Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Starobrno možná zavře pivovar ve Znojmě

Co se píše o pivovarech a pivu


Starobrno možná zavře pivovar ve Znojmě

[pátek, 19. září 2008]

Pivovaru Hostan, chloubě znojemských patriotů a pivařů, zvoní hrana. Je pravděpodobné, že na začátku příštího roku tam výroba sudového piva skončí. MF DNES to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Hostan už několik let patří pod společnost Starobrno.

Foto

Vedení této firmy se k možnému uzavření pivovaru oficiálně nevyjádřilo. "Na dotazy odpoví v pondělí pracovníci tiskového oddělení, kteří jsou nyní v zahraničí," uvedla asistentka člena představenstva společnosti a marketingového ředitele Jiřího Imrýška Lucie Šalandová.

Ve znojemském pivovaru pracovalo začátkem 90. let přes sto zaměstnanců, nyní jich je pětatřicet. Podle důvěryhodného zdroje byli již o chystaném uzavření pivovaru neoficiálně informováni. Manažer pivovaru Hostan Karel Čaněk to včera nechtěl komentovat. "Já to opravdu nevím. A i kdybych věděl, tak vám to nemohu říci. To musíte přes tiskovou mluvčí," vzkázal.

Foto

O chystaném útlumu pivovaru ve Znojmě se spekuluje již několik let, i když vedení Starobrna ani Heinekenu se k tomu nikdy oficiálně nevyjádřilo. Některé kroky však leccos naznačují.

Starobrno před pár dny zprovoznilo rekonstruovanou varnu na brněnském Mendlově náměstí. Supermoderní varna přišla na 108 milionů korun. Je plně automatizovaná, dokáže vyrobit pět tisíc hektolitrů mladiny za den a může ji obsluhovat jediný operátor, jinak provoz řídí počítač.

Foto

Znojemský pivovar skýtá naopak jeho vlastníkům jen samé potíže. Dlouhodobě se firma potýkala s výtkami památkářů, kterým vadil vjezd těžkých vozidel do historického centra města a na samotný hrad, jehož je pivovar součástí. Důsledkem bylo otevření distribučního skladu v Oblekovicích.

Jedno místo čtyř druhů piva

Pivovar Starobrno je od roku 2003 součástí nizozemské společnosti Heineken, čtvrtého největšího světového producenta piva. Již v červenci 2005 převedla firma ze znojemského pivovaru do Brna výrobu lahvového piva Hostan. Starobrno to odůvodnilo tím, že chce rozšířit prodej do celé země, což vyžaduje zvýšení trvanlivosti nápoje.

Foto

Výrobu lahvového piva ve Znojmě od té doby nahradily točené limonády Zulu. "Změny se nedotknou výroby sudového piva ve Znojmě," tvrdilo tehdy vedení.

Od té doby je však postupný útlum výroby sudového piva cítit. Dříve vyráběl tamní pivovar čtyři druhy piva, letos jen jeden. Loni byl výstav 95 tisíc hektolitrů piva, před deseti lety byl přitom dvojnásobný.

O možném ukončení činnosti tohoto "rodinného stříbra" zatím nic nevědí na znojemské radnici. "Žádné konkrétní informace o tom nemám. Vím jen, že se o tom povídá," uvedl ve čtvrtek starosta Znojma Petr Nezveda.

Pro vyznavače točeného Hostanu je to smutná událost, kterou však čekali. Že se třísetletá tradice výroby piva ve znojemském pivovaru musí jednou výrazně omezit bylo jasné krátce po roce 1989 s nástupem tržní ekonomiky. V čem je problém? Stále častěji se na adresu pivovaru snášely výtky radních i památkářů. Vadil jim houstnoucí provoz těžkých nákladních vozidel, které pro pivo přijížděly do centra města.

"Tento aspekt mluví dlouho proti tomu, aby na tom místě pivovar byl. Provoz uprostřed památkově chráněné rezervace je pochopitelně pro firmu hrozně komplikovaný. Nesmějí sem již jezdit velké a těžké vozy, musely je nahradit menší. A to vlastníkům zřejmě přináší spoustu dalších provozních problémů," míní znojemský historik Jiří Kacetl.

Druhou věcí ale podle něj je, že se do módy dostává stará industriální architektura v památkové péči. "A znojemský pivovar je architektonicky velmi zajímavý. Takže pokud jeho budova bude zachována, může sloužit výstavním a prezentačním účelům," nastínil Kacetl. Podle něj by majitel mohl zachovat omezenou výrobu piva, která by zásobila pár znojemských hospod.

O stejném záměru přitom hovořili ještě před rokem zástupci města s vedením Starobrna. Společně chtěli oživit turisty opomíjenou památku - znojemský hrad. "Již je hotový projekt, který se týká obnovy horní části znojemského pivovaru. Bývala tam stáčírna lahví, a to jsou provozy, které už pivovar nepoužívá. Máme tedy připraven projekt na restauraci, pivnici a malý hotel," nastínil tehdy Tomáš Pluháček ze Starobrna. Podle jeho tehdejšího vyjádření měl projekt odstartovat právě letos.

Znojemská radnice si pro změnu přála v prostorách hradu kongresový sál a zázemí pro kongresovou turistiku. K tomu ale potřebovala sehnat 120 milionů korun. Radní proto původně chtěli vytvořit se Starobrnem obecně prospěšnou společnost, aby společně dosáhli na evropské dotace. Zjistili však, že by tato společnost musela nejprve dva roky fungovat, aby měla na příspěvky právo. A to je příliš dlouhá doba.

"Žádost o dotace zřejmě podáme za samotné město a vytvoříme se Starobrnem určitou formu partnerství," popsal tehdy místostarosta Marian Keremidský.

Od té doby však uplynul rok a nic se neděje. "Prý se to příliš nezamlouvalo vedení Heinekenu. Takže ty diskuse prozatím ustaly," řekl ve čtvrtek Keremidský.

Zdroj: iDnes.cz | Autor: Vojtěch Smola | Foto: Radek Miča


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

umbob

pátek, 19. září 2008
22:42

umbob

To Dwarf:Ano, značka "Znojemské pivo" může být zapovězena, ale např. Hradní nebo cokoliv jiného spojeného se Znojmem by mělo být průchodné. Ale vůbec nevím,co všechno v té ochranné známce je zakomponováno. Vůbec bych se nebál toho, že by případný minipivovar měl problémy s pojmenováním svého produktu. Ale stejně je to zatím jen akademická debata o tom, co by třeba někdy v budoucnu mohlo nastat


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 19. září 2008
20:30

Dwarf

to emu: Heineken si nechal zaregistrovat ochranou známku "znojemské pivo" z čehož se dá odvodit... třeba to, že tam nepovolí nikomu jinému vařit 'znojemské pivo'


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

emu

pátek, 19. září 2008
18:24

emu

Tak ono jestli je to s tím pivovarem tak, jak se píše tady, že jsou tam opravdu problémy s památkáři a tak, tak to pochopit lze. Z ekonomického hlediska naprosto logický a správný krok, z hlediska pivaře tragédie.
Heineken si nechal zaregistrovat ochranou známku "znojemské pivo" z čehož se dá odvodit, že nějaký minipivovárek by tam mít asi chtěl. Pokud by se z Hostana stal minipivovar, byla by to určitá náplast na bolavé srdíčko pivařovo.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Radek

pátek, 19. září 2008
14:03

radek

to tomas: tu patnáctku mám od známého, jehož otec pracuje v pivovaru v Brně(takže ideální podhoubí pro vznik fámy:) Nicméně já tomu věřím. Chutový základ média a hradního v lahvi mně připadá stejný, ale neměl sem odvahu to zatím zkoušet častěji. Snad až už fakt nebude ani ten poslední mohykán ze Znojma.


napsal(a): Radek [Odpovědět]

Adsense

18. září 2019
22:05


posted by: Inzerce

tomas

pátek, 19. září 2008
13:26

tomáš

to Moro: to Radek:
Zavření Znojma mně taky mrzí a doufám ,že tam vznikne alespoň ten mini a krásná měděná varna nepůjde do šrotu. 11 Hostan z Brna, ale není rozhodně ředěnej z nějaký 15%( to ani jiný piva tam , kromě 10%). Spolu s licenčním Bažantem má samozřejmě svoji recepturu(jiný chmelení, sypání sladu..).Kupte si lahvovou 11% Starobrno Medium a 11%Hostan a porovnejte. Hostan má jinou( tmavší) barvu a i lepší plnější chuť než Medium.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 19. září 2008
13:21

Roman Holoubek

To Moro - Radek odpověděl za mne. Ačkoli netuším, jak v Brně vyrábí Hostana, ale vyrábí jej.

Ale při naší cestě to nebylo tak úplně jednoznačné. Někdo tvrdil, že 10 a 11 sudové je ze Znojma. Jiný jen 10 a jiný jen 11. Nakonec jsem nejvíce uvěřil pracovníkovi pivovaru u brány a svému čichu. Onen pracovník potvrdil jen onu 11-tku. A můj čichový orgán potvrdil právě probíhající chmelovar.
Podotýkám - byl jsem tam počátkem června letošního roku. Co se děje dnes - nevím.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.09.2008 ve 13:21:55


Radek

pátek, 19. září 2008
12:37

radek

Originál Hostan je pouze sudová jedenáctka, vše ostatní je starobrno(snad při výrobě tam flusnou něčeho míň nebo víc, ale ředí se to z klasický bněnský patnáctky)


napsal(a): Radek [Odpovědět]

Moro

pátek, 19. září 2008
11:41

Moro

to Roman Holoubek:
Romane dovolím si jen dotaz - co to je originál Hostan? Dle mě se již drahnou dobu vaří v Brně ne ve Znojmě nebo jsou moje informace špatné?


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 19. září 2008
11:05

Roman Holoubek

Krásné fotky, smutné čtení.

Už před dvěmi lety jsem si byl jistý, že pivovar ve Znojmě skončí. psal jsem o tom ve svých příspěvcích a letos na jaře jsem se o tom zmínil i v článku ( http://www.pivovary.info/view.php?cisloclanku=2008030001 )

Proto jsme s kamarádem naplánovali letošní cyklovandr právě na jižní Moravu, abychom naposledy ochutnali originál Hostana.
Po tomto článku nezbývá než doufat, že snad zde vznikne hotel s restauračním minipivovarem - byla by to alespoň taková hezká vzpomínka a tradice by nezanikla zcela. Co vy na to znojemští radní? Poptejte se jak to plánují v Domažlicích (snad se jim to i povede).


Malakin

pátek, 19. září 2008
10:37

Malakin

Konsolidace akvizic Heinekenu, o níž se zde 9. 9. psalo, uzavřením Hostana, bohužel, neskončí. Jeden z pivovarů skupiny Drinks Union už to má také, bohužel, spočítané. Jeho "likvidace" je již naplánována. Do dvou let budeme oplakávat další "heinekenovský" pivovar.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

milan

pátek, 19. září 2008
10:01

Milan

Takže tak dlouho rozšiřovali prodej Hostana do celé země, že se teď už nedočkám. Akorát by mne zajímalo, proč se vždy tak přiblble lže, když už při vyslovení lži tomu nikdo nevěří. To je samý manažer, včera prodával hajzlpapír, dneska Hostana, hlavně že má hezké sáčko a notebok. No nedivím se, když lžou o stošest i politici.


napsal(a): milan [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI