Ani grog, ani punč. Američané pijí sváteční pivo
Co se píše o pivovarech a pivu
Ani grog, ani punč. Američané pijí sváteční pivo
[pondělí, 27. prosinec 2010]
K vánočnímu období v Česku patří chuť svařeného vína, grogu nebo punče, popíjení svátečního piva v místní tradici příliš nezakotvilo. To ve Spojených státech vaří v malých pivovarech hned desítky druhů svátečních piv. Bez ohledu na vyznání začínají pro některé lidi zimní svátky tím, že v jejich lednici přistane čerstvá várka speciálního piva. Předvánoční období je ve Spojených státech pro malé pivovary tím nejdůležitějším, a tak jim nedělá problém vyrábět těch pár týdnů v roce něco zvláštního.
Jeden z židovských newyorských barů třeba odstartoval sváteční čas košer pivem. Každý zákazník ho dostane hned celou krabici, společně se svíčkami a návodem, jak si vytvořit vlastní menoru (tradiční židovský sedmiramenný svícen) z pivních lahví. "Každého, myslím, aspoň trochu baví kýč a takové ty věci. Kýč je slovo z jidiš a my Židé máme skvělý humor," tvrdí s úsměvěm spolumajitel Idle Hands bar Marc Schapiro.
Košer pivo s názvem Jewbilation se vyrábí ze 14 druhů sladu, 14 druhů chmele a má 14 procent alkoholu. Kvasí v sudech, používaných běžně pro zrání whisky. "Pro mě musejí být tahle piva robustní, veliká, plná chuti a s vysokým obsahem alkoholu. Musejí to být piva, která vás ve studených zimních dnech zahřejí," přiznává hlavní sládek He'Brew Paul Mcerlean.
V pivovaru Tröegs Brewing Company zas vaří ležák jménem Šílený Elf - na sud o objemu zhruba 1 200 litrů se spotřebuje 55 kilogramů medu a 545 kilogramů sušených třešní. Šíleného Elfa charakterizuje jedenáctiprocentní obsah alkoholu a sytě rudá barva. "Je to dost náročné, celý proces fermentace a výroby zabere téměř dva měsíce, ale my doufáme, že pak lidé budou chtít ochutnat i další naše výrobky," přiblížil spolumajitel pivovaru Chris Troeger. A hosté v barech, kde elfa točí, si pivo pochvalují, nejraději by ho prý pili celý rok. Majitel pivovaru to ale odmítá, podobné chutě prý patří výhradně k Vánocům.
Video a celý článek naleznete zde...
Zdroj: ČT24.cz
[Ostatní pivní dění] 16:55 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Henri
středa, 29. prosinec 2010
08:48
to Komár: Ať už tento příspěvek je a nebo není PR, tak v každém případě je trochu mimo.
Ano i v Česku se popíjí ve vánočním čase sváteční pivo a každý z nás jistě o nějakém speciálku, ať z mini nebo z průmyslového pivovaru ví a většina čtenářů PI určitě i během svátků nějaký ochutnala.
Nic z uvedených piv v příspěvku Komára ale není tento případ. Vždyť jde o normální celoročně vařená piva naskládaná do jednoho kartonu. Tak copak je na nich svátečního?
Komár
úterý, 28. prosinec 2010
20:47
Lehce namítám, že i v Česku se o vánočním období sváteční pivo popíjí. Mně teď potěšila tchýně, která doma měla karton budvarských třetinek, složený z tradičního světlého ležáku, tmavého ležáku a speciálu Bud. Musím říct, že v Budvaru měly dobrý nápad, protože tahle kombinace nám přišla vhod – ženské sáhly po černém pivu, my s tchánem po silném speciálu a protože šlo o už zmíněné třetinky, bylo možné „vzorky“ porovnávat s budvarskou světlu klasikou. Inu, užili jsme si to a u budvarských piv na Štěpána dobře poklábosili.
napsal(a): Komár [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
12:55
posted by: Inzerce
kozousch
středa, 29. prosinec 2010
10:46
to Chody a VozechV: To jsem nevěděl - Budvar si platí "profesionální diskutéry" třeba jako mBank? mBank údajně platí za každý příspěvek v řádu jednotek korun - proto jsou diskuze o jakémkoli finančním produktu plné spamu typu "Založil jsem si účet u mBank a jsem v pohodě"