Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Obliba netradičních piv roste. Prazdroj chystá speciální Fenix

Co se píše o pivovarech a pivu


Obliba netradičních piv roste. Prazdroj chystá speciální Fenix

[čtvrtek, 20. říjen 2011]

Lídr pivovarnického trhu chce využít rostoucího zájmu o netradiční pivní značky. Chystá novinku, pro kterou si na Patentovém úřadu nechal zaregistrovat značku Fenix. "Hledáme vhodné inovace a v našem minipivovaru v Plzni zkoušíme nové a netradiční várky piv. Konkrétní plány prozrazovat nebudeme," říká mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

Speciální netradiční značky piv lákají stále víc pivařů. Dosud byly doménou především malých a nejmenších minipivovarů, pro velké pivovary jsou spíš okrajovou záležitostí. Už letos v létě ale zaznamenala dvojka pivovarnického trhu Pivovary Staropramen nevídaný úspěch s „pivní limonádou“ Lemon Cool, obdobou německého radlera.

Staropramen nestíhal vařit další tisíce hektolitrů nad původní očekávání. Ukázalo se, že radler – klasické pivo smíchané nejčastěji na polovinu s citronovou limonádou nebo spritem – může být i v Česku hitem, zejména mezi mladými lidmi. Do určité míry roste zájem i o pšeničná piva.

Zřejmě podobnou cestou se chce pustit i Prazdroj. Jeho zástupci ale odmítají na adresu chystané značky cokoliv konkrétního říci. Podle zdrojů z pivovaru by se mělo jednat právě o radlera nebo pšeničné pivo. „Hledáme vhodné inovace a v našem minipivovaru v Plzni zkoušíme nové a netradiční várky piv. Inovace jsou určitě na pořadu dne, ale konkrétní plány prozrazovat nebudeme,“ říká mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

Obliba speciálů závratně roste

Speciální a netradiční piva - tedy nad 13 stupňů nebo svrchně kvašená (české ležáky jsou jinak spodně kvašené) nebo různě ochucená piva - tvoří v celkové produkci piv v Česku sotva patrný zlomek – necelého půl procenta z roční celkové produkce 17,6 miliónu hektolitrů. Jejich odbyt ale roste geometrickou řadou. Za letošních prvních sedm měsíců je meziroční nárůst o 69 procent.

Nejde jen o rostoucí značku Lemon z produkce Staropramene, ale i právě zmíněná pšeničná piva, jaká – na rozdíl třeba od Bavorska – v Česku dosud příliš tradici nemají. Pšeničné pivo, jaké vaří například pivovar v Černé Hoře nebo náchodský Primátor a některé další menší pivovary, je v poslední době na vzestupu i u nás.

"Ročně nám prodej pšeničného roste o nějakých 20 až 25 procent. Ale není to většinové pití, bez výraznější reklamy se prodeje podobných značek prosazují těžko,“ říká Josef Hlavatý, ředitel náchodského Pivovaru Primátor, kde se vaří 13 druhů piv a z toho většina právě různých speciálů.

Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého jde o logický trend v čase krize a stagnujících prodejů, kdy se pivovary snaží zaujmout spotřebitele čímkoliv, co je nové. „Speciální piva nebudou nikdy na českém trhu dominantní, ale jejich podíl určitě bude dál narůstat,“ myslí si Veselý.

Zdroj: iHNed.cz | Autor: Miroslav Petr

http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-53271560-obliba-netradicnich-piv-roste-prazdroj-chysta-specialni-fenix


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Honza Světpiva.cz

sobota, 22. říjen 2011
14:12

Honza Světpiva.cz

PU si vari specialy ve vyvojovem pivovarku spoustu let. Pred cca peti lety, nebo je to uz dyl?, pri Pivovarsko sladarskych dnech, davali ochutnat svoji psenici, tmavou 19 atd. Jednou jsem tam ochutnaval i ejl...pokud si spocitaji, ze delat special i svrchne kvaseny, tak ho udelaji. jen musi prodat to, co uvari na sve nejmensi varne, coz je snad u Kozla...


Jezewec

sobota, 22. říjen 2011
09:21

Ale co se to děje. Je to tak rok, dva zpátky kdy tvrdili, že nebudou dělat speciály a zaměří se na svoji gnusnou běžnou produkci. Asi jim trošku teče do bot. Dobře jim tak.


napsal(a): Jezewec (hrubes.michal(a)pandaeast.cz) [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2019
16:57


posted by: Inzerce

Dedek

pátek, 21. říjen 2011
22:25

Dedek

Gambrinus bílý si pamatuju ještě z devadesátých let, nebýval špatný. Jenže to tenkrát nebyl špatný ani ten běžný...:)


napsal(a): Dedek [Odpovědět]

yerka

pátek, 21. říjen 2011
17:46

yerka

Sice to dopředu vzbuzuje obavy (viz Gambrinus aj.), ale pamatuji doby, kdy PU dělalo i plzeňskou desítku (měla stříbrný alobal na hrdle), nebo možná zkusí černé pivo a nebo se trefil Konstantin a bude pokus o pšenici. Navíc s Masterem také nemám problém. Přál bych si, aby se PU speciál povedl a po ochutnání budu soudit.


napsal(a): yerka [Odpovědět]

jiri.j

sobota, 22. říjen 2011
08:24

to yerka: A taky PU dělalo slušnou 9% do Skandinávie v lahvích o objemu 0,66l. Když zanikl pivovar v Domažlicích rozšířil Gambrinus své portfolio o zaniklé pšeničné Prior a tmavý Purkmistr. Tmavý Gambrinus (12% EPM) bylo velmi dobré ve stylu Schwarzbier, receptura byla údajně po zaniklém domažlickém Purkmistrovi. Bílý Gambrinus byl taky vcelku solidní, oproti Prioru byl lehčí a světlejší, ale zase více aromatický. Osobně nevěřím, že by PU přišlo s něčím, co uspokojí náročnějšího konzumenta piva.


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

yerka

sobota, 22. říjen 2011
13:14

yerka

to jiri.j: Ano, Purkmistra si pamatuji ještě jako pivo z Domažlic, a i to, že ho pak vařil PU. Prostě bych si nostalgicky přál, aby se PU zase vrátil k dobrým pivům (a stejně tak Krušovice a Staropramen).


napsal(a): yerka [Odpovědět]

jiri.j

sobota, 22. říjen 2011
16:13

to yerka: Domažlický pivovar vařil velmi dobrá piva. Ač v posledních letech své existence už nevařil 12%, tak jeho 10% byla vynikající. Taky bych si přál, aby se v PU vařilo zase dobré pivo...ale vím, že se tak nestane.


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

Narmer

neděle, 23. říjen 2011
09:08

Narmer

to jiri.j: Jo jo, taky si vzpomínám na vynikajícího černého Purkmistra, ještě v eurolahvích ...


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

Konstantin

pátek, 21. říjen 2011
15:27

Konstantin

To se divím, že takovej bájnej a symbolickej název ještě nikdo nepoužil. Symbolicky by to slušelo pšeničnýmu plzeňskýmu - neboť právě u nás běžná pšenice byla vytlačena pivem plzeňského typu :-) (Nebo se pletu?)
Plzeň speciály už vaří pod oprášenou značkou Master a není to špatný pití, tak proč ne něco dalšího...


napsal(a): Konstantin [Odpovědět]

Felčar

pátek, 21. říjen 2011
17:47

Felčar

to Konstantin: Fénix byl název pav a minipivovaru v Prostějově v letech 2000 - 2001, pak zřejmě koupili známku Ječmínek a tu používají dnes.


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 20. říjen 2011
23:23

Dan

Plzeňský Prazdroj výrobce speciálů. To bude něco. Vodou ředěný G-hnus se dále naředí 1:1 s citonovou limonádou... To bude mňamka :D

Docela by mne zajímalo, jestli někdy přijdou s nějakým vlastním nápadem, nebo budou nadále kopírovat od konkurence to co má jinde úspěch.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

emu

sobota, 22. říjen 2011
11:12

emu

to Dan: O nápady nejde, jde o to, že malé pivovary si mohou dovolit dělat malé várky ledasčeho a prodají to. Velké pivovary, aby se jim to vyplatilo, by musely prodat tisíce hektolitrů, takže je jasné, že prostě počkají, s čím uspějí ti malí.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Jirka

středa, 29. únor 2012
13:38

Když před tebe postavím dest různých piv myslíš že poznáš alespoň jedno, já myslím, že ne a jsi zase jeden z těch co melou pomlouvaj jen aby něco pomluvily.
J


napsal(a): Jirka [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI