Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Co bude s největší pražskou lednicí?

Co se píše o pivovarech a pivu


Co bude s největší pražskou lednicí?

[úterý, 23. únor 2010]

V Braníku chátrá technická památka. Zároveň je pomníkem jedné zmizelé staropražské profese.

Komplex ledáren na břehu Vltavy vznikl jako společný podnik majitelů pražských restaurací. Led potřebovali, aby mohli po celý rok chladit ve sklepech pivo.

Led v zimě „dobývali“ z Vltavy a ukládali ho do nejvýše položené místnosti sklepa, kde ho pak ochlazoval vzduch. Podle zákonů fyziky studený vzduch plynul do nižších pater a celý prostor ochlazovala také voda z tajícího ledu.

Ze Štvanice do Braníka

Původní ledárny stály na Štvanici. Moderní areál v Braníku vznikl v letech 1908 až 1911 a byla v něm řada technických vymožeností. Na řece byl vytvořený umělý záliv, ze kterého vedly dva výtahy, kterými se vozil led přímo do budovy ústřední lednice. Na těžkých nákladních povozech pak putoval do hostinců v Praze.

Areál utrpěl dlouhodobou devastací, nikdo ho nevyužíval a neudržoval,“ říká šéf Národního památkového ústavu v Praze Michael Zachař.

Ledárna je architektonicky unikátní stavbou, dokonale přizpůsobenou své funkci. Jednu z nejstarších železobetonových konstrukcí v Čechách doplňuje důmyslný systém větrání a kanalizace. Dokonalou tepelnou izolaci od okolí zajišťovala dva a půl metru široká cihlová zeď s izolační vzduchovou vrstvou i vysoký násyp nad stropem.

Původní funkce ledáren zanikla v padesátých letech minulého století, po dokončení vltavské kaskády, která navždy zabránila zamrzání Vltavy.

V objektu byla poté skladovaná zelenina, protože poskytoval jedinečné klimatické podmínky. Bez odpovídajícího využití ale začal chátrat, zmizelo vnitřní technické zařízení.

Výjimečný objekt

Stavba je vzhledem ke specifické konstrukci mimořádně problematická, pokud jde o možnosti jejího využití. Potvrzuje to i architekt Václav Aulický, který vede ateliér na Fakultě architektury ČVUT. Jeho studenti v minulosti vypracovali několik ročníkových prací na téma využití areálu branických ledáren.

Objekt je památkově chráněný a skutečně výjimečný. Není možné ho vzít a předělat,“ vysvětluje Aulický.

Místo pro volný čas

Radnice čtvrté městské části představila před časem projekt, podle kterého by měl v Braníku během pěti let vzniknout areál pro trávení volného času.

V plánech je vodní svět, tobogan, pláž, lanové centrum, hřiště a horolezecká stěna. Zároveň má být v objektu ledáren část věnovaná speciálně odpočinku seniorů.

Zdroj: Sedmička.cz | Autor: Robert Oppelt


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

pechi

čtvrtek, 25. únor 2010
20:27

pechi

no a jestli tam nějakej led zbyl, tak nebožtíci bez problému překonají rozklad :-)


napsal(a): pechi [Odpovědět]

h.p

úterý, 23. únor 2010
09:41

Aha,takže hypermarket a kanceláře,jako vždy..


napsal(a): h.p (hrubes.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
11:53


posted by: Inzerce

Petr

úterý, 23. únor 2010
08:33

Petr

Zároveň má být v objektu ledáren část věnovaná speciálně odpočinku seniorů.

Márnice? :D :D :D
---------------------------------
Zpráva byla upravena 23.02.2010 ve 08:35:18


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Dan

úterý, 23. únor 2010
13:20

Dan

to Petr:
Dost černý humor, ale musím přiznat, že mne napadlo to samé... :D


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI