Chybí mu říz, ale Čechům chutná
Co se píše o pivovarech a pivu
Chybí mu říz, ale Čechům chutná
[středa, 13. únor 2008]
Nepasterizované pivo si v Česku získává stále více příznivců. Dokazuje to zvyšující se počet restaurací, které ho čepují. Kvůli nabídce piva, které při výrobě neprošlo pasterizací, musejí mít restaurace takzvané tankovny.
Například Plzeňský Prazdroj jimi jen v Moravskoslezském kraji vybaví čtyři až pět nových restaurací ročně. Na území severní Moravy má firma nyní 62 tankoven.
Kromě největšího tuzemského producenta piva dodávají tankovny ve svém regionu podle Holého také pivovary Ostravar a Starobrno. Nepasterizované pivo vaří i jiní tuzemští výrobci. Celkem devět druhů má v nabídce humpolecký pivovar Bernard, pivo bez pasterizace dodává také například Měšťanský pivovar Strakonice.
Mezi ostravské podniky, které točí nepasterizované pivo, patří i přívozská restaurace Alvi. V jejím sklepě dva a půl roku spočívají tři pivní tanky, do každého se vejde 1000 litrů, tedy objem 20 sudů. Pivo stočené do tanku by se podle odborníků mělo vyčepovat do deseti dnů, aby si uchovalo svou kvalitu.
Bez bublinek a nadýmání
"Nepasterizované pivo, které je přímo z pivovaru, není tak ostré, nemá takový říz, jako pivo ze sudu. Chodí sem na ně hodně starší lidé, kteří vědí, že to pivo jim nic neudělá, ani je nenadýmá, protože nemá v sobě ty bubliny," řekl spolumajitel restaurace Vilém Křístek. V provozovně se vypije kolem 500 nepasterizovaných piv v denně, v letním období je to ještě o 150 půllitrů více.
Vybavení pro čepování nepasterizovaného piva restauracím dodává pivovar. Zařízení podle regionálního šéfa prodeje společnosti Plzeňský Prazdroj Dušana Holého vyjde pivovar na zhruba půl milionu korun. Kromě tanků, jejichž počet závisí na velikosti restaurace, sem patří všechno vedení od tanků i výčepu, dále nerezové trubky a kompresor. Ve vybavení nechybí počitadlo, které ukazuje množství vyčepovaného piva. Restauratéři tankovnu získávají podle Holého na základě smlouvy o výpůjčce.
V České republice se nyní podle Holého vypije kolem pěti procent nepasterizovaného piva. Například z produkce Plzeňského Prazdroje je to asi 400 tisíc hektolitrů nepasterizovaného piva z osmi milionů hektolitrů jeho celkového prodeje v Česku.
Zdroj: Týden
[Ostatní pivní dění] 12:07 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Njorloj
pátek, 15. únor 2008
13:47
JJ, Master je z Popovicke chemicky. U nas ho maji v jedny hospode 0,4l - tusim ze za 24 nebo 25 jako doplnek ku G a PU a stridaji cerne/polotmave. Na druhou stranu musim rict, ze ta polotmava 13-ka je pomerne chutove zajimava a vcelku mi padla do oka nebo spise do pusy , rekl bych ze je to to nejlepsi co SAB za posledni dobu vyprodukoval.
Martin Štros
pátek, 15. únor 2008
10:30
Vůbec bych se nedivil, jestli si ten Master nenechává Prazdroj vařit někde licenčně
napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]
lada
pátek, 15. únor 2008
09:14
Odkazovany zdroj "Tyden" sam odkazuje na zdroj "CTK" a dale to je nedohledatelne. Podle zminky o Ostravaru a Starobrnu bych to videl na pocatecni PR Prazdroje, ke kteremu nejaky novinar dodal neco navic.
A osobne mi prijde jednodussi zajit si pro pivo do nektereho z blizkych minipivovaru, kterym tyhle prumyslove vytvory nesahaji ani po kotniky. Ale je videt, ze z malych a minipivovaru maji velci cim dal vetsi strach, viz tyto clanky a napriklad vareni "specialu" Master.
Adsense
21. listopad 2024
11:27
posted by: Inzerce
Paja
pátek, 15. únor 2008
08:39
to MICHAL + ostatni: Co je vlastne ten Master? Je drahy jako svine, ale zas na druhou stranu by clovek podle chuti nerekl, ze to je z produkce Plzenskych chemickych zavodu... Vite nekdo, co je tajemstvim stareho mistra? Napadlo me, ze tim uzasnym tajemstvim bude nepouzivani HGB..
Jinak clanek je zcela jiste PR od nejakeho pivovarskeho giganta....
Dan
čtvrtek, 14. únor 2008
00:48
Taky mi ten článek vyzněl, jako by tady nebyl nikdo jiný, kdo nám může nabídnout nepasterizovaná piva. Ještě že máme ten PU a on nám je nabízí, proto jsou stále více v oblibě. Ó díky pilsnere...
Kdo pije Svijany, Kácov, Bernarda a další "netanková" piva, se musí jen smát...
jiri.kana
středa, 13. únor 2008
15:53
To je skvost! Zdá se mi, že autor dostal nějaké informace, ty pak naházel do osudí a článek sestavoval metodou losování...
Mimo jiné mi z něj vyplývá, že Bernard nemá říz a že ve vesnicích na Liberecku je to vzhledem k čepování Svijan samá tankovna.
phrabina
středa, 13. únor 2008
14:54
to Michal: Vůbec by nevadilo, kdyby PU přišli opět z weizenem. Přinejhorším by nevbyl dobrý a pít ho přece nemusíme. Doby skvělého G pamatuji, chodil jsem na výbornou dvanáctku k pomníku (památníku?) v Praze na Palackého náměsti. Nádherně voněl. Někdy v půlce 90. let šel ale prudce dolů.
Michal
středa, 13. únor 2008
13:59
to Njorloj: No to je pravda, že maj nepaster jenom z tanku, ale proto, že to tak maj voni to tak nemusí platit celoplošně. Už mi to jejich vymejvání mozků sere.
Kdyby se v tejdle republice najednou začaly pít ve velkym weizeny tak ty čů**** s tim určitě přídou na trh s vidinou zisku. Co jinýho byl Master? Pije to vůbec někdo, nebo je to jenom pití typu "ukaž, že na to máš" (0,4 za 35kč)
Njorloj
středa, 13. únor 2008
13:52
Vypada to opravdu spise na PR clanek, protoze bud autor nevi o cem pise a nebo pise za nejakym ucelem (reklamnim). Leta chodim treba na nepasterovaneho Bernarda a Svijany a nevsim sem si ze by byly z hovnocucu . Pravdou je ze nepaster. pivo ze SABu je to z tanku.
Michal
středa, 13. únor 2008
13:46
Tak jako že by to nemělo říz, to se říct nedá. Co Koutská 10°??? Ta má říz, že jí G10 může závidět, a rozhodně si nemyslim, že to bude dosycovánim CO2. A nebo to je jenom PR článek ve kterym chce Prazdroj lidi nalákat na svoje drahý pivo?
Chody
středa, 13. únor 2008
12:11
Nesouhlasím s větou "Kvůli nabídce piva, které při výrobě neprošlo pasterizací, musejí mít restaurace takzvané tankovny." Správně je v článku zmíněno, že nepaster. piva dodávají např. Bernard či Dudák a Ti přeci žádné tanky pro výčep svých piv nepoužívají ...