Pan Savarin by jistě svůj výrok pozměnil
Co se píše o pivovarech a pivu
Pan Savarin by jistě svůj výrok pozměnil
[pondělí, 1. listopad 2010]
Dnes byl v samém centru Prahy v ulici Na Příkopě slavnostně otevřen další z řady Pilsner Urquell Original Restaurantů, v pořadí dvacátý. Nachází se v jedinečných prostorách zadního traktu Paláce Savarin.
Palác označovaný dříve podle majitelů jako palác Piccolominiů či palác Sylva-Taroucca je známější pod názvem Palác Savarin. Jméno celému objektu dala kavárna, která zde byla otevřena v roce 1933. Původní názvy se neujaly. Autorem stavby z roku 1751 je významný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.
„Naše provozovna, Kolkovna palác Savarin, je součástí projektu Pilsner Urquell Original Restaurant. Klademe důraz na kvalitu čepovaného piva, zejména ležáku Pilsner Urquell, ale také dalších značek. Vedle toho nabízíme hostům jedinečnou českou kuchyni obohacenou o prvky světové gastronomie,“ říká Jaroslav Herman, manažer restaurace, a dodává: „Mezi hosty nechybí zahraniční turisté, pro které je značka Pilsner Urquell synonymem jedinečného piva, ale máme zde i pravidelné hosty z okolních úřadů a firem.“
Prostorové uspořádání dvorní budovy, ve které je nový restaurant umístěn, vytváří písmeno U, a vzniklo tedy ideální místo pro venkovní zahrádku.
Nový restaurant má kapacitu 250 míst k sezení, na čepu se vedle ležáku Pilsner Urquell těší oblibě Velkopopovický Kozel tmavý, Master polotmavý a nechybí ani nealkoholické pivo Birell. Vrcholem v nabízených pokrmech je Staročeský talíř Kolkovna (půl pečené kachny, pečená krkovička, uzené maso, domácí klobása, bílé a červené zelí s variací knedlíků) anebo pečené vepřové koleno s pikantní zeleninovou čalamádou.
Pilsner Urquell Original Restaurant (PUOR) je koncept Plzeňského Prazdroje. Představuje plzeňský ležák v prostředí, které odpovídá české pivní kultuře. Dominantním jednotícím prvkem je typický výčep s měděným krytem (replikou víka pivovarské varné pánve) přímo naproti vchodu. Dřevěný stylový nábytek, kazetové obložení stěn, interiérové doplňky a originální výčepní stojany vytvářejí pro hosty příjemné prostředí. Výzdoba interiéru je tvořena zápůjčkami originálů a kopiemi exponátů z Pivovarského muzea Plzeň. Nechybí obrazy, dobové fotografie, certifikáty, reklamní cedule, dobové reálie a artefakty, které podtrhují bohatou tradici vaření piva v Čechách a proslulost značky Pilsner Urquell.
„Při výběru místa pro nové restaurace v projektu Pilsner Urquell Original Restaurant se mimo jiné řídíme i lokalitou. Plzeňský ležák Pilsner Urquell si vždy zaslouží to nejlepší prostředí nejen pro sebe, ale i pro hosty. V případě Paláce Savarin jsme neváhali ani na okamžik. Jde o exponované místo v samotném tepajícím srdci Prahy, a přesto oddělené od okolního ruchu. Dvorní trakt vytváří ideální prostor pro restaurant a pivní zahrádku,“ říká Vojtěch Kleisner, manažer Plzeňského Prazdroje pro klíčové zákazníky, který je mj. zodpovědný za projekt PUOR.
V roce 1933 dala kavárna Savarin název celému paláci. Samotná kavárna pak byla pojmenována po proslulém francouzském milovníkovi dobrého jídla a pití. Jean Anthelme Brillat-Savarin (1755–1826), jeden z nejznámějších labužníků, gurmánů a gurmetů, je autorem mnoha knih (zejm. Fyziologie chuti) a citátů o jídle a dobrém žití. Není divu, že po něm byly pojmenovány mnohé restaurace, kavárny či pokrmy. Je také určující osobou etikety stolování – jeho zásady se dodržují dodnes. Je i autorem citátu: „Objev nového pokrmu má více smyslu pro štěstí lidského pokolení než objev nové hvězdy.“
„Kdyby se pan Savarin dožil roku 1842, jistě by tento svůj výrok rozšířil i na nápoje,“ doplňuje Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje, s poukazem na první várku plzeňského ležáku a její vliv na světové pivovarnictví, a dodává: „Nepochybně by zaznamenal zrod nového piva a určitě by k základní příborové sadě přidal i otvírák na pivní lahve. Lahvové pivo je prvním řešením ihned po pivu čepovaném. I když je v sudech, lahvích či plechovkách pivo stejné kvality, čepované pivo lidem více chutná. Proč? Jeho kvalita a vnímání je ovlivněna péčí o pivo, které se mu dostává od kvalifikovaných výčepních, a také prostředím, společností přátel, s nimiž si pivo ještě více vychutnáme.“
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje
Přidat reakci
kely
středa, 3. listopad 2010
12:57
Mně se zase líbí sdělení, že "pzeňský ležák Pilsner Urquell si vždy zaslouží to nejlepší prostředí nejen pro sebe, ale i pro hosty." Škoda, že nenapíšou, že si zaslouží i nejlepší suroviny, aby chutnal jako kdysi... A není tomu až tak dávno. Zhruba než se privatizoval.
napsal(a): kely [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:48
posted by: Inzerce