Reklama na PI Reklama na PI> Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

V Štiavnici bude pivovar

Co se píše o pivovarech a pivu


V Štiavnici bude pivovar

[středa, 25. listopad 2009]

Do Čačányho domu v centre Banskej Štiavnice sa vracia život a čulý ruch. Pod prísnym dohľadom pamiatkarov ho prestavujú na malý mestský pivovar, vôbec prvý v historickej pamiatke.

Foto

Do Čačányho domu, známeho aj ako Zelený dom, si už na budúci rok v apríli prídu posedieť na pivko solventnejší štamgasti. Dokonca cez sklo budú môcť „skontrolovať“, ako sa pivo s novou značkou Erb varí. Pochutia si na klasickej svetlej desiatke i dvanástke, no nosným bude pšeničné pivo typické pre Bavorsko či Tirolsko, ale aj údené. Ich cena však bude vyššia, než na akú sú pivkári zvyknutí.

Foto

Vráti tradíciu do Banskej Štiavnice

Pre známeho vyhnianskeho pivovarníka Eduarda Radu je pivo srdcová záležitosť a chuť variť ho pivného kráľa neprešla. Asi pred tromi rokmi sa stiahol z výslnia, keď predal väčšinový podiel v pivovare Steiger. „Priamo v Banskej Štiavnici bolo pred 300 rokmi 13 pivovarov. Každý banský ťažiar mal okrem bane aj pivovar. Chcem túto tradíciu vrátiť do historického mesta. Nemá žiadny pivovar, najbližší je vo Vyhniach,“ hovorí Rada, pôvodom banský inžinier. Pustil sa do obnovy chátrajúceho Čačányho domu, ktorej náklady sa vyšplhali na 1,66 milióna eur (50 miliónov Sk). Takmer polovicu na ňu prispieva nórska vláda.

Zdroj: Pluska.sk | Autor: Erika Krčová | Foto: Ján Šperka

[Slovensko] 11:32 [permalink] [reaguj]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Šor Jiří

neděle, 6. prosinec 2009
14:57

Vážený pane Rado. Pro budoucí provoz Vašeho pivovaru budete potřebovat jistě nějaké odborníky. Jsem vyučený sladovník s dlouholetou praxí v pivovarech. Pracoval jsem na pozicích : vařič piva,spilák,mistr spilky,mistr sklepa. Budete-li mít zájem o mé zkušenosti ve výrobě piva, rád se stanu Vaším spolupracovníkem. Těším se na odpověď.


napsal(a): Šor Jiří (jiri.k.sor(a)seznam.cz) [Odpovědět]


Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň