Točené pivo zdražuje kvůli lahvím
Co se píše o pivovarech a pivu
Točené pivo zdražuje kvůli lahvím
[pátek, 18. červenec 2008]
Stesky hospodských štamgastů nad drahým pivem mají své opodstatnění. Alespoň v případě, že dávají přednost točené desítce. Její cena totiž roste ve srovnání s ostatními potravinami výrazně rychleji.
Zatímco v roce 1997 jste si mohli za průměrný měsíční plat poručit 1 172 piv, nyní si jich objednáte pouze o osm více. To je ve srovnání s vývojem cen jiného zboží velký rozdíl.
Kdyby stejným tempem zdražovalo třeba máslo, stojí nyní čtvrt kila na pultech obchodů kolem padesáti korun a za litr mléka bychom platili třicet korun.
Znamená to, že pivovary zdražují, protože vědí, že pivaře od popíjení jejich oblíbeného moku neodradí ani stále rostoucí účet při placení?
Točené zachraňuje zisky
Ne tak docela. Výrobci si spíše vynahrazují mizivé zisky, které mají z prodeje lahvového výčepního piva, dříve označovaného jako desetistupňové.
"Zisky přinášejí ležáky a speciální piva. Na lahvové desítce jsou marže minimální," potvrzuje Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.
Do lahví pivovary stočí zhruba 49 procent své produkce, v sudech skončí 44 procent. Zbytek připadá na plechovky a cisterny. Ačkoliv jde o stejné pivo se stejnými náklady, nůžky mezi cenou lahvové a sudové desítky se stále více rozevírají.
Podle analýzy MF DNES, která srovnávala vývoj cen piva za posledních 14 roků, zdražila lahvová desítka od roku 1994 o 45 procent, cena točené však stoupla o 160 procent. Důvodem je především obrovská síla obchodních řetězců, které se snaží držet cenu nejprodávanějších druhů piv co nejníže.
"Levné pivo je hlavní lákadlo, na které natáhnou lidi do krámu. A když už je tam obchodníci mají, zákazníci zpravidla nakoupí i spoustu jiných věcí," říká k taktice řetězců Veselý.
U restaurací je situace opačná. "Zdražit pivo pro restaurace je mnohem jednodušší, u řetězců je obrovský tlak na cenu. Někdy se nepodaří vyjednat její zvýšení ani několik let po sobě," vysvětluje šéf Pivovaru Náchod Josef Hlavatý.
Podíl na rychlejším zdražování piva pro hospody však mají i vysoké investice pivovarů do jejich vybavení. "Za posledních deset let vzrostl počet restaurací zhruba o 70 procent. Stoupají tak náklady na rozvoz piva, výčepní zařízení i další zařízení pro restaurace," uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.
Ani největší český pivovar, který ovládá téměř polovinu trhu a za loňský rok měl čistý zisk téměř čtyři miliardy, se nevymyká pravidlu, že cena sudového piva stoupá rychleji než lahvového.
Dobrým příkladem je vývoj ceny u nejprodávanějšího českého piva Gambrinus: v roce 1994 stál lahvový Gambrinus ve velkoobchodech zhruba o padesátník víc než jedno pivo ze sudu. Aktuální cena lahvového Gambrinusu pro obchodníky je však téměř o dvě koruny nižší než u piva v sudech.
Ti největší odběratelé z řad velkoobchodů však nakupují ještě výrazně levněji. Zatímco obvyklá velkoobchodní cena za lahev Gambrinusu se pohybuje kolem 8,70 Kč bez daně, největší řetězce za něj platí jen něco málo přes sedm korun.
Když pak hypermarket dá pivo do akce, koupí ho spotřebitel i s daní za nižší cenu, než za něj zaplatí třeba majitel malé prodejny ve velkoobchodě bez daně.
Vzorovým příkladem je současná nabídka jednoho z řetězců, který prodává výčepní Gambrinus za 7,90 Kč. A zákazníci na takto sníženou cenu dobře slyší – podle mluvčí tohoto prodejce stoupá zájem o pivo v akci více než trojnásobně.
Přestože zástupci pivovarů již několik měsíců upozorňují na nevyhnutelnost zdražení, s největší pravděpodobností k němu nedojde dříve než před Vánocemi.
Nahrává tomu několik okolností: v tu dobu už bývá jasná cena klíčové suroviny – sladovnického ječmene – z nové úrody, výrobci také vědí, o kolik se zvýší ceny energií pro další rok.
Plzeňský Prazdroj, podle kterého se ostatní pivovary obvykle řídí, navíc v posledních čtyřech letech třikrát zdražoval právě v listopadu nebo v prosinci.
Prazdroj se navíc nemusí bát ani přílišného poklesu poptávky. Vánoční období bývá navzdory chladnému počasí jedním z vrcholů sezony, protože lidé si na svátky často dopřávají klasické značky, jako je Pilsner Urquell či Budějovický Budvar.
Zda se ke zdražení chystá, či nikoliv, však Prazdroj odmítá komentovat. Jeho prohlášení by totiž mohlo být antimonopolním úřadem vnímáno jako návod pro ostatní výrobce.
Zdroj: iDnes.cz | Autor: Tomáš Lysoněk
[Ostatní pivní dění] 07:43 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Paja
pondělí, 21. červenec 2008
12:49
to hroch: tak takhle je to s tim Chodovarem... Ja prave minuly tyden zaslechl utrzek rozhovoru, kde na male vesnici hospodsky rikal, ze priste uz dealerovi z Chodovaru rekne, ze mu Plzen nabizi lepsi podminky, kdyz bude brat kozla... A ze kdyz na to nezareaguje...
emu
sobota, 19. červenec 2008
12:23
Doba každopádně směřuje k tomu, že lidi už na pivu přestávcají šetřit. I když se to moc neříká, ve skutečnosti se stále více lidí, hlavně mladých, nezdráhá zaplatit spoustu peněz navíc za značky typu Stella nebo i ten Pilsner Urquel. Mladý lidi netráví v hospodách tolik času a peněz mají dost, takže si to v klidu dovolí. A hlavně je to o image, člověk když má v ruce Stellu, hned na okolí nepůsobí jako socka, ale jako NĚKDO.
Malé pivovary by měly tento trend zachytit. S nízkou cenou se bude do budoucna bojovat stále hůře. Je potřeba zlepšit marketing, nebát se zvyšování cen a pak prodávat svoje pivo jako něco moc kvalitního, prezentovat to jako prémiovou značku. Doba se prostě mění, lidi jsou schopnější a ochotnější utrácet, proto mám velkou obavu z dlouhodobého hlediska o osud pivovarů typu Polička, Krakonoš, Poutník apod. kteří svou konkurenceschopnost staví na nízké ceně. Zatím to vychází, ale staří pivaři co za večer urazí deset kousků a tudíž potřebují aby je to moc nestálo, budou vymírat.
ysiq
sobota, 19. červenec 2008
10:40
Nejhorší je, že výrobní náklady malých pivovarů jsou mnohem výš, než třeba Plzně. A přitom prodávají svoje pivo levněji Bohužel je to v naší zemi furt vnímané tak, že malý pivovar musí být levnější než velký. Proč, to už nikdo nevysvětlí...
napsal(a): ysiq [Odpovědět]
hroch
sobota, 19. červenec 2008
10:40
Problém je v tom, že střední pivovary kopírují chování PU, Takže např. Svijany mají sudovou jedenáctku o téměř dvě koruny dražší v 50l sudu a třicítku dokonce ještě o 50h více. Je pravda, že srovnávají cenu jedenáctky s devítkouG, ale je to zlodějna, protože hospodský vypadá jako zloděj , který si dává obrovskou marži. Samotnou kapitolou je chodovar, který je v západních čechách jediným průmyslovým pivovarem kromě PU a trží ze svých pivních lázní. Jeho ceny sudovýho jsou jen v haléřích menší než PU což na malý regionál je drzost, protože v té oblasti, když to lidi pijou tak musí být jedenáctka alespoň o dvě koruny levnější než 9G, a hospodský má o tři koruny míň z piva.
Adsense
21. listopad 2024
16:52
posted by: Inzerce
Malakin
pátek, 18. červenec 2008
17:03
To emu: Znam par hospod, kde toci na soutoci pivo z maleho i velkeho pivovaru a oboji stoji stejne. Hospodsky vydela samozrejme vic na tom z maleho pivovarku.
Kamarad pred par lety take tocil za stejne ceny. Mel studentsky klub, kam chodila spousta cizincu. Dokud mel Podkovan levnejsi nez Staropramen, pil se vic Starac. Co srovnal ceny, bylo tomu naopak. Hlavou cizincu se totiz zacalo honit neco v tomto stylu: Podkovan? To neznam. No a kdyz to stoji stejne, nemuze to byt takova sracka, tak to zkusim...
emu
pátek, 18. červenec 2008
12:46
Tak já to můžu říct místo Prazdroje - zdražení na podzim se samozřejmě chystá. Mně to ale ani moc nevadí. Předraženým výrobkům Prazdroje se vyhýbám a jejich zražení je záchranou pro malé pivovary, které mohou na základě toho také zvýšit ceny a díky tomu přežít. Radší zdražení o korunu na pivo, než zavření několika malých pivovarů...
Sudová desítka Gambrinus se prodává asi za 12 korun, zatímco ty levnější malé pivovary chtějí za sudovou desítku kolem 7 korun na půllitr... Je škoda, že spousta spotřebitelů díky tomu vnímá regionální piva jako patoky. Kdyby malé pivovary zdražili, sice by mě stálo pivo víc, ale možná by se zvýšila prestiž malých pivovarů.