Přichází doba lepenkových kegů?
Co se píše o pivovarech a pivu
Přichází doba lepenkových kegů?
[úterý, 4. říjen 2011]
Vedle kovových soudků na alkoholické i nealkoholické nápoje existují i kombinované obaly, kde nosnou složku tvoří lepenka. Díky své nižší materiálové životnosti je nelze používat jako vratné, vyznačují se však nesporně jinou výhodou, a to velmi nízkou hmotností obalu a snadnou manipulovatelností. Jednorázový obal navíc znamená nulové náklady na vracení a čištění.
Lepenkový obal tvoří nosnou část obalu (ve skutečnosti je obalem sekundárním) a nápoje jsou plněny do vnitřní části, kterou může být flexibilní nebo pevný obal zpravidla z plastu. Tyto typy obalů se používají pro objemy větší než 2 litry. Ochranný obal z kvalitní lepenky skrývá u bag in box (BIB) obalů vak z pružné fólie vyvinuté původně odborníky z NASA pro uchování potravin v extrémních podmínkách. Z hlediska pevnosti se nejvíce osvědčily lepenky vlnité, nejčastěji třívrstvé.
Variantou lepenkového obalu ve spojení s plastem jsou velkoobjemové obaly typu Key KEG. Jedná se o jednorázový (nevratný) lepenkový sud s vnitřním plastovým obalem. Tyto obaly mají objem 20 nebo 30 litrů a váží přibližně jeden kilogram. Tedy oproti běžným vratným sudům váží papírovo-plastové obaly devětkrát méně. Spolehlivě vydrží pád z výšky až 1,5 metru a jsou plně recyklovatelné.
Myšlenka Key KEGU vychází z principu obalu bag in box. I tento typ obalu bývá někdy označován stejnou zkratkou BIB, která však v tomto případě označuje bag in ball, tedy sáček v kouli, která je vyfouknutá z polyethylentereftalátové (PET) preformy. Tento sáček je vyroben z vícevrstvé fólie odolné vůči cizím příchutím a zápachům. Celý systém je kvůli zvýšení stability uložen do lepenkové krabice ve tvaru hranolu s podstavou mnohoúhelníku (kvůli lepšímu rozložení tlaku). Sférický tvar „míče“ z PET umožňuje vydržet maximální vnitřní tlak s minimálními deformacemi. Tlak piva, resp. vína, přes sáček na stěnu koule má tedy dostatečnou pevnost. Pro vytočení piva stačí pouze tlakový vzduch, jenž se vhání mezi sáček a stěnu koule, a který samozřejmě nepřichází s pivem do styku. Po vyprázdnění se PET koule stlačí jako běžná PET láhev.
Zdroj: Svět balení, 2011, č. 3, s. 14-16 | Agronavigátor.cz
http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=162&ch=13&typ=1&val=114286
[Ostatní pivní dění] 13:51 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
zdeno
neděle, 9. říjen 2011
15:08
to Dan:
Jednorázové obaly začal vloni využívat k převozu piva na vzdálené trhy Budějovický Budvar. A co vím, s úspěchem. Náklady na vracení a čištění a zpětný transport jsou tady nulové a pivovaru zákonitě umožnily tyhle náklady snížit.
napsal(a): zdeno [Odpovědět]
Pazzy
středa, 5. říjen 2011
15:03
Do podobných "boxíků" se dnes už dává víno, mošty a další podobné nápoje. Sice nevím, jak je ten plast odolný vůči CO2, ale věřím, že něco vydrží. No a radši bych si donesl domů boxík, který jde udělat tak, aby se nápoj nekazil a vydržel třeba i víc dní čerstvý...
napsal(a): Pazzy [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
12:29
posted by: Inzerce