Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Ing. Jan Hlaváček: Naše pivo je lepší než dřív

Co se píše o pivovarech a pivu


Ing. Jan Hlaváček: Naše pivo je lepší než dřív

[středa, 13. červenec 2011]

Jeho podpis znají všichni, kdo někdy vzali do ruky lahev nebo plechovku Gambrinusu. Inženýr Jan Hlaváček, vrchní sládek Plzeňského pivovaru, další z více než osmdesátileté dynastie sládků v plzeňském Prazdroji, svým podpisem symbolizuje odpovědnost všech, kdo se na výrobě nejpopulárnějšího českého piva podílí. A i on, jak jinak, získal inženýrský diplom na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Foto

Štvou mě řeči těch, kteří tvrdí, že pivo vyrobené v moderním pivovaru se nedá pít. Tahle tvrzení pramení hlavně z neznalosti. A pivovarští, kteří říkají, že se pivo musí vyrábět na takovém zařízení jako před 30 lety, tím zakrývají svou nechuť a neochotu investovat do nové technologie,“ neskrývá svou rozmrzelost Jan Hlaváček. Začali jsme totiž rozhovor mou úvahou o tom, co říká názorům pivařů, že plzeňská piva už nejsou taková – rozuměj, tak dobrá – jako bývala. A jako důvod poklesu kvality vidí tito kritici právě modernizaci výroby.

My jako obor – pivovarství jsme podlehli nějaké vizi, že všechno, co je moderní, je špatně. A nechali jsme prostor pro kritiky moderních postupů a nikdo na to nereagoval. A mezi lidmi se bohužel vžilo, že pivo se dá vyrábět pouze klasickým, tradičním způsobem v dřevěných otevřených kádích, ale ona to není pravda. Myslím si, že naše role, nás absolventů VŠCHT, je vysvětlit veřejnosti , jak té pivovarské, tak konzumentům piva, že přenos klasické technologie na moderní zařízení pivu prospívá. Já gambrinus piju pravidelně už 30 let a nezaznamenal jsem žádný výkyv. Bylo ale období, kdy se česká piva nedala v létě z osmdesáti procent pít, protože se kazila. Každé pivo chutnalo pětkrát za rok úplně jinak. Dnes má vyrovnanou kvalitu po stránce chuťové, jak se dnes říká senzorické, a co se týče mikrobiologické kvality je naše pivo dnes nepředstavitelně dál než v dobách, kdy jsem tady začínal, což už je víc než třicet let,“ rozohňuje se vrchní sládek.

Jak můj děda, tak otec a i já jsme vždycky patřili mezi ty sládky, kteří se nebáli ničeho moderního, kteří prostě věděli, že pokrok pivu prospěje. Je totiž jasné, že nesledováním světového rozvoje bychom pivovarství zničili. Proto táta za komunismu těžko prožíval, když se pokrok zastavil a na 40 let jsme vlastně stáli opodál a v okolních zemích se celý pivovarský průmysl vyvíjel. Měli jsme štěstí, že jsme po revoluci za velmi krátkou dobu svět dohnali a dnes jsou všechny čtyři naše pivovary včetně Popovic a Radegastu na velmi slušné, v Evropě dokonce nadprůměrné úrovni. To je věc, na kterou můžeme být my sládci tady hrdi.

Člověka maně napadne, zda kluk, který vyrůstal v rodině, kde se setkání táty s dědou měnila v diskuze o pivu, kde rodinná historie byla dlouhá desetiletí spjata právě s Plzeňským pivovarem, nebude chtít vydat jinou cestou už jenom proto, aby se prosadil sám za sebe. „Samozřejmě, že jsem měl svoje sny hodně vzdálené od piva,“ usmívá se i dneska Jan Hlaváček. Ale nakonec ho ať už vliv studentských brigád v pivovaře ještě na gymnáziu nebo vzor cesty staršího bratra, který také namířil na VŠCHT do Prahy, nebo docela obyčejně vliv dlouhé rodinné tradice k pivu dovedl stejně. „Absolvoval jsem v roce 1978, dodnes mám tamhle v knihovně postavenou diplomku, zrovna nedávno jsem se do ní díval… Nastoupil jsem do Gambrinusu, netoužil jsem po nějaké kariéře, i když tehdy tu táta dělal ředitele a pak generálního ředitele. Brácha v té době emigroval, měl jsem tu zvláštní postavení. Věnoval jsem se technologii, učil se od kolegů, v Gambrinusu byla báječná parta sládků. Vzpomínám na Jardu Peslera, on byl můj guru v době mých začátků tady, taky absolvent VŠCHT Praha. Zkoušeli jsme různé inovace, nové výrobky. Gambrinus byl méně sledovaný pivovar, bylo v něm víc volnosti,“ vzpomíná Jan Hlaváček.

Pak přišla revoluce a otevřely se nové možnosti, pivovar získal zahraniční majitel a bylo nutné modernizovat výrobu tak, aby se zachovalo všechno dobré, co dělalo plzeňské pivo oblíbeným nápojem, ale jít kupředu.

Víte, pivo a chuť piva je o surovinách, o jejich kvalitě, o dodržování technologie, technologické kázně. Ne o tom, jestli se to dělá v dřevěném sudu nebo v nerezovém cylindrokonickém tanku. Měl jsem to štěstí zažít přeměnu obou největších plzeňských značek, jak Plzeňského Prazdroje, tak Gambrinusu ze starých už nevyhovujících zařízení, to znamená dřevěných kádí, dřevěných sudů, různých smaltovaných a železných zařízení, která tady historicky vznikla. A změnili jsme to na úplně supermoderní zařízení jako jsou CK tanky , nové filtrace, nové stáčírny, nová varna v obou pivovarech. A konkrétně třeba Prazdroj, jak my dnes říkáme Pilsner Urquell, by bez modernizace úplně ztratil své možnosti exportování. Už byl na hranici toho, aby ho vůbec v zahraničí přijali, byl hlavně ve špatné mikrobiologické a tím i senzorické kondici. My jsme na těchto věcech dvacet let pracovali a myslím, že jsme udělali neskutečný krok dopředu. A úspěch Plzeňského Prazdroje, tak jak je všude oblíben, je hlavně díky tomu.

A to samé jsme udělali s Gambrinusem. Ale protože on je dneska tak velká značka, je to každé čtvrté pivo v ČR, cítím v řečech o úpadku kvality spíš obrannou reakci proti největšímu producentovi. My máme jasně prokázáno, že existuje daleko větší skupina lidí, kteří mají gambrinus rádi, vědí, co od něj mají čekat. Ale je to bohužel ta mlčící většina,“ s povzdechem konstatuje Jan Hlaváček.

Celá modernizace nebyla samozřejmě žádná sólo akce, já jsem ji jako technický ředitel společnosti řídil. S několika kolegy jsme u celého přechodu byli a myslím, že to byla moje nejkrásnější pivařská léta. Otec byl jako konzultant, ale měli jsme celou řadu dalších – včetně paní profesorky Basařové, pan docenta Čepičky, doktora Kosaře, inženýra Lejska, všechny odborníky českého pivovarství jsme do toho zapojili, všichni byli u toho. Nebyla to žádná one man show, naopak, byli tu i staří sládci, kteří piva neustále ochutnávali a porovnávali piva z klasické a nové technologie. Až když se všichni shodli na tom, že pivo z nové technologie je lepší , než bylo to předtím, tak jsme to spustili. To byl základní princip přechodu na novou technologii.

Já jsem byl stoprocentně přesvědčený, že to je krok správným směrem, věděl jsem, že to dobře dopadne, spal jsem klidně. Všechno má samozřejmě nějaká rizika, ale tohle se nedělalo ze dne na den, bylo za tím několik let práce. Všechno začalo začátkem devadesátých let a stoprocentně jsme přešli na novou technologii jak v Gambrinusu, tak v Prazdroji, to šlo vedle sebe, někdy v roce 1994.

Takže představa sládka míchajícího a ochutnávajícího pivo v různých stádiích výroby při pohledu na nový provoz bere za své. „Role sládka je v nastavení a udržování kvality technologie výroby piva pořád na stejné úrovni. Dneska už se pivo nemíchá, aby se z něj dostal nějaký vážený průměr. V moderních pivovarech se vaří jedna várka stejně jako druhá. Máme absolutní možnost kontroly výrobního procesu tak, že každá várka je stejná, jak je předepsaná. To je naše největší role, kontrolovat to a udržet, reagovat na různé vnější vlivy. Každý rok se mění suroviny, pokaždé je určitý výkyv ve sklizni ječmene, musí se reagovat ve sladovně, pak na varně. Vliv mají i odrůdy chmele, každý ročník je také jiný… Dneska už je eliminován vliv vody, dřív byla jiná voda na jaře, po tání, jiná na podzim. Teď už veškerou vodu na výrobu piva bereme jenom z našich studní jak na Prazdroj, tak na Gambrinus. Voda prochází přísnou kontrolou a technickou, ne chemickou úpravou, tedy přírodní filtrací. Máme dnes stejnou vodu po celý rok.

Pořád a pořád se pivovar dovybavuje novými a novými technickými zařízeními, to znamená, že se musí znovu nastavit technologie tak, aby nové zařízení bylo ku prospěchu výrobku,“ rekapituluje Jan Hlaváček povinnosti sládka.

Dynastie Hlaváčků v Plzeňském pivovaru zřejmě končí, obě dcery se totiž rozhodly pro dráhu sportujících právniček, když to řeknu s lehkou nadsázkou. „Možná, že se dočkám nějakého vnoučka, kterému bych mohl předat svoje znalosti, zatím je předávám – a nejen já, těm absolventům VŠCHT Praha, kteří k nám přicházejí. Je jich tu několik generací. V současné době se snažíme alespoň jednoho každý rok přijmout a dál je vzděláváme. A vítám, když jde o lidi, kteří využili možnosti přiučit se něčemu v zahraničí,“ uzavírá vrchní sládek Plzeňské Prazdroje.

Zdroj: VŠCHT

http://vscht.cz/homepage/absolventi/success/hlavacek

[SABMiller] 09:25 [permalink] [reaguj]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

pepík

čtvrtek, 14. červenec 2011
15:38

Naše pivo je lepší o čem to mluví nechápu.


napsal(a): pepík (pepa5no(a)seznam.cz) [Odpovědět]

spilečný

čtvrtek, 14. červenec 2011
07:30

Nic proti VŠCHT. Ale ona produkuje v drtivé většině nabubřelce tohoto typu. Měl jsem čest v Budvaru. Tam je to jak zaopatřovací ústav absolventů VŠCHT. A tyhle kravaťáci (všeobecně s VŠCHT nebo jen s Podskalskou) nikdy nic dobrýho neuvařili.


napsal(a): spilečný [Odpovědět]

Adsense

12. květen 2024
16:20


posted by: Inzerce

Masakr

čtvrtek, 14. červenec 2011
07:23

Jestli je tohle vzor jak má vypadat sládek tak to studenty na všcht upřímě lituju a lidi co to budou pít také.Absoloventi jsou vlastně taková armáda spásy,která se snaží prostý lid ochránit před konzumací dobrého piva:-)


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 14. červenec 2011
00:29

Dan

Pane Hlaváčku, zkuste méně kecat a více dělat. Viděl jste snad, že by v Poličce, Koutu, Kácově, Vyškově, Svijanech, Bernardovi.... a mnoha, mnoha dalších, téměř den co den vydávali nějaká stupidní prohlášení o úžasnosti jejich piva? Oni prostě vaří dobré pivo, zákazníci si je sami nejdou a nemusí jim nikdo vtloukat do hlavy, že jejich pivo je nejlepší.
Vy navíc vlastně lidi urážíte svým prohlášením, že jim ta vaše sračka nechutná, protože na to nemají vzdělání.
To už je vážně ubožárna, je mi vás líto. Ale jen tak dál, lidi nejsou hloupé ovce a všimněte si v kolika hospodách už zmizelo logo g-hnusu a místo něj se objevilo nějaké jiné.
Díky, že vaříte takové patoky, protože tím pomáháte pivovarům které vaří opravdová piva.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Luke

středa, 13. červenec 2011
19:00

Cituji pana Hlaváčka:

"Já gambrinus piju pravidelně už 30 let a nezaznamenal jsem žádný výkyv."

"Proto táta za komunismu těžko prožíval, když se pokrok zastavil a na 40 let jsme vlastně stáli opodál a v okolních zemích se celý pivovarský průmysl vyvíjel. Měli jsme štěstí, že jsme po revoluci za velmi krátkou dobu svět dohnali a dnes jsou všechny čtyři naše pivovary včetně Popovic a Radegastu na velmi slušné, v Evropě dokonce nadprůměrné úrovni."

Tak já nevím, má to pivo pořád stejnou chuť a nebo po revoluci dohnalo svět? :-D


napsal(a): Luke [Odpovědět]

Trhac

středa, 13. červenec 2011
18:01

Trhac

To je panečku Goebbelsština:-D
Mě osobně stačí obyčejná empirická zkušenost z napití, že je to hnus bez chuti:-D Ale jsem rád, že se díky vyrovnanosti výroby mohu zařadit také mezi lidi, kteří vědí, co od Ghnusu mají čekat...nejspíš proto ho nepiju...


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

yerka

středa, 13. červenec 2011
17:13

yerka

Oprava, samozřejmě Gambrinus...


napsal(a): yerka [Odpovědět]

Narmer

středa, 13. červenec 2011
17:12

Narmer

To je masakr,co? Inu, na diplomu holt nemám napsaný VŠCHT, tak tomu nemůžu rozumět ... a co mi churná a nebo nechutná? to bez VŠCHT nemůžu poznat ... Za pár dní dovolený jsem pil Novou Paku, Konráda, Krakonoše, Mazla ... (G-hnus už ne nekolik let) teď abych odříkal deset pivních otčenášů a snad mi to VŠCHT G pánbů odpustí...
Sude Gambrihnusu náš, jenž jsi naražený ...
:ble: :ble: :ble: :ble: :ble: :ble: :ble: :ble:


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

yerka

středa, 13. červenec 2011
17:05

yerka

Ano, na moderním zařízení se dá udělat dobré pivo, viz Dvůr Králové a jeho Tambora. Ale Gamrinus, který se v devadesátých letech dal s téměř s chutí kousat, nemá s tím dnešním nic, ale nic společného.


napsal(a): yerka [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

středa, 13. červenec 2011
15:12

Tomáš Kroupa

Také mi nejde do hlavy, jak může tolik lidí neustále podléhat reklamě a pít něco, co je utrpení pít. Zajděte se podívat k Lotrovi, máte to kousek. Tam se můžete přesvědčit, co se dá vykouzlit na kachlových kamnech a v dubových sudech. Pokud vám moderní technologie brání v produkování poživatelného piva, vraťte se ke dřevu. Spíš bych to ale viděl na tlaku zahraničního majitele vyrobit za málo peněz hodně muziky. Že je falešná, nevadí. G-konzumentům stačí masáž reklamou, aby zapomněli na to, že byli od přírody vybaveni chuťovými buňkami. Je mi jich upřímně líto.


pechi

středa, 13. červenec 2011
14:55

pechi

Mno, že bych dostal chuť po přečtení článku na SAB-patoky, to se říct nedá. Ale to PR se snaží, což?


napsal(a): pechi [Odpovědět]

phrabina

středa, 13. červenec 2011
14:31

phrabina

Taky si myslím, že v moderním pivovaru se dá uvařit dobré pivo, ale štvou mě řeči těch, kteří tak nečiní. Na to, abych poznal, že Gambrinusu úplně zmizela vůně, nemusím mít VŠCHT. Asi chodím do špatných hospod. Pan Hlaváček si určitě zaslouží článek v rubrice absolventi/success, v mé hlavě se díky svým PR vystoupením přemístil dávno do rubriky xxx/sucks.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

pechi

středa, 13. červenec 2011
14:57

pechi

to phrabina: tak třeba pivo z moderního pivovaru v Chotěboři se myslím pít dá vcelku dobře :)


napsal(a): pechi [Odpovědět]

moreli

středa, 13. červenec 2011
13:53

moreli

Pane Hlaváčku děkuji. Teprve teď jsem si díky vám uvědomil, jaký jsem nevzdělanec, ignorant a zpátečník, když mi nechutná vaše "pivo".


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Pep@k

středa, 13. červenec 2011
13:37

Ježišmarjá já sem vůl, tuhle jsem si pomlaskával nad kvasnicovým Bernardem, nedávno zas jsem se olizoval až za ušima na Zvíkově, v Černicích mi taky chutná a např. o Dalešicích a májovém ležáků není třeba mluvit :)
Já vůl vlastně nevím co je dobré, pan Hlaváček mi otevřel oči a proto jdu dneska s chutí na G a těším se jak si pochutnám :))


napsal(a): Pep@k [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 13. červenec 2011
11:38

jiri.kana

Čte se to dobře. Ale hůř se to pije.

Pan Hlaváček v podstatě tvrdí, že všechny moje dosavadní zkušenosti s pivem Gambrinus jsou vlastně nesmysl. A to jak ty s chutným Gambrinusem v devadesátých letech, tak ty s obtížně pitelným dnes.

Je to výzva. Protože není umění pít, když mi chutná. Takže teď, vyzbrojen objektivní pravdou pana Hlaváčka, na sobě zapracuji a naučím se vychutnat si tu pravou G kvalitu. A jako se člověk časem zapije do lambiků, tak se i já zapiji do vědecky podloženě výborného piva.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Dwarf

středa, 13. červenec 2011
11:23

Dwarf

s tou pořád stejnou vodou... zapomněl nějak dodat, že se G-hnus dělá ve více pivovarech, a vodu tam z Plzně zapomněli vozit :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Masakr

středa, 13. červenec 2011
11:15

Ten nám to nandal,jsme asi všichni tupci jelikož nechcem chlastat co nám tento vzdělanec podsouvá:-),bože to je vůl


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Prd

středa, 13. červenec 2011
10:53

Prd

CK tankama už se poslední dobou skoro až chlubí ale o HGB se nám pořád nějak ne a ne zmínit :-?


napsal(a): Prd [Odpovědět]

Jakubisko

středa, 13. červenec 2011
09:45

"Naše pivo je lepší než dřív"? On ještě nikdo tomu chemikovi neprozradil, že to co produkují není pivo? :-(


napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI