Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pšeničné pivo a citron

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Pšeničné pivo a citron

Pšeničné pivo a citron

Při diskusi s Dwarfem jsme narazili na problém. Možná to pro Vás znalce světových piv bude banalita. Ale zajímalo by nás, proč se pšeničné pivo podává většinou s plátkem citrónu?

Např. v jedné diskusi Zbyněk Holan praví: "znalci vědí, že plátek citronu patří do filtrovaných pšeničných piv". Proč tam patří a proč nepatří do nefiltrovaných?


CO VY NA TO?[Richard Chodora] [Zobrazeno 9929x] [4. květen 2007]
[Glosy] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Roman Holoubek

středa, 9. květen 2007
08:17

Roman Holoubek

Ad Slávista - V Mexiku vznikl zvyk dávat do hrdla láhve jinak chuťově prázdného piva s vysokým podílem kukuřice (Corona, Sol, ...) měsíček limetky pro zvýraznění osvěžení a alespoň dojití k nějaké chuti. Dokonce mám dojem, že tento zvyk byl do Mexika importován z USA, kde v 70-tých letech se stalo mexické pivo velkou módou mezi mládeží a tato mládež začala obohacovat toto pivo limetkou. S pšeničným pivem a citrónem to nemá nic společného. Plátek citrónu se nedává jen do filtrované, ale i do nefiltrované pšenice. Považuji to také za zlozvyk, ale Tomáš Maier má zčásti pravdu. Díky vyššímu podílu esterů a "banánového" 4-vinylguajakolu je chuť pšeničných piv charakteristická jistou nakyslostí a většinou s banánovými, hřebíčkovými nebo jablečnými tóny. Právě pro zvýraznění osvěžujících složek někteří hostinští dodávají do "pšenice" plátek citrónu. PS: Jinak dle některých historických pramenů je území dnešních Čech kolébkou pšeničného svrchněkvašeného piva - "bílého piva". Takže dnes se jen k nám vrací tento náš pozapomenutý styl. Žel dost často v hybridní podobě se spodními kvasnicemi.


Tomáš Maier

úterý, 8. květen 2007
09:46

Myslím, že na to není přesný úzus. Pšeničné pivo je charakteristické výraznou esterovou a nakyslou chutí, což má plátek citronu dokreslovat. V Bavorsku, respektive v Rakousku, kde dělají nejlepší pšeničná piva, se naštěstí tento zvyk ve větším neprosadil, protože tam moc dobře vědí, že pšeničné namá být filtrované. Pšeničné pivo se začalo filtrovat kvůli zákazníkům (a možná spíše zákaznicím) a pak už byl k plátku citronu jen kousek.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]

Slávista

pondělí, 7. květen 2007
11:32

Slávista

Údajně to vzniklo někde v Mexiku a rozšířilo se to. Znalec taky nejsem a citron v pivu mi také vadí.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Dwarf

pátek, 4. květen 2007
21:46

Dwarf

já osobně znalec nejsem, a proto nevím, proč se má citrón vůbec do piva dávat (i kdyby jen do filtrovaného piva) a docela mi vadí, že když si objednám pšeničné, dostanu ho automaticky s citrónem, aniž by se mě někdo zeptal... rád se nechám poučit, ale nikdo mi nenamluví, že se pivo nemá pít jako pivo...?


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Adsense

11. prosinec 2023
20:42


posted by: Inzerce


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI