Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Domažlice


Pivovary Braumeister

Domažlice patrně prodají celý pivovar

[pondělí, 13. říjen 2003]

Několik desítek milionů korun zřejmě poputuje do městského rozpočtu Domažlic za zchátralý a opuštěný pivovarský areál. Horní část komplexu nemovitostí už radnice prodala, nyní má dva kupce na spodní část s původní historickou budovou pivovaru. „O spodní část areálu usilují dva zájemci. Delší dobu mexický investor, k němuž se nyní přidal jeden z místních podnikatelů,“ říká starosta Jan Látka. „Původně jsme uvažovali o tom, že si areál ponecháme ve vlastnictví a pronajmeme jej. Ovšem investice do přestavby je vyšší než sto milionů. Za těchto podmínek na pronájem nikdo nepřistoupí,“ vysvětluje Jan Látka. Za nemovitosti v horní části komplexu utrží Domažlice od společnosti Inter Cora 26 milionů korun. V místech, kde se dříve vařilo pivo, bude supermarket Kaufland s parkovištěm. Spodní část při silnici chtějí firmy přestavět na hotel spolu s minipivovarem a restaurací. „Rozhodující při prodeji nebude ani tak cena, ale projekt. Nejdůležitější je, aby v areálu vznikl hotel, který městu velmi chybí,“ připomíná Jan Látka. (Mladá fronta Dnes)


Mexičan chce vařit pivo

[pondělí, 13. říjen 2003]

Městští zastupitelé jsou rozhodnuti prodat i zbývající část pivovaru v Domažlicích. Jediný vážný zájemce hodlá městu vrátit tradici vaření piva. Po několikaleté odmlce by se v Domažlicích mohla obnovit tradice vaření piva. Zasloužit by se o to měla trojice investorů. Firma LUKR, DaosPlus a mexický podnikatel José Antonio Gonzales chtějí společně do městem nabízené přední části pivovaru v centru Domažlic investovat 100 až 120 milionů korun.

Druhý ze zájemců, klenečský podnikatel Radek Heller, radnicí požadovaný předběžný podnikatelský záměr nedoručil. "Bylo na to málo času. Bez ohledu na výsledek hlasování zastupitelů ještě chci vyjednávat," uvedl pro náš list Heller, který prý našel dostatečně silného partnera, který zajistí potřebné finanční prostředky.

"Protože jsme už zadní část pivovaru prodali firmě InterCora, která tam má vybudovat supermarket s parkovištěm, je třeba dát najevo, kdo bude kupcem zbylé části. Oběma stranám tím usnadníme vzájemné jednání," uvedl starosta Domažlic Jan Látka, podle kterého si město ponechá tamní komunikaci. Přínos do pokladny města ale v případě prodeje přední části nebude takový, jaký byl při prodeji pozemků s chátrajícími budovami firmě InterCora.

"Zatím je předčasné hovořit o nějaké ceně. Je stanoven znalecký posudek, ve kterém se hovoří o ceně 3,6 milionu korun," dodal Látka. Pro záměr prodat část pivovaru sdružení firem nezvedl ruku domažlický místostarosta za ODS Pavel Wolf a jeho stranický kolega Dalibor Kubů, kteří se při hlasování zdrželi.

"Se záměrem vystavět pro město potřebný hotel a minipivovar souhlasím. Ale určovat kupce bez předem stanovené ceny a bližších podmínek není taktické,"

Vysvětluje Wolf. Pro záměr nebyl ani zastupitel Josef Hrubý ze sdružení Domažličtí nezávislí. Všichni ostatní souhlasili. Pokud se zastupitelstvo se sdružením firem domluví na ceně, vyroste v přední části pivovaru restaurace pro 370 hostů a šestidráhový bowling. Investor počítá ve studii i s vybudováním relaxační a rehabilitační části.

"Uvažujeme o totální rekonstrukci stávajících budov na multifunkční komplex, který v sobě zahrnuje i čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou 102 míst a minipivovar," uvedl Lubomír Krýsl z firmy LUKR. Vynaložené náklady se investorům vrátí za 15 až 20 let. Minipivovar, který by navázal na dlouholetou tradici vaření piva v Domažlicích, která sahá až do roku 1341, by mohl ročně vyprodukovat 3500 hektolitrů zlatavého moku. Zda bude produkce vyšší, bude záležet na chuti, kterou sládkové světlému ležáku a kvasnicovým pivům nesoucím ve svém názvu "Domažlický" dají. (Domažlický deník)


Zatímco jednání mezi městem Domažlice a obchodním řetězcem Billa o prodeji zadní části bývalého pivovaru uvízla na mrtvém bodě, o přední část areálu mají zájem čtyři podnikatelé. Těm proto město nabízí ke koupi celý areál. Mezi případnými zájemci o koupi přední části je také mexický investor, který by zde chtěl vybudovat hotelové a restaurační zařízení s minipivovarem. V projektu se dokonce hovoří a výstavbě bowlingové šestidráhy. "Ještě není nic definitivně jasné. Čekáme na oficiální stanovisko druhé strany. Ale hotel by se tady určitě uživil," uvedl domažlický starosta Jan Látka. To podle něj podnikatelé dobře vědí. Jenže žádný z nich dlouho o koupi jednoho z nejstarších pivovarů ve střední Evropě neměl zájem. "Ve chvíli, kdy se v Domažlicích objevil investor z Mexika, který vlastní v jižní Americe několik pivovarů, objevili se další. Nejlepší reklamou zřejmě je, když se objeví někdo, kdo chce pivovar odkoupit," dodal starosta Domažlic, podle kterého se inzeráty, které město nechalo zveřejnit v médiích, nesetkaly s žádnou odezvou. Vedení domažlické radnice už proto případným zájemcům o přední část nabízí celý areál pivovaru, který se nachází v centru města. "Jednání o prodeji zadní části se nehýbou. Měl tam vyrůst supermarket, ale vždy jsme tvrdili, že to není žádné dogma," řekl Látka a dodal: "Pokud se objeví jiný zájemce s nějakým jiným záměrem, který bude pro město vhodný, vůbec tam supermarket vzniknout nemusí." Pokladna města sice už druhý rok počítá do svého rozpočtu s příjmem za odprodej zadní části ve výši asi dvanáct milionů korun, ale vedení města nikam nespěchá. (Domažlický deník)


Mexický investor, který už vlastní v Mexiku několik minipivovarů a restaurací s českým pivem, zvažuje vložit zhruba 100 milionů korun do rekonstrukce uzavřeného domažlického pivovaru. Konečný návrh by měl radnici, která areál pivovaru vlastní, předložit v příštím týdnu. "Jednali jsme s nimi minulý týden a vypadá to velmi nadějně," říká starosta města Jan Látka. Podle něj už mají Mexičané hotovou studii přestavby spodní části areálu na minipivovar, restauraci a hotel s kapacitou 90 lůžek.. Pivovar by vařil dva druhy českého piva pouze pro potřeby restaurace a jeho roční kapacita by nepřesáhla 3000 hektolitrů. Zchátralé budovy domažlického pivovaru, který se uzavřel v roce 1996, odkoupila radnice loni v květnu za 2,8 milionu korun od Plzeňského Prazdroje. Pivovar vyráběl do roku 1996 téměř 200 tisíc hektolitrů ročně. Do sortimentu patřilo pivo Gambrinus, tmavý Purkmistr, regionální značky Radní a Písař a kvasnicové pivo Prior. Prazdroj ukončil vaření piva pro údajnou ztrátovost a malý zájem o regionální značku černého piva. Z podobných důvodů zavřel západočeské pivovary v Chebu a Karlových Varech. (iDnes)


Domažlická radnice začala jednat se dvěma zahraničními zájemci z oboru pohostinství a hoteliérství, kteří by obnovili a dlouhodobě provozovali uzavřený domažlický pivovar. Za to, že investor vybuduje malý pivovar, restauraci a hotel s kapacitou jednoho zájezdového autobusu, získá za symbolický nájem areál třeba na 99 let. Řekl to starosta Jan Látka. Město váže podpis smlouvy s nájemcem nejstaršího českého pivovaru na obnovu horní části areálu, kde má na pozemku 0,9 ha vzniknout obchodní centrum Billa. Pivovar by měl mít roční výstav piva 3000 až 5000 hl. Zchátralé budovy domažlického pivovaru, který zavřel brány v roce 1996, odkoupila radnice loni v květnu za 2,8 milionu korun od Plzeňského Prazdroje. Město chce turisticky využít 660 letou tradici vaření piva ve městě. Pivovar vyráběl do roku 1996 téměř 200 000 hl piva ročně. Do sortimentu patřilo pivo Gambrinus, Purkmistr, Prior, Rychtář, Radní a Písař. (Pivní kurýr)


«« « Strana 4 z 4
1 2 3 4

Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI