Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivo Martiner

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivo Martiner

[pondělí, 20. červenec 2009]

V seriáli HN hľadáme pôvodné slovenské výrobky.

Začiatky priemyselného pivovaru v Turčianskom Svätom Martine siahajú do roku 1893, keď ho založil istý Jozef Capko. Pomerne skoro, už v roku 1920, v ňom začali využívať aj elektrický pohon. Ochrannú známku získalo martinské pivo v roku 1931 pod názvom Svätomartinský zdroj, neskôr sa značka zmenila na Martinský zdroj, potom na Martiner, ale existovali aj variácie Martiner Pils, Martiner bier a Martiner Porter.

Za socializmu sa nápoj vyvážal do vyše 10 štátov celého sveta. Po zmene režimov sa v roku 1991 pivovar sprivatizoval a o deväť rokov neskôr sa stal súčasťou druhej najväčšej pivovarníckej nadnárodnej skupiny na svete – Heineken Holandsko.

Dnes je Martiner silnou regionálnou značkou. Vyrába sa len pre domáci trh, ale až 80 percent sa predá v Martine a v regiónoch Turiec, Orava a Liptov. Distribuuje sa čapované alebo v pollitrových fľašiach v dvoch stupňovitostiach – 12 % a 10 % – dominuje však 12 % ležiak.

Za posledné tri roky má značka relatívne stabilnú pozíciu na trhu, najmä vďaka silnej lojalite v domácom regióne Turca. Dosahuje ju aj napriek tomu, že nepatrí medzi mediálne masívne podporované značky. V portfóliu značiek Heinekenu Slovensko má dôležitú lokálnu úlohu, je napríklad dlhodobým partnerom Slovenského komorného divadla v Martine, hokejového klubu MHC Martin, ako aj športových či kultúrnych podujatí v regióne.

Martiner je pivo plzenského typu, charakterizuje ho plná chlebová chuť, stredná horkosť, zlatistá farba a jemná chmeľová aróma.

Zdroj: HN Online.sk | Autor: Táňa Rundesová


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Jozef

pondělí, 20. říjen 2014
11:59

Je to jednoduche, privela piva islo na export tak to heineken kupil
zavrel a vyrobu presunul do hurbanova. Pivo so uz neda porovnat
s tym ako chutilo kedysi, ale hlavne sa uz viac nevyvaza.
A neodobera uz zisky /aj ked len malinku cast/ koncernu heineken.
Co si to len Martiner v 90tych rokoch dovolil..


napsal(a): Jozef (exactz(a)email.cz) [Odpovědět]

h.p

pondělí, 20. červenec 2009
15:19

hmm..Martiner..a kde ho teď vaří??Nějak se zapoměli zmínit,že původní Turčianský pivovar nám Heineken jaksi zavřel...


napsal(a): h.p (hrubes.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI