Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Nevyrovnaná chuť některých piv

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Nevyrovnaná chuť některých piv

Nevyrovnaná chuť některých piv

Se zprávami o přerušení či ukončení výroby v pivovaru Podkováň se množily zprávy o ne příliš dobré či proměnlivé chuti jejich piv. Osobně jsem s podkováňským nikdy žádné problémy neměl, spíše naopak. Je ale pravdou, že jsem jej v poslední době neochutnal. A to staré asi už neošmáknu.

Obecně dávám přednost pivům za malých a středních pivovarů a jsem jim schopen leccos odpustit. Už proto, že jejich piva si běžně téměř nejde dopřát. Ale v poslední době se mi do rukou dostalo něco, co mi vyrazilo dech, či spíše skoro obsah žaludku.

Nejhorší na tom je, že jsem si těchto "piv" koupil hned deset, protože bylo k mání jen v papírovém multipacku. V minulosti bylo u tohoto piva všechno ok. Tentokrát se po prvním napití a následném přičichnutí dostavoval vrhací reflex.

Mám za sebou dvě tato otevřená piva a obávám se, že na další již nedostanu odvahu. Takže, kdo chce zdarma 8 ležáků, rád mu je přenechám za odnos. Jistě, možná se nepovedla várka, ale já multipack tohoto piva příště již rozhodně kupovat nebudu.

Asi jste zvědaví, jaké že pivo mi donutilo napsat těchto pár řádků. Byl to světlý ležák Olivětínský Novic, s obsahem alkoholu 5,0%, kde je udávaná minimální trvanlivost do 23.12.07.

Říkáte si, koupil marketové pivo a bude si stěžovat. Dle dřívějšího sdělení pana Noska z Pivovaru Broumov s.r.o. je však obsah dvanáctek roku totožný, tudíž Opat, Novic a Rampuš jedno jsou! A právě pivo z Olivětína má prý nahradit po dobu rekonstrukce na čepech restaurací a hospod Podkováň.

Myslím si, že s takovou "kvalitou" to bude mít Opat velmi těžké i okolo komína, protože sousední pivovary v Trutnově a Náchodě vaří vynikající piva, což jsem mohl posoudit při letošní dovolené.

Máte i Vy podobné zkušenosti s nějakým českým pivem? Možná si řeknete, že chci pivovarům uškodit. Ano poukázání na nedostatky může jednoho odradit od koupě sortimentu pivovaru, ale druhého zase může uklidnit, pokud narazí na nechutné pivo, že "příšče, příšče to může být lepčí ..."


CO VY NA TO?[Richard Chodora] [Zobrazeno 7342x] [2. listopad 2007]
[Glosy] [comments: 27] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jozin

pondělí, 5. květen 2008
11:32

Opata jsem pil mnohokrát v různých hospodách na Broumovsku, ale i u nás v Prostějově - a točený byl vždy výborný.

Osmicka Novic z Teska chutna dle meho stejne hnusne jako vetsina osmicek - treba Zubr mne ted napada. Proste radeji neopakovat. Asi jedinou slusnou osmicku/devitku dela Nymburk.

Lahvovy Opat/Novic miva promenlivou kvalitu a asi fakt zalezi na zpusobu skladovani. Nikdy jsem ho ale nepil vylozene spatny. To same pozoruju treba na Dacickem - toceny vzdy vyborny, lahvovy zcela cerstvy taky ... a s ubihajici dobou trvanlivosti se z toho stava obycejny prumer...

Muj zaver: Nesudte pivo podle lahvacu.


napsal(a): Jozin (troch(a)mail.ru) [Odpovědět]

slezan

neděle, 9. březen 2008
00:30

Právě popíjím lahvového Novice zakoupeného v Tescu a ač je to poněkud vodovější pivo, než jsme tu na Ostravě zvyklí, vcelku se to dá. Žádnou myšinu z toho necítím. Ovšem že by to bylo něco extra, to se též nedá říct. Prostě jsem to testnul - a jo, dá se, ale příště si koupím něco jiného...


napsal(a): slezan [Odpovědět]

gigi

úterý, 29. leden 2008
09:41

Opata jsem dlouho točil a patřil mezi nejoblíbenější piva v naší hospodě. Byl absolutní jednička. Těžko určit, co se kdy stalo, že jeho spotřeba začala klesat, až jsme ho neradi museli vyměnit za jiné pivo. Občas ho objednáme, ochutnáme, ale reakce jsou velice rozdílné. Někdy zahučí sud hned, ale další se třeba už táhne. Že by se Opat mohl přepít? Nevím. Specifická chut i vůně mi vždy připomínala vůni známou z vinných sklepů a dřevěných sudů ve kterých zraje. To ale Jarda Nosek vyloučil, žádné dřevěné sudy. Vše nerez. Specifika jeho piva je tedy dána něčím jiným, osobitým. Nakonec je dobře, že se chuti i vůně piva liší a že můžeme a máme z čeho vybírat. A Opat stále zkouší a vyrábí nové druhy a chuti. A že je právě v tomto Opat jedničkou - toho si můžeme jen vážit!


napsal(a): gigi [Odpovědět]

Paja

pondělí, 28. leden 2008
18:18

Paja

Ja daval cca pred 14 dny v Karline Opata 16 a dost zklamani, citil jsem z toho "vyzdimanej hadr" :(.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2024
11:20


posted by: Inzerce

Tomáš Kroupa

pondělí, 28. leden 2008
09:15

Tomáš Kroupa

to Petr Sitař:
Tak nějak si zkouším představit, že by tu myšinu v chuti opravdu způsobovaly myši - to by jich asi muselo dost plavat na hladině při vaření piva... Že by je sládek vidlemi průběžně přehazoval? :D


Tomáš Kroupa

pondělí, 28. leden 2008
08:57

Tomáš Kroupa

to jiri.kana:
Výborně - jen vydržet! :)


Petr Sitař

neděle, 27. leden 2008
18:52

S tím Opatem ...

... loni jsme si dovolili proniknout v rámci květnového výletu za českými pivovary až do Broumova. Opravdu unikátní pivovar. A při prohlídce sladovny se nějaký vtipálek zeptal co myši. A náš průvodce s nadsázkou prohodil: "No, tak 3 - 5 bobků na metrák!"...

... Po prohlídce následovala vydatná degustace a pifko bylo vinikající. V bromouvských hospůdkách, ale vykazovalo rozdílnou kvalitu. Jednou výborné, jindy jen dobré...

... Takže ta myšina. Snad jen sládek ví co je "schválně" ...


napsal(a): Petr Sitař (petr.sitar(a)iol.cz) [Odpovědět]

jiri.kana

pátek, 25. leden 2008
14:21

jiri.kana

to Tomáš Kroupa:
Já už si dokážu na Opatovi pochutnat snad jen v podobě točené jedenáctky v hospodě někde na Broumovsku. Ale zkoušet to s ním nepřestanu :)


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 25. leden 2008
13:59

Tomáš Kroupa

Mně přijde chuť Opata obdobná +-, zmiňovaná myšina je cítit někdy více, jindy méně. Pro tu jeho specifickou chuť si jej občas rád dám a jsem rád, že mám možnost i v točené podobě. V klasické čtyřce, ale velmi dobře se o něj starají, kamarád byl překvapený, že prý se to s Opatem u nich nedá vůbec srovnat... A kvasnicové 16°-ky jsem musel dát dvě, i když jsem chtěl původně jen jedno na košt... :)


jiri.kana

pátek, 25. leden 2008
12:21

jiri.kana

Zkoušel jsem nedávno Opata 17% polotmavého a 13% světlého. Dost bída, cizí "oříšková" příchuť plus dost přehnaná "myšina".
A já míval Opata tak rád... :(


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Luděk1

pátek, 16. listopad 2007
11:42

O.K. Já lahvové pivo z Broumova poslední dobou kupuju v Kolíně v Tesku. Většinou ne to vystavované, ale z bedny (kvalita-nekvalita byla stejná). Postřižinské lahvové většinou kupuju v Nymburku v Hypernově. Je zajímavé, že jak to vystavované, tak to z bedny má stejnou chuť, tzn. vystavování v regálu na světle na něj nemá vliv. Asi je to dané skladováním. Pokud hypermarket vystavuje pivo před prodejem v létě ve vedru na slunci, tak ta kvalita se na tom pivu musí podepsat.


napsal(a): Luděk1 [Odpovědět]

hroch

pátek, 16. listopad 2007
10:50

hroch

tak mám za sebou sobotu strávenou s pivy z Olivětína i včerejší ochutnávku Bittra na kulečníku. Bohužel piva všechny co jsem v sobotu ochutnal v Broumově značky Opat vykazovaly velkou "vůni" myšiny a některá více jiná méně i nežádoucí chuť myšiny. Zkušenost ze soboty i čtvrtka dá se to překonat, a nebolí hlava ani nejsou žádné žaludeční potíže. Jinak kromě černého koně se nedá v přímo Broumově točený Opat ochutnat a celý Broumov již uplatily Staropramen a PU. Dokonale vytlačily i nesporně kvalitnější a mnohem levnější Náchod a Trutnov.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Luděk1

čtvrtek, 15. listopad 2007
08:27

Souhlas s Michalem. Na dovolené ve východních Krkonoších si vždy vystačím s výborným točeným Krakonošem, občas se najde i Primátor. V západní části s Hlinskem (je zde hodně přítomné), v Harrachově u Krtka s výbornou jedenáctkou z Nymburka+ se sortimentem z místního minipivovaru . Myšina u piv z Broumova-Olivětína mi nevadí. Horší je ta jarová příchuť. Opata a Novice považuju za to nejhorší ze středních a menších pivovarů co lze u nás zakoupit. Za špičku u nás považuju ve dvanáctkách Francinův ležák. Stále jsem si říkal, proč ještě tento ležák nezískal titul Pivo České republiky- letos jsem se konečně dočkal. Nechápu proto u Jardy vylévání kvalitních regionálů (kromě nekvalitního Broumova) do kanálu.


napsal(a): Luděk1 [Odpovědět]

LosPedros

středa, 14. listopad 2007
18:32

LosPedros

Petra Voka jsem si koupil minulý týden v balení po osmi a většinu jsem rozdal. Ještě na mě dva kusy čumí z lednice a nejsem si jistý co snima. Je to pivo až nezdravě hořké, divné pachuti. Ale možná jsem to já kdo má jazyk nalaďěn na zcela jiné vlny.


napsal(a): LosPedros [Odpovědět]

hroch

úterý, 6. listopad 2007
16:25

hroch

Trošku mě nahlodáváte. Měl jsem v plánu na příští degustaci Opata, díky víkendové cestě do Broumova.
Mám dohodnutou degustaci lahvového a podle toho výběr sudu. Snad se trefím.
Kvalita u malých kolísá, je to daný třeba tím, že jednotlivé stupňovitosti nevyrábí pravidelně, ale nárazově a není možné neustálým mícháním průměrovat chuť. Pak už záleží na čistotě pivovaru. Při nedávné exkurzi ve Vratislavicích jsem byl překvapen zcela prázdným oddělením na spilce. Maxkapacita pivovaru 450tis nyní vaří 100tis. Vaří od středy do pátku a tak v úterý odpoledne spilka zcela čistá a vysanitovaná. Ve sklepě téměř jenom 11cka. Ostatní stupňovitosti vaří nárazově.
Jinak s nevyrovnanou chutí jsem se podle ústního podání setkával třeba u lidí hodnotící Březňák. Na služebkách v Děčíně jsem měl zatím vždy štěstí, ale při zakoupení sudu na ochutnávku jsem chytil pivo s pachutí myšiny a vzápětí se dozvěděl, že Březňáka vaří taky v Lounech a v Kutné hoře a myšina je poznávacím znamením Lounské výroby. Smutné a odrazujicí.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Jarda

pondělí, 5. listopad 2007
18:55

Luďku1, já nevylévám kvalitní regionály, naopak kupuji převážně regionály. Tím jsem chtěl říct, že občas se mi něco podobného stalo i u lepších značek. Uvedené značky jsem vylil každou jen jednou. A každou jsem potom opět několikrát koupil a byl navýsost spokojen. Jak jsem psal, jezdím hodně na služebky a 90% piva vozím z regionálních pivovarů. Jinak zajímavý postřeh: Nikdy jsem nevylil pivo koupené v pivovarské prodejně. Vždy se jednalo o např. Plus nebo Hypernovu. Nyní Tesco. Že by skladování ?


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

Marek Kamlar

pondělí, 5. listopad 2007
16:48

Jinak Novice jsem nekolikrat kostoval a nepripadal mi nejak spatny. Ale je fakt, ze uz je to taky par let... Obcas si davam Prevora. Ale ne ve vychodnich Cechach, kde by ho clovek mohl cekat, ale u nas na Morave, v okoli Zabreha. Nechapu, ze se jim povedlo dostat do tradicni basty Hanusovic, ale podle vyjadreni prodejcu pry neni o zakazniky nouze tak pry ho budou prodavat i nadale...


napsal(a): Marek Kamlar [Odpovědět]

Marek Kamlar

pondělí, 5. listopad 2007
16:43

S Opatem mam, bohuzel, podobne zkusenosti. Pivo je to super, ale ne vzdy se povede. Chut je skutecne velmi promenliva a nelze se na ni spolehnout. Uvedu priklad: V r. 2002 slavil cernokostelecky pivovar 260. vyroci zalozeni. Majitele to chteli pojmout stylove, tak vyuzili toho, ze maji ve skladech stare cernokostelecke etikety. Stara etiketa patri na starou lahev a jednim z mala pivovaru, ktery mel jeste stacecku na Euro lahve, byl prave Broumov. Navic Nosek je s cernokosteleckymi pany dlouholety kamarad, tak si chteli vzajemne udelat sluzbicku. Jenze pivo se jaksi nepovedlo. Co s 200 basami spatneho piva? Zlikvidovat? Vecna skoda. Prvni lok sice trosku odpuzoval, ale po druhem uz to bylo lepsi. No a po druhe ci treti lahvi dvanactky uz to bylo vetsine lidi skutecne jedno. Alkohol "stoupnul do hlavy" a chut sem, chut tam. Vsech 200 bas se vypilo. Pry si do pivovaru lidi jezdili opakovane... Jina ma zkusenost s Opatem byla naopak pozitivni. V r. 2003 jsme tocil pivo na Keramickych dnech v Kostelci. Kdyz jsme zjistil, co budeme tocit, premohly me obavy. jake bylo me prekvapeni, kdyz jsem narazil soudek Opata a vse bylo tak, jak ma byt. Zakaznici nam tvrdili, ze tak dobre pivo dlouho nepili. Ze pry "kam se hrabe Prazdroj". A meli pravdu. Opat se proste jednou zase povedl...


napsal(a): Marek Kamlar [Odpovědět]

Jiří Kaňa

pondělí, 5. listopad 2007
12:10

Novic a prasata v Tesku - v našem Tesku s klídkem nabízejí plné basy výčepního Novice. Půl litru za 4,20 a s minimální trvanlivostí do 7.10.2007. No nekupte to, zvlášť s tím mohutným sedimentovým bonusem u dna.


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Prd

pondělí, 5. listopad 2007
09:28

Prd

jojo hned při čtení mě bylo jasný o jaký pivo se jedná...ještě před pár lety byla dobrá i osmička Novic (3,5%). A ta myšina bych řekl nějak vymizela a nahradila ji ta kovová pachuť...škoda..


napsal(a): Prd [Odpovědět]

LiborP

pondělí, 5. listopad 2007
08:39

LiborP

V září jsem měl tu čest po dlouhé době lahvového Opata ochutnat a byla to docela tragédie. Zatímco před asi třemi lety mi připadal výtečný. Tenkrát jsem měl tu čest ho ochutnat při cyklovýletu po východních čechách v jedné venkovské hospůdce ve Slatině u Hradce Králové a byl jsem nadšen. S radostí jsem pak uvítal, když Opat ten rok získal od SPP cenu ležák roku. Co tam jen s tím pivem dělaji?


napsal(a): LiborP [Odpovědět]

Michal

pondělí, 5. listopad 2007
00:38

Michal

Dyť to je hnus i normálně...myslim 12° Opata. Zkoušel sem ho 3x s odstupem několika tejdnů a nikdy mi nechutnal. V létě sem chutnal i točenej a taky nic moc. Upřímně řečeno se vůbec nedivim, že v tom kraji převládá Primátor a Krakonoš, páč s nima se Broumov vůbec nemůže rovnat.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Jarda

neděle, 4. listopad 2007
20:40

Tak přesně to se mi stalo včera. Koupil jsem v Tescu na Kladně karton 10 ks. Normálně ze zásady nic pod supermarketovou značkou nekupuji, ale tady dělám vyjímku. Všechno olivětínské pivo má už řadu let velmi charakteristickou chuť a vůni. Takovou zvláštně kovovou, myšinou bych to ale nenazval. U piv neříkám horší-lepší. Prostě jiné. Proto preferuji malé pivovary. Na unifikovanou chuť G apod. nejsem zvědav. Přes riziko, že občas se něco nepovede. Většinou se ale povede a pak má pivo nejen chuť, hlavně ale duši. Olivětín poznám mezi tisíci dalšími pivy. A Novic se od originálního Opata fakt nikdy nelišil. Řekl jsem, dám si ho, zavzpomínám na výlety do Broumovských stěn a zase chvilku bude na duši blaze v tomto pošmourném počasí. První nechutně zkyslé jsem vylil a po loku druhého i zbylých devět. Škoda. Ale to už se mi jednou stalo u Krakonoše z Trutnova, Kláštera z Hradiště nad Jizerou, Francinova ležáku z Nymburka a dokonce i Kněžny ze Svijan. Tedy ca. 50 lahváčů už vypily kladenští potkani. Vypláchl jsem z nouze trubky ležákem ze Smíchova a už se zítra těším na služební cestu. Čeká mě Březňák. A Olivětín? Zatím se loučím s postřižinským : Musíte se víc snažit, pane správče !
Jarda


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

Lukáš Konečný

sobota, 3. listopad 2007
20:17

Pravdou je, že ne každý "malý" pivovar vaří piva dobrá byť s malými chuťovými odchylkami. Podle mého názoru třeba takový českokrumlovský eggenberg také není žádný zázrak.


napsal(a): Lukáš Konečný [Odpovědět]

Jiří Kaňa

sobota, 3. listopad 2007
16:31

Bohužel, lahvová piva z Olivětína dost často smrdí a taky se ráda kalí třeba i dva měsíce před vypršením data spotřeby. Zatímco lehkou "myšinu" točeného olivětínského považuji za vcelku příjemné a zajímavé poznávací znamení, u lahvového je někdy koncentrace "myšiny" taková, že to pivo naprosto pokazí a znepitelní.
Co tam s tím dělají?? Taková škoda!


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Tomáš Maier

sobota, 3. listopad 2007
10:44

Určitě je korelace mezi velikostí pivovaru a variabilitou senzorického profilu piva v nich vařených, ale to je na těch menších právě krásné, nicméně všeho moc škodí. Opat a koneckonců Podkováň je, respektive byl tomu důkazem.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 26. červenec 2007
10:25

Chody


---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 28.11.2007 ve 11:02:10


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI