Gambrinus získal certifikaci k označení České pivo od Státní zemědělské a potravinářské inspekce
Co se píše o pivovarech a pivu
Gambrinus získal certifikaci k označení České pivo od Státní zemědělské a potravinářské inspekce
[pondělí, 2. listopad 2009]
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) udělila nejoblíbenějšímu českému pivu Gambrinus oprávnění používat chráněné zeměpisné označení České pivo. Certifikaci předcházely důkladné audity a kontroly použitých surovin, způsobu výroby i hotového výrobku dle přísných kritérií, a to přímo ve výrobě - v pivovarech v Plzni, Velkých Popovicích a v Nošovicích.
„Zisk certifikovaného oprávnění užívat chráněné zeměpisné označení České pivo je bezesporu potvrzením, že pivovar Gambrinus, díky využití moderních pivovarských zařízení ve spojení s tradiční recepturou, vaří vysoce kvalitní pivo. Zároveň je označení České pivo velkým zahraničním úspěchem českého pivovarnictví a věřím, že přispěje k zachování českého pivního fenoménu v jeho tradičním pojetí,“ říká Jan Hlaváček, vrchní sládek pivovaru Gambrinus.
České pivo je podle odborníků jedinečné, a to jak díky používání vysoce kvalitních surovin pocházejících z přesně vymezených oblastí, tak i díky klasické technologii výroby. Pro tuzemské pivo je proti jiným pivům charakteristický vyšší podíl nezkvašeného extraktu, větší množství polyfenolů, vyšší pH, výraznější barva, chuť, vůně, hořkost i říz. Gambrinus je typický představitel českého piva plzeňského typu. Vaří se klasickým dvojrmutovým způsobem z čistě přírodních surovin. Vyznačuje se zlatavější barvou, jemnou, neulpívající hořkostí a typickým příjemným dozvukem sladové chuti, která podtrhuje plnost tohoto piva.
Termín „České pivo“ je oficiálním chráněným zeměpisným označením (CHZO), které je zapsáno u Evropské komise na základě žádosti Českého svazu pivovarů a sladoven. Systém ochrany názvů zemědělských a potravinářských výrobků zavedla Evropská unie v roce 1993 s cílem ochránit výrobce před konkurencí produkující plagiáty a spotřebitele před nežádoucím klamáním. Chráněná označení zároveň slouží i jako propagace kvality.
Inspektoři SZPI prověřovali doklady o původu surovin a jakostní parametry surovin, kontrolovali průběh výroby (např. složení sypání a chmelení, teplota a čas rmutování, záznamy o chmelovaru, záznamy o použitých kvasnicích, teplota kvašení atd.), v laboratorním prostředí analyzovali parametry výroby mladiny (zákal, extrakt, hořkost, dosažitelné prokvašení) i hotového výrobku (alkohol, extrakt, barva, hořkost, PH atd.).
Podmínky pro užívání označení České pivo jsou:
• místo výroby: v pivovaru na území České republiky
• místo původu a složení základních surovin (včetně procentuálních obsahových specifikací): slad (ze schválených odrůd ječmene), chmel (z oblastí Žatecko, Úštěcko, Tršicko, odrůd Žatecký poloraný červeňák, Sládek, Premiant), voda (z místních zdrojů specifické tvrdosti), kvasinky (pivovarské kvasnice pro spodní kvašení piva)
• klasický způsob výroby piva dle specifikace – tj. dekokční jedno až třírmutový proces rmutování, scezování, chmelovar. Po dokončení chmelovaru proběhne zchlazení na zákvasnou teplotu, provzdušnění a jsou přidány pivovarské kvasnice. Kvašení musí probíhat dvoufázově. Po dokončení druhé fáze kvašení je pivo zfiltrováno a stáčeno. Lze vyrábět i nefiltrovaná piva
• kvalitativní ukazatele konečných produktů
Osvědčení České pivo udělila SZPI i dalším značkám ze tří domácích pivovarů z portfolia Plzeňského Prazdroje, a.s. – tj. Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel a Radegast.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
Přidat reakci
Jarda
pondělí, 2. listopad 2009
21:20
Nejlepší české auto je Hyundai, nejlepší české skleněné ozdoby jsou čínské plastové koule, nejlepší český překlad pro furt je imrvére, nejlepší český textil vyrábí v Bangladéši a nejlepší ministerstvo propagandy od dob Goebelse je v Plzni
---------------------------------
Zpráva byla upravena 03.11.2009 ve 07:12:23
Njorloj
pondělí, 2. listopad 2009
19:40
Myslim si, ze od zacatku byla velmi diskutovana pravidla pro ziskani znacky "Ceske pivo" a to jak jsou nastavena. A stejne tak od zacatku SABm prohlasoval, ze znacka je jeho, takze se neni cemu divit. Spise to timto konecne jasne deklasuje onu znacku na uroven kdejakeho pokoutneho oceneni a nedivim se nekterym pivovarum, ze ji vlastne ani nechteji - nic navic jim to totiz nedava. Ona nejdulezitejsi bude pro pivare stejne ta chut a pro pivni substrat zustane marketing financne silnych velkovyroben.
Adsense
21. listopad 2024
11:49
posted by: Inzerce
Jirka P.
pondělí, 2. listopad 2009
15:15
to Dan:
U tohoto piva je to spíše na pobavení... Ale mají to, získali značku pro opravdové pivaře a marketing pojede ve velkém. Už se těším...
napsal(a): Jirka P. (info(a)lahudkar.cz) [Odpovědět]
Dan
pondělí, 2. listopad 2009
15:37
to Jirka P.:
Je to přesně tak, marketingový nástroj. Už vidím ty reklamy v televizi...
Možná tím stát pomáhá "našemu" pivu, aby mu vykompenzoval pokles který přijde po zvýšení daní v příštím roce.
Bohužel, je to zasazení další rány malým pivovarům , protože na marketingové kecy, mnoho lidí dá.
Honza Svetpiva.cz
pondělí, 2. listopad 2009
15:43
to Dan: ze to ostatni pivovary,ktere dostaly tuto znacku, nevyuziji, je jen jejich problem...
napsal(a): Honza Svetpiva.cz [Odpovědět]
jiri.kana
pondělí, 2. listopad 2009
15:15
to siki: To je jednoduché - polský Prazdroj to označení prostě nedostane, zatímco český ano, a je to.
Myslím, že kdyby se třeba Polička licenčně vařila řekněme v Maďarsku (Polc Sör), tak by to nemělo bránit tomu, aby se pivo vařené v Poličce uzavíralo korunkami s logem chráněného zeměpisného označení.