNielsen v PET lahvích. Objem prodeje v plastu se za necelé tři roky blíží prodejům piva v plechovkách. Ten přesahuje osm procent.
O PET pivu ještě uslyšíte
Společnost Heineken spustila v pivovaru Starobrno novou linku na stáčení do speciálních plastových lahví. Pivo v plastu čeká podle ní slibná budoucnost.
Zdroj: iHNed.cz
[Ostatní pivní dění] 12:29 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
hroch
sobota, 20. listopad 2010
08:32
Mám kolegu z práce, který je částečně invalidní, na berlích. Nákupy obstarává žena a tím, že přešel na PET lahve, šetří váhu nákupu a problém s vracením lahví, uskladňovaním lahví doma atd.. Prostě žena je od té doby ochotna vzít v nákupu místo šesti piv, tři PET. My na to můžeme nadávat, ale tohle je hlavní příčina proč se to rozšiřuje. Spousta chlapů, doma slyšela "všude se válí ty tvoje lahve od piva (plné ale hlavně prázdné), při rodinném nákupu postávání u lahveautomatu zdržuje" atd.. Nákupem PET lahví se pivo dostává na roveň pro rodinu důležitých minerálek v PET lahvích, které dámy kupují již léta a potřebují ji ke správné hydrataci pleti a těla.
Taková problematika nákupu piva v PET se netýká mě, kde kromě všudy přítomných skleněných lahví, jsou doma taky všudypřítomné propriety domácího vaření piva.
Pro mě jako domácího vařiče mají ale PET lahve taky svůj význam, jednodušší manipulace, snadné upouštění tlaku, lehčí mytí, nerozbitnost a pro donesení piva na sportovní akce lehčí váha. Většina mého domácího piva je však sudová a tedy točená.
Tchoř
sobota, 20. listopad 2010
22:30
to hroch:
Ja. Než se však vrhnu na homebrewing, musím se vyrovnat se dvěma nevýhodami, danými lokalitou mého bydliště: teplým sklepem a především extrémně tvrdou vodou...
Ale qěci: Z praktického pohledu jsou ovšem PETláhve pro krátkodobé uchovávání kvalitního piva krajně výhodné, zejména když našinec, jsa zrovna řidičem, navštíví minipivovárek či hospůdku s košer produktem malého průmyslového pivovaru a nemůže si aktuálně nasypat do útrob pár půllitříků (např. medlešické nebo brumské bych si jinak stěží v pohodě domova vychutnal).
Sériová velkovýroba tohoto balení patří ovšem k naprosto zavrženíhodným činnostem; dovoz, prodej a konzumace takovýchto věcí z cizáckých chemiček (např. pod názvy Primus, Braník či Klasik) jest pak otevřeným výsměchem českému pivu. Naštěstí mě takovéto zločinné aktivity absolutně míjejí.
napsal(a): Tchoř [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
12:39
posted by: Inzerce
leon
neděle, 21. listopad 2010
08:33
to hroch: fuj ! to je , ale cune ,-o neni nad orosenou sklenenou lahev , tvuj clanek je jen o lenosti, pohodlnosti a bezohlednosti pro pristi generace , mam tchyni o berlich a kupuje pivo ve skle ,-))
napsal(a): leon (leonradek(a)seznam.cz) [Odpovědět]
hroch
neděle, 21. listopad 2010
09:46
to leon:
Ale já jsem z pohledu jedenačtyřicetiletého chlapa řekl, jak jsou na tom někteří moji známý a starší kolegové v práci. Jak sem již v jiné diskuzi psal. Návštěva restaurace a pití piva, je pro většinu lidí prostředek terapie odstranění stresu, stresu z dospívání, ze školy, z práce, z manželství atd.. Pro lidi, kteří skončí "v kruhu rodinném" z kterého nemají možnost vypuštění, potřebují pivo taky jako prostředek terapie a pro ně už nebývá důležité co pijí, ale že něco pijí. viz reklama na Primus. A pro ty pivo v pet je určeno a pro ně skýtá ty výhody (i rodinné) které jsem popsal.
Henri
pátek, 19. listopad 2010
13:40
Nežli zvíš, jsi Balkánu, Asii a Východu, blíž.
Pokud bude náš pivní trh tak "vyspělý" a pivní kultura na takové "úrovni", že se naplní předpovědi a přání Heinekenu a dalších novodobých pivních "osvětářů", tak mi nezbude, nežli jezdit pro pivo do Bavor. Tam jistě pivo v plastu nečeká slibná budoucnost.
jiri.kana
pátek, 19. listopad 2010
13:26
To by mě zajímalo, jestli opravdu jezdí z Prahy nebo Ostravy plné cisterny laciného Braníku do Budapešti, aby se zpátky se vracely prázdné a aby jiný kamion dovezl do CZ ten Braník zpátky, tentokrát v plastu. nějak mi to připadá jako příliš velká rozmařilost. Když například ani Velkopopovický Kozel v PETce prodávaný na Slovensku není originál z Veľkého Šariše, nýbrž originál z pivovaru Dreher v Budapešti...
kely
sobota, 20. listopad 2010
23:02
to jiri.kana:
Smutné je, že se nad tímhle nikdo ani nepozastaví. Když už to nedělá potravinářská nebo obchodní inspekce, měl by to udělat Český svaz pivovarů a sladoven. I když zrovna na těchto nápojích tolik opěvovaná značka České pivo není. Ale neudělá to, protože žije především z finančních příspěvků těch velkých „petkařů“ Prazdroje, Heinekena, Staropamenu. Přitom je evidentní, že díky tomu se dál znehodnocují „tradiční české postupy vaření piva.“ Když tak sleduji, jak mu nadnárodní korporace kopou zaživa hrob, ani bych se nedivil, kdyby Budějovický Budvar nebo Bernard požádali UNESCO o zápis svých tradičních českých způsobů vaření na seznam nehmotného kulturního světového dědictví. Když už tam máme tanec verbuňk, cvičení sokolů a masopustní rej
napsal(a): kely [Odpovědět]
Tchoř
pátek, 19. listopad 2010
23:22
to Krišot:
To je bez debaty, stačí kouknout na EAN: počáteční trojčíslí 599 = Magyarország. Ale měl jsem podezření i na Chorvatsko a Rumunsko, tam má StarBev rovněž stáčírny těchto bezva obalů.
napsal(a): Tchoř [Odpovědět]
emu
neděle, 21. listopad 2010
00:31
to kely: a co by na tom podle tebe měla nějaká inspekce řešit? na dovozu piva, stejně jako jakéhokoliv jiného výrobku, nic špatného není. a staropramen ani netvrdí, že tam braník nevyrábí, pouze uvádí že "ho tam stáčí" což nevylučuje i jeho výrobu. pouze použil marketingově vhodnější výraz.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 21.11.2010 ve 00:32:37