Radegast má stále glanc, tvrdí jeho šéf
Co se píše o pivovarech a pivu
Radegast má stále glanc, tvrdí jeho šéf
[pátek, 3. září 2010]
Jako student v nošovickém pivovaru Ivo Kaňák brigádničil. Dnes mu šéfuje. Manažer pivovaru Nošovice Ivo Kaňák vyrábí pivo už pětadvacet let. „Pivo mě stále baví,“ říká devětačtyřicetiletý Kaňák, jenž se podílel na vývoji stále oblíbenějšího nealkoholického Birellu.
Pivovar Nošovice letos slaví čtyřicátiny. Kolik lidí v něm pracuje?
Zaměstnáváme 340 lidí. Drtivá většina dojíždí z Frýdku-Místku a okolních obcí. Jsme druhý největší pivovar v Česku, se šestou největší sladovnou. Krize pominula, ale lidé se pořád bojí o místa.
Mají důvod se strachovat? Budete propouštět?
To vám dopředu říct nemůžu. Doba je nejistá a my se snažíme podnikat efektivněji. Může se stát, že časem budeme chtít omezit počet zaměstnanců. Oni to vědí a musejí s tím počítat.
Vaším sousedem je automobilka Hyundai. Nepřetahujete si lidi?
Před spuštěním továrny jsme určité obavy měli. Naše výrobní programy jsou ale velmi odlišné. Od zahájení výroby aut od nás do korejské automobilky odešel pouze jeden člověk.
Od roku 1999 jste součástí společnosti Plzeňský Prazdroj, respektive světové skupiny SABMiller. Neztratil Pivovar Radegast na lesku z doby, kdy byl samostatný?
Myslím, že máme stále stejný glanc. Patříme k nejlepším v naší skupině. Nošovický pivovar je svázán se značkou Radegast. Naši předchůdci ji v devadesátých letech budovali republikově. My se zaměřujeme na Moravu. Přesto je Radegast třetím nejprodávanějším pivem v Česku. Ročně ho uvaříme okolo dvou milionů hektolitrů.
Jaká piva se v Nošovicích vyrábějí?
S výjimkou Pilsner Urquell vše, co Plzeňský Prazdroj produkuje. Kromě osmi druhů Radegastu sem patří vybrané mutace a balení značek Primus, Gambrinus a Velkopopovický kozel.
Je Radegast něčím výjimečný?
Od ostatních piv se lišil hned od začátku. Hlavní vlastností je hořkost. Já si myslím, že to symbolizuje tento kraj a moravanství. Dalšími jsou plnost a říz. Chuť je stále stejná, držíme se původní receptury.
Nealkoholický Birell je vaše dítě. Podílel jste se na přípravě jeho receptury. Chuť ovlivňují suroviny a receptura. Důležité jsou taky pivovarské kvasinky vyšlechtěné ve Švýcarsku. Kouzlo birellu je v tom, že chutná jako pivo. Dlouho neměl žádnou reklamu, přesto si ho lidé našli.
Začínali jsme na dvou tisících hektolitrů ročně, teď ho prodáváme čtyři sta tisíc hektolitrů. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším nealko pivem na světě. Už ho nikdo nepřekoná. Pořadatelé Světového poháru piv tuto kategorii zrušili.
Část lidí přesto dává přednost pivu z malých pivovarů. Konkurujete si?
Velké české pivovary vaří hlavně pivo plzeňského typu. Malé pivovary nabízejí pivní speciály, které zpestřují tradiční trh. Čeští pivaři ale nehodnotí pivo podle toho, v jak velkém pivovaru ho uvařili. Zajímá je hlavně chuť a také, zda je jejich půllitr správně vychlazený a načepovaný.
Co vy a pivo?
Patřím ke generaci studentů z osmdesátých let, která má k pivu silný vztah. Vystudoval jsem vysokou školu se specializací na pivovarnictví a sladařství. Do nošovického pivovaru jsem každé léto chodíval na brigádu. Zůstávám mu věrný i po pětadvaceti letech. Pivo mě baví a naplňuje.
Máte raději radegast, nebo plzeňské?
Každé z nich plní v mém životě jinou roli. Na zahradě hasím žízeň klasikem, běžně popíjím radegast. Prazdroj si dávám výjimečně.
Ochutnáte také konkurenční piva?
Mám to dokonce v popisu práce. Nejenže dbáme na to, aby naše dnešní pivo nemělo jinou chuť než včerejší, ale neustále sledujeme i konkurenci. Pravidelně ochutnáváme, hodnotíme a srovnáváme také její výrobky.
Zdroj: Sedmička.cz | Autor: Josef Beneš | Foto: Martin Straka
[Radegast Nošovice] 07:53 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Petr F.
pátek, 3. září 2010
17:57
Chlapi, možná to z vás taky někdo pamatuje.Před lety se vařil Radegast Porter 18°. Sice se to dělalo v Mostě ale to bylo PIVO! Dnes je Radegast prosté zoufalství.
napsal(a): Petr F. [Odpovědět]
Adsense
28. leden 2025
23:37
posted by: Inzerce
boro
pátek, 3. září 2010
21:54
to Petr F.: Pamatuju a vzpomínám v dobrém.Sice jsem byl v té době názorově "Jedině R",ale ten Radegast dark 18° mi chutnal náramně a myslím,že to nebylo jen tou nálepkou na sklenici.A taky jsem tenkrát nechápal,proč ho vaří "nějaký" Most.Inu,člověk se pořád učí...dnes už to vím,jenže "nějaký" Most už je dnes minulostí.
napsal(a): boro (lxd2(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Chody
pátek, 3. září 2010
22:07
to boro:
Ale to nebyl Radegast Dark (který byl černou desítkou), ale opravdu Radegast Porter
Roman Holoubek
sobota, 4. září 2010
14:51
to Chody: Také si pamatuji na Radegasty ze Sedlce. Vynikající Porter, ale vyráběl se tam i onen Dark, ale také Light a desítka Radegast, mimo své vlastní značky. Tehdy ještě na etiketách bylo jasně napsáno, v kterém pivovaru se daná láhev vyrobila.
To Pavel R. - Diplomata Ti závidím, slyšel jsem o něm superlativy, ale žel jsem jej nikdy neměl a mít nebudu.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
VozechV
pátek, 3. září 2010
12:35
A mám dotaz, nemohu se dopočítat oněch osmi druhů vyráběného Radegastu.
Na webu mají Original a Premium, připočtu-li oba Birelly a Klasik, vychází mi 5 druhů.
Jo a Krišot má pravdu - i restaurační se až na výjimky opírají svým prodejem o pivo "plzeňského" typu.
umbob
pátek, 3. září 2010
22:57
to Miro: Pan Kaňák mluví o osmi druzích Radegastu plus další africké značky. Gambrinus, Kozel a Primus by do toho tedy neměly spadat. Nějak mu to nesedí. Je ale fakt, že na různé slavnosti dělají nošovičtí kvasnicové speciály(např. 12° Radhost), tak jestli to do toho svého portfolia počítají...
Roman Holoubek
sobota, 4. září 2010
14:46
to umbob: To VozechV:
Právě, pan Kaňák mluví o 8-mi druzích Radegastu + G + Kozel + Primus. Já bydlím v rajonu Radegastu, ale také se nemohu dopočítat více druhů než 5.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Miro
neděle, 5. září 2010
10:30
to umbob: Znovu jsem si ten článek přečetl.V tom případě by se nepočítal ani Klasik a Birell.Možná počítal Originál lahve,sudy,cisterny.Tak i u Premia.Plus export a to kvasnicové.Kvasničák doporučuji vyzkoušet.Je to nefiltrované a bez HGB.Ale je jen v několika hospodách.
VozechV
pátek, 3. září 2010
10:27
Také mám ten pocit, že hořkost z Radegastu je tatam a že současní majitelé z této značky dělají jen druhořadou záležitost, kdy dvanáctka mizí z hospod a bývá nahrazována Prazdrojem. Takže nevím o jakém glancu u devítky Radegastu, který lze ztěží rozeznat od devítky Gambrinusu pan Kaňák mluví.
Nejčastější kombinace v tamním regionu je (dle mých zkušeností) Radegast výčepní, Prazdroj a Kozel černý.
MirEgg
pátek, 3. září 2010
10:12
Pane řediteli, sdělím Vám hořké tajemství - Nošovice leží ve Slezsku, takže s moravanstvím na nás moc nechoďte...
A glanc taky vypadá jinak, prostě přiznejte, že Prazdroj odsoudil Radegasta do role chudé regionální popelky, do role piva pro lumpenproletariát z hutí a dolů. Kde jsou ty časy, kdy partnerem olympijského týmu byl právě Radegast...
h.p
pátek, 3. září 2010
12:38
to MirEgg:
Ale je mi to líto,protože co pamatuji,tak od 80.let cca tak do r.1995 to bylo opravdu PIVO a ne eurobřečka...
napsal(a): h.p (hrubes.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]
boro
pátek, 3. září 2010
21:43
to h.p: Kdeže ty loňské sněhy jsou...Ale pak ještě nějakou dobu se alespoň dalo chuťově rozeznat 10-ku od 12-ky.Desítka byla taková jiná,sladovější.A čepovaná těžko dostupná.Teď už je to chuťově stejné,jen v desítce je trochu víc vody
napsal(a): boro (lxd2(a)seznam.cz) [Odpovědět]