Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

38th Cambridge beer festival


verze pro tisk

38th Cambridge beer festival

38th Cambridge beer festival

Jelikož jsem dítě štěstěny tak týden po mém přestěhování do Cambridge, nejspíš na mojí počest, uspořádala místní pobočka Camry už 38. ročník místního pivního festivalu. Ten nabídnul během šesti dnů 230 druhů piva od stovky pivovarů, 80 druhů ciderů a perry a několik místních medovinek.

Tento festival je návštěvností a množstvím nabízených piv třetí největší v Anglii a svou 38letou historií patří také mezi nejstarší na ostrově. Už 10 let se nachází v krásném parku Jesus Green nedaleko řeky Cam v centru města. Vlezné Vás bude stát 4 libry (pivo a půl) nebo ukážete CAMRA legitimaci. Dále si za vratnou zálohu 2,50 povinně vypůjčíte/koupíte pintu a může se jít na věc. Ačkoliv je festival venkovní, všechno důležité, tedy asi 80metrový cask-ales bar, ostatní výčepní místa a kantýna s pivními obchůdky, byli schované pod jedním obřím stanem do písmene T.

Areál v Jesus Green
Areál v Jesus Green

Pro snadnější orientaci jsou piva na tomto velkém baru řazena zleva doprava dle abecedy. Od každého pivovaru bylo na „čepu“ nebo spíše na kohoutu alespoň jedno pivo. Každý pivovar dodal 2-4 druhy piv, které se během těch šesti dnů postupně dostávali na řadu. Přesto že byl záběr pivovarů celoanglický, tak polovina kousků byla z okolních hrabství. A tak krom městských pivovarů Moonshine a Milton se dalo narazit na i na pivko ze severu z Yorku, ze západního Cornwallu, nebo z Walesu.

Domácí cambridgské pivovárky
Domácí cambridgské pivovárky

Všechna tato piva dozrávají v sudech „cask conditioned“ a jsou točeny samospádem pomocí kohoutku. Na levé straně byli k dostání piva ze čtveřice větších pivovarů, které si mohli dovolit svůj bar a obsluhu s klasickými pumpovními pípami. Jmenovitě Bartrams, Eldogs, Potbelly, Woodfordes. Byl zde také koutek s vínem a medovinou a vedle něj stále populárnější Cider a Perry bar, nabízející až neskutečnou rozmanitost přes organické, filtrované, suché, sladké, polosladké atd. Škoda že mi ten zkvašený mošt moc neříká. A konečně další bar, o který jsem se také moc nestaral a to bar zahraničních piv. Tam se dalo narazit na točené Kolshe, Alty, Rauch a Helles, Belgická Ale apod. V lahvovém například Trapistická piva a všelicos ostatní.


Reportáž místní TV

Já se ale zajímal samozřejmě hlavně o Real Ales. Zajímavostí je nejenom, že Vás bez sklenice na baru neobslouží, takže kelímky nepřichází v úvahu, ale byli zde i dvě mycí zařízení. Ono natočit si do nějaké slabé sklenice pivo oblepené pěnou od IPA není to pravé ořechové. Dalším rozdílem od evropských beerfestů je absence míst k sezení. Je tu pár stolečků u stánku s Fish & Chips ale to je vše. A jelikož jsou Angličané národ s parkovou tradicí, tak se pohodlně rozvalí na přilehlé louce k tomu určené, a to třeba i za deště.

Nabídka tradičních jídel a sýrů
Nabídka tradičních jídel a sýrů

K jejich úplné spokojenosti už chybí jen jídlo, a toho tu bylo přehršle. Festival se proslavil obrovskou nabídkou sýrů z celé země a dalších tradičních dobrot jako vepřové koláče, obalovaná vejce apod. (viz video a foto) plus u venkovních stánků, jak už jsem zmínil, ryba s hranolky, dále prase na rožni, burgery, čína, kebab, Cornish pasties, prostě taková místní klasika.

Luxusní záchodky
Luxusní záchodky

A to co bývá kamenem úrazu mnohých našich pivních i hudebních festivalů, tedy záchody, jsou zde vyřešeny na daleko větší úrovni. Žádné plastové kadiboudy nepřichází v úvahu, ale pěkné maringotky plné mušlí, nerez zdí nebo splachovacích záchodů, kde papír nedochází.


Jen tak pro nasátí atmosféry

A k pivům. Při mých dvou odpoledních návštěvách jsem začal vždy něčím slabším, Bitterem nebo Mildem na uhašení žízně a pak už jsem se sápal po zajímavějších druzích. V šedesátistránkové brožuře jsou o každém pivu napsány tři řádky, které ho charakterizují. Takže výběr jsem dělal sem tam dle popisu, sem tam dle regionu, z kterého jsem neochutnal a nebo dle zajímavých názvů.

To je také věc, která se mi moc líbí, každý druh piva má svůj originální název, k něčemu se vztahuje. Jednou je to po odrůdě chmele (Citra), podruhé například „stout anti-imperialistického soudruha Billa“, nebo další vtipné názvy“ smrt nebo sláva“ „válečný pes“ „pekingské prase“ a tak dále. Každé takové pivo má (ne vždy na festivalech) i svůj „pump-clip“ pivní list z plastu s informacemi o voltáži, pivovaru, s nějakou animací či obrázkem a popřípadě i složením.

Hordy žíznivců
Hordy žíznivců

Pivko Vám natočí CAMRA dobrovolníci, kteří za celovečerní řeholi dostanou najíst, pár piv a tričko, nic moc víc, a hezký zážitek. Někteří jsou rychlí, někteří pomalejší, ale všichni točí dobrou míru a mnohý i hodně přes a hlavně jde vše s úsměvem a rádi poradí. S postupujícími hodinami mají někteří i více než upito a jsou plni humoru. Stalo se nám, když jsme si šli pro poslední půlpintu a vybrali si IPU, Imperial Stout a Strong Ale a místo půlpinty nám rozjařený maník natočil za poloviční cenu celou pintu. A vypij před odjezdem na kole přes půl litru Stoutu s 8% alc. To se potom ve městě ztratí i člověk s tak dobrým orientačním smyslem, za kterého se považuju :)

Venkovní pohoda
Venkovní pohoda

Pro mě nejlepší piva, co jsem na tomto festu ochutnal: 1) pivo uvařené při spolupráci - kolaboraci nových londýnských mini Kernel a Redemtion s prostým názvem číslo 2, toto pivo bylo tak nádherně hořké a voňavé, až mě „přecházel zrak“ - opravdu nevšední zážitek. Jako 2) bych zvolil Imperial Russian Stout z Liverpool Organic. Tento styl jsem předtím neochutnal, a mám-li pravdu říct, byl výborný. Na 3) bronz bych zařadil Windsor & Eton Conqueror jantarový ale a Potbelly Beijing Black tmavý Mild. I tímto hodnocením jsem si potvrdil, že mi zde chutnají tmavší varianty piv s obsahem chmele větším než malým.

Podvečerní cvrkot u sudů
Podvečerní cvrkot u sudů

Jinak šestidenní festival je hojně navštěvován, přišlo 35 000 pijáků, což je o pár tisíc víc než loni, a organizátoři museli v sobotu uzavřít brány nově příchozím o několik hodin dříve, protože pivo prostě došlo. Pivaři mohli na internetových stránkách festivalu dokonce sledovat kolik galonů kterého piva zůstává ještě na skladu, aby si pospíšili :) . Kdyby tu člověk hledal nějakou jinou zábavu než je pít pivko a klábosit s přáteli či se dobře najíst, asi by byl zklamán. Krom proslovů k 70. výročí letu s tryskovým motorem, který byl i přítomen a 60. let od povýšení Cambridge na město se nic zvláštního nedělo. Ani se tu neválí moc opilců a nedělají se vylomeniny, jako na jiných akcích. Je to tím, že pivko Angličani zvládají vcelku dobře, ale jak se napijí tvrdého, tak se stávají mistry světa a řádí jak Pan Kadlec ve známém filmu.

Výměna sudů a externího chlazení
Výměna sudů a externího chlazení

A co že to vůbec je ten Real Ale, o kterém je všude řeč a toto slovo a naštěstí i pivo je tady teď velmi populární. Název Pravý Ale vznikl záhy po založení celonárodní kampaně za záchranu tradičních ostrovních typů piv Ale CAMRA. Znamená ve zkratce, že takto označené pivo bude vyrobeno z tradičních ingrediencí jako u nás (slad, chmel, voda a kvasnice), uvařeno trochu jednodušší technologií v pivovaru a po nasazení svrchních kvasinek bude 3-5 dní kvasit při teplotách kolem 20°. Poté se buď přečerpá na týden do ležáckého sklepa nebo, a to je častější, je rovnou nepasterované a nefiltrované stočeno do hliníkových „cask“ sudů a putuje do sklepa hospody, která svým uvážením a zacházením rozhodne, kdy ho vytočí a v jaké bude kondici. Pivo se netlačí žádným hnacím plynem, pouze pístovou pumpou, nebo přímo samospádem jako na festivalu. Proto mají taky britské výčepní větší svaly, jelikož na každou pintu musí 2-3x zapumpovat :)

Koláž
Koláž

Zákazník tak dostává zaručeně velmi čerstvé pivo nepřesycené CO2. A pivovary mají také možnost rychleji reagovat na výkyvy spotřeby, nebo na nenadálé situace na trhu, a třeba během dvou týdnů navařit novou várku piv na oslavu svatby Kate a Williama. Tím mají časovou a energetickou výhodu oproti kolegům z pivovarů, kde se na pivo čeká měsíc někdy i déle při vyšších nákladech na chlazení. Očekávaná nižší cena se ovšem nekoná díky skoro prohibiční dani 50 pencí na pintu z piva, co má 5% alc., což je po Finsku, druhá největší. Díky tomu se zde zavírají desítky tradičních hostinců týdně a procento piv vypitých doma se blíží 50% jako u nás v ČR. Což ani u jednoho z těchto národů nebylo dříve myslitelné. Proto se tu teď hodně brojí pro zastavení nárůstu daní z piva, aby byla zachována alespoň z části kultura tradičních hostinců a ne usrkávání Carlsbergu z plechovky před Tescem.


Moc pěkné promo video (od 4 minuty velmi smutné)


[swooper] [Zobrazeno 7610x] [26. červen 2011]
[Pivo ve světě] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Weetek

úterý, 28. červen 2011
09:43

Weetek

Nádhera. Zažil jsem před lety podobný festival v Derby a dodnes vzpomínám... Jak si stojí cambridgeské pivovárky? Před časem jsem si na Milton pivech moc pochutnal, zato Moonshine piva byla v celém městě skoro dokonale neviditelná.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

swooper

úterý, 28. červen 2011
11:02

swooper

to Weetek: Blby je ze jsou to vsechno pivovary bez vlastniho vycepu, i kdyz Milton uz koupil jednu putyku v Camb a tam se da nastalo ochutnat asi 5 jejich druhu. jejich slaby piva takovej prumer ale ci msilnejsi a tmavsi , tim lepsi. Moonshine se vyrabi v zaplivanym JZD(jako dost mistnich mini) a ja ho v hospode jeste nepotkal, takze nevim kam to pivo prodava- web mimo provoz...zajimavej styl komunikace :) . Ale dle Camra vestniku se mu dari dobre tak asi odbyt bude. Pak jsou tu jeste dva v okolnich vsich Fellows a Lord Conrad's ale zatim taky neviditelny. Jeste jsem ty knajpy neobjel vsechny tak snad na ne nekde narazim. A ten Moonshine me vubec nezaujal a fellows jsem mel na nejaky jiny akci a myslim ze lepsi....


napsal(a): swooper [Odpovědět]

jiri.kana

pondělí, 27. červen 2011
21:22

jiri.kana

Zajímavé a pěkné čtení.
A klobouk dolů před autorem, že to zpátky na tom kole přes všechna protivenství zvládnul i v levostranném provozu.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
19:22


posted by: Inzerce

swooper

pondělí, 27. červen 2011
21:44

swooper

to jiri.kana: Bylo to jak návrat osleplých Bulharů do vlasti, jet kolem strážník VB Somr, tak jdu jistě pěšky :D


napsal(a): swooper [Odpovědět]

Bakalář

pondělí, 27. červen 2011
19:18

Bakalář

Až jsem při tom čtení dostal žízeň :D Ale myslim, že Dýšinské pivní slavnosti, které jsem o víkendu navštívil, by mohli konkurovat co? ::lol


napsal(a): Bakalář [Odpovědět]

Gustav61

pondělí, 27. červen 2011
11:13

Gustav61

To se daří. Ještě, že jsme byli v sobotu v Winischeschenbachu na Zoiglu, jinak bych záviděl. :o)


napsal(a): Gustav61 [Odpovědět]

pechi

pondělí, 27. červen 2011
11:30

pechi

to Gustav61: Jedeš s náma a ani nic neřekneš....


napsal(a): pechi [Odpovědět]

phrabina

pondělí, 27. červen 2011
11:07

phrabina

Pěkný článek. Hezké je, že naše pivovary nezapomínají na svou propagaci v zahraničí a návštěvníci se mohli seznámit s Regentem.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Vláďa

pondělí, 27. červen 2011
10:13

Vláďa

Moc hezký článek.


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI