Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Složení piva

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Složení piva

Složení piva

V čísle 7/8 Pivním Kurýru jsem mezi názory čtenářů našel i tento, pana George Růžičky z Dánska:

Vážení přátelé piva!

Po přečtení několika posledních čísel Pivního kurýra jsem zjistil, že největším strašákem českého pivaře by měli být nadnárodní pivovary a jejich vařená piva dle HGB. Byl jsem teď v Čechách - žiji v Dánsku - a přivezl jsem si několik vzorků - koupeno v Pivní galerii - piv z menších českých pivovarů.

Co se týče chuti, o které se dá a nedá diskutovat, byla to piva dobrá. Ale pohled na zadní nálepku byl zklamáním. Tak například trutnovský Rohozec vaří pivo z vody, ječného sladu, !cukru!, upraveného chmele, chmelového extraktu a !barviv! (13 Skalák). Pivovar Vyškov přidává antioxidant E300. Ferdinand přidává cukr, barvivo E150c, náhradní sladidlo E954. Nejsem žádný sládek ani ekonom, ale vím, že se tyto látky přidávají, aby byla várka levnější.

Takže nevím, o co v Pivním kurýru vlastně jde. Možná chce chránit malé nebo menší české pivovary proti těm velkým nadnárodním. Na kvalitu piva to ale nepřidá, spíše naopak. Já osobně, než abych pil piva, kde se nálepka vzadu čte jako Mendělejova tabulka chemických prvků si radši dám jedno a více HáGéBéček, vyrobených z kvalitních surovin a žádných náhražek. A to ať jsou české nebo cizácké.

Pokud jde o náhradní sladidlo E954 (sacharin) používá se pro piva nealkoholická, tmavá piva typu "oud bruin", svrchně kvašená, míchané nápoje z piva a piva s EPM pod 6% hm. E150c je amoniakový karamel, E300 pak antioxidant - kyselina askorbová.


CO VY NA TO?[Richard Chodora] [Zobrazeno 18907x] [30. srpen 2007]
[Glosy] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

karel

pátek, 22. březen 2013
14:07

karel

Dobry den chtěl bych se zeptat jestli je nejake pivo bez cukru neoznačené dia děkuji za odpověď


napsal(a): karel [Odpovědět]

Karek Synák

sobota, 25. prosinec 2010
12:16

Už 46 let nejsem zaměstnán v pivovaře a už tenkrát se do piva dával jak rafinovaný tak i nerafinovaný cukr.
Dokonce i od soudruhů z Kuby i třtinový. Dokonce i tzn. kulér. To byl jakýsi hustý karamel.
A jak pivo tenkrát chutnalo.


napsal(a): Karek Synák (synakk(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

27. květen 2024
05:22


posted by: Inzerce

Pramech

středa, 30. leden 2008
18:20

Pramech

Pan Georg Růžička je sprostý zloděj a jako takový by neměl být vůbec připuštěn do sdělovacích prostředků. Možná se někdo zeptá, jak to vím? To je jednoduché. Jelikož moc dobře vím, že trutnovské pivo se nevaří v Malém Rohozci, tak mi z toho vyplývá, že ani malorohozecké pivo se nevaří v Trutnově. A jelikož je každému známo, že kdo lže, ten krade, tak z toho zcela logicky vyplývá, že pan George Růžička je, snad ne sprostý, ale zloděj určitě.


napsal(a): Pramech [Odpovědět]

Lecba.neklidem

sobota, 25. prosinec 2010
13:52

to Pramech: pravda je mezi, klasická mýlka mezi Turnovem a Trutnovem...to se pletlo už za dob Františka Josefa


napsal(a): Lecba.neklidem (martinkalina(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Jiří Kaňa

pátek, 31. srpen 2007
10:33

Pokud vím, cukr je na Březňáku uváděn od té doby, co je povinnost udávat na etiketě složení. Březňák mám moc rád, ale už několikrát jsem si ověřil, že je-li lahev tak měsíc před koncem trvanlivosti, nemá už její obsah s Březňákem chuťově nic moc společného.


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Miloš

čtvrtek, 30. srpen 2007
23:11

Miloš

Pivo přeci nemusíš ředit vodou, stačí přidat líh zředěný. Stejně bys čistej líh těžko někde sehnal.


napsal(a): Miloš [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

čtvrtek, 30. srpen 2007
23:04

Tomáš Kroupa

Od jedné lékarnice jsem se dozvěděl, že se na Pharmacii učili, že kyselina mléčná se při přílišné konzumaci vráží do svalů a působí značnou neplechu = je to pěkné svinstvo. Ale jaké množství organismus nedokáže odbourat? Toho je třeba se někde dopátrat. Přeci jenom je toho na jednoho člověka každodenně dost, těch sajrajtů z jídla, ze vzduchu, z vody... Po stovky - tisíce let lidstvo nepoznalo chemii, za pár desetiletí se tedy těžko přizpůsobit bez následků... Ale dost pesimizmu a vzhůru na Dočesnou!!! :-)


Miloš

čtvrtek, 30. srpen 2007
21:33

Miloš

Vzhledem k závratně rostoucí ceně ječného sladu hrozí při výrobě piva nebezpečí používání stále většího poměru levnější sacharosy. To má bohužel také za následek neblahý vliv na lidský organismus. Proto by bylo vhodné stanovit určitou maximální mez (poměr) jejího používání. Dnes podle mě využívají takovéto surogace snad skoro všechny pivovary, teda kromě minipivovarů.


napsal(a): Miloš [Odpovědět]

Miloš

čtvrtek, 30. srpen 2007
21:16

Miloš

Pod názvem ztek.obilný škrob byl na Klášteře z ekonomických důvodů používán dovážený roztok isoglukosy. Jelikož se ale chuť pila zlepšila, tak si myslím, že nyní používají surogaci sacharosou.


napsal(a): Miloš [Odpovědět]

lada

čtvrtek, 30. srpen 2007
18:26

Lada

Jeste jednou k tomu cukru. Piva, kde se alkohol dela z cukru misto ze sladu, mi pripadaji, jako bych si pivo zredil 1:1 s vodou a do toho nalil panaka lihu. Proste chut zadna a pritom je z piva citit lih. Kdy zacal Breznak pridavat varit svuj svetly lezak z cukru? Kdysi davno jsem si ho koupil a vsugeroval, jako dobre pivo. Pred tydnem jsem na nej opet v obchode narazil, dva kousky zakoupil a po napiti prisel sok. Nasledny pohled na slozeni - cukr...


napsal(a): lada [Odpovědět]

lada

čtvrtek, 30. srpen 2007
18:01

Lada

Muj osobni a zcela subjektivni nazor: 1) Kyselina askorbova v malem mnozstvi se na chuti nepozna a prodlouzi trvanlivost piva. Ve slozeni mi nevadi. 2) Barvivo v pivu- takovy produkt bych si z principu nekoupil. Misto sladu barvivo? Ne, diky. 3) Sacharin - poznam jej po chuti, nesnasim jej, napriklad cerny Kozel je pro me nepozivatelny.


napsal(a): lada [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

čtvrtek, 30. srpen 2007
15:29

Tomáš Kroupa

Tak hlavně když panu Růžičkovi nevadí při konzumaci nadnárodních pivních střiků katalyzátory používané pro ošálení přírody a urychlení kvašení a jiné laskominy těmito giganty prováděné...


Jiří Kaňa

čtvrtek, 30. srpen 2007
14:13

Navíc mám pocit, že to barvivo je v polotmavém Rohozci, tedy ne ve 13%. E 300 (vitamin C) mi nevadí, surogace cukrem je prý v českých pivech přípustná, sacharinovým tmavým pivům se pokud možno vyhýbám. Nejvíc se mi "líbil" svého času na etiketě Kláštera udávaný "ztekucený obilný škrob".


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI