Bída dolehla na pivovary. Prodej Staropramenu klesl o 7 procent
Co se píše o pivovarech a pivu
Bída dolehla na pivovary. Prodej Staropramenu klesl o 7 procent
[středa, 17. březen 2010]
Ekonomická krize postihla nejen domácí spotřebu, ale i export. Staropramenu klesl doma prodej značek jako je Stella Artois, Staropramen, Ostravar, Braník nebo Sládkův Měšťan o šest procent.
Loňské bídné prodeje piva v celém Česku potvrzuje další z předních pivovarnických skupin – dvojka trhu Staropramen. Celkový prodej společnosti, pod kterou spadají pivovary Staropramen v Praze a ostravský Ostravar, se loni propadl o sedm procent na tři milióny hektolitrů. Přesná čísla za celou republiku ještě Český svaz pivovarů a sladoven nezveřejnil, ale podle dosavadních odhadů a prodejů největších hráčů se odhaduje propad celého trhu o pět až sedm procent.
Ekonomická krize postihla přitom nejen domácí spotřebu, ale i export. Staropramenu klesl doma prodej značek jako je Stella Artois, Staropramen, Ostravar, Braník nebo Sládkův Měšťan o šest procent. V přímém exportu zaznamenal Staropramen propad o 11 procent. A to zhruba odpovídá i očekávanému poklesu vývozu piv z celého Česka.
„Výsledné prodeje naší společnosti odpovídají našim původním očekáváním,“ komentoval situaci generální ředitel Pivovarů Staropramen Zbyněk Kovář. Skupina se podle něj zaměřila loni především na podporu značek ve střední cenové třídě, takže piv Staropramen a Ostravar, konkurujících třeba Gambrinusu od Prazdroje nebo Krušovicím od Heinekenu, se loni prodalo jen o dvě procenta méně než v předchozím roku.
Těžký rok pro pivovarníky
Staropramen ještě loni patřil největší světové skupině AB Inbev, v prosinci ale českou dvojku trhu koupila společně s dalšími pivovary ve střední a východní Evropě investiční společnost CVC Capital Partners. Značka Staropramen je nyní vlajkovou lodí této regionální skupiny, označované názvem StarBev.
O tom, že loňský rok byl pro pivovarníky hodně špatný, už potvrdily výsledky i ostatních předních producentů. Například celková tuzemská produkce Plzeňského Prazdroje, který má téměř poloviční podíl na trhu, klesla na 8,34 miliónu hektolitrů. Domácí prodej propadl o 4,4 procenta a export o víc jak deset procent.
Trojka trhu skupina Heineken uvařila loni 2,62 miliónu hektolitrů piv značek jako je Starobrno, Krušovice, Zlatopramen či Březňák. Je to o 5,2 procent méně než v předchozím roce. Export Heinekenu klesl meziročně o 4,9 procent a společnost se tak těsně přiblížila největšímu českému vývozci piv Plzeňskému Prazdroji. Z předních pivovarů už zveřejnil výsledky i Budvar, kterému domácí prodej klesl o 4,4 procenta a export stagnoval.
Problémy s poklesem prodeje se vyhnuly loni jen některým středním a menším pivovarům. Výrazné nárůsty dosáhly například pivovary Svijany nebo humpolecký Bernard.
Zdroj: FinWeb iHNed.cz | Autor: Miroslav Petr
[Molson Coors Central Europe] 20:19 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Milan
čtvrtek, 18. březen 2010
10:56
Naposledy mně Staropramen oslovil svou akcí Zraje 70 dní, kdy mi šmakovala naposledy jejich 12%. Pak se přešlo na CKT, na chuti se prý nic nezměnilo a tady je důsledek. Tak si to hoši vyžerte, český konzument není až tak hloupý, už začíná opět přicházet na chuť klasicky vyrobených piv.
Dan
čtvrtek, 18. březen 2010
11:17
to Milan:
Přesně tak. Tehdy to byl reklamní slogan a výhoda před konkurencí. Tehdy byl Staropramen slušné pivko.
Mám kamaráda, který se tam podílel na výstavbě CKT a když to zprovoznili, tak mi říkal. Dej si ještě Staropramen, protože ode dneška se přidává do normálního piva, 3% z CKT. Ptám se proč tak málo? Odpověď zněla, no aby si lidi pomalu zvykli, postupně se bude dávat čím dál víc a nakonec to bude 100% z CKT...
Zvláštní, že si lidi museli zvykat, když se pivovar dušuje, že chuť je stejná, jako z klasiky...A vidíme kam to dotáhli..
h.p.
středa, 17. březen 2010
22:04
Kde jsi ,ty lahodný Starouši z otevřených kvasných kádí...???!!!
Věřím,že všichni bývalí Smíchovští sládci i s celou správní radou se otáčí v hrobě...
napsal(a): h.p. [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
13:18
posted by: Inzerce