Poctivé české pivo versus europivo
Co se píše o pivovarech a pivu
Poctivé české pivo versus europivo
[středa, 20. leden 2010]
Rozdíly jsou veliké: v chuti i výrobě. Pro tradiční české pivo je typická klasická technologie výroby. Užívají se tradiční receptury a proces jeho vzniku je dlouhý a náročný.
Vyžaduje nejen mimořádně kvalitní suroviny, ale také přesné dodržování postupů a stále se tady uplatňuje vysoký podíl lidské práce.
Klasická výroba piva má v Česku dlouhou tradici a pro zbytek světa určila pivní standard, kterým je české pivo bezesporu i dnes.
Klasický technologický postup je spojen s vysokými nároky již na kvalitu surovin, ze kterých se na varně připraví sladina a to zásadně dekokčním rmutováním. Jedná se o přesně definovaný proces, při němž se přečerpáváním rmutů, přihříváním a vařením získá sladina s ideálním složením pro střední prokvašení.
Střední prokvašení je jedním z důležitých procesů ovlivňujících chuť piva.
Klasická výroba respektuje tradici a zásadně odmítá přidávání chemických přípravků, vše se děje na přírodní bázi.
Kvašení probíhá v maloobjemových otevřených kádích při teplotách do 10oC po dobu 7-10 dnů při použití středněprokvašujícího kmene kvasnic.
Dlouhodobé zrání v ležáckých tancích trvá 30 – 45 dnů při 2oC. Klasická technologie je typická nejen svou časovou náročností a s tím spojenými energetickými náklady, ale i vysokým podílem ruční práce. Odměnou je pak pivo plné a harmonické chuti s velmi dobrou pitelností, která nabádá k delšímu posezení.
Naproti klasické výrobě stojí velkoobjemová výroba piva.
Dříve byla u nás neznámá a její masivní uplatnění souvisí se vstupem zahraničních firem do českého pivovarnictví. Ty v 90. letech minulého století začaly skupovat české pivovary a hned nato měnit výrobu z prostého důvodu, kterým je zisk.
Jde o jednoznačné upřednostnění výrobních nákladů před kvalitou produktu a šetřit se začíná hned při výběru surovin. Největší producenti běžně používají např. náhražky sladu a díky tomu pak musí přidávat umělé enzymy. Tedy přirozený vznik piva se naruší hned v počátku. Z úsporných důvodů je urychlen i proces rmutování.
Zcela běžnou praxí je pak ředění piva na danou stupňovitost. Europiva se běžně vaří na vysokou stupňovitost a vodou se ředí až v hotovém stavu.
Rozdílné je i kvašení a dokvašování piva. Probíhá v jediné velkoobjemové nádobě a opět jde o zrychlený proces. Aby v pivu nezůstaly pachuti, musí se použít hlubokoprokvašující kmen kvasnic. Výsledkem je chuťově fádní, unifikované a obvykle přesycené pivo, které bývá označováno jako eurobeer, resp. europivo. Tento termín reaguje na fakt, že se tak prakticky ztrácejí rozdíly mezi produkty různých pivovarů.
10 x nej pro klasickou výrobu piva
spojení s tradicí českého pivovarnictví
pivo vzniká ze surovin prvotřídní kvality a přirozenými procesy
dekokční rmutování
vaření na stupňovitost
nepoužívají se žádné chemické přípravky
dvoufázová výroba, tzn. oddělené kvašení od dokvašování
dlouhodobé zrání
vysoký podíl ruční práce
jedinečná charakteristika piva
pro pivo je typická lahodná, harmonická a plná chuť, optimální říz, zlatožlutá barva, hustá pěna.
Velkoobjemová výroba piva
v Česku nemá tradici, uplatnila se zejména s nástupem zahraničních vlastníků
toleruje částečnou náhradu sladu levnější surovinou např. ječný šrot
pivo se v hotovém stavu ředí vodou
toleruje použití chemických přípravků např. umělých enzymů, barviv nebo stabilizátorů pěny
urychlené kvašení i dokvašování probíhá v jedné nádobě, pivo nemá čas dozrát
chybí charakteristika piva. Europiva jsou chuťově identická
pivo se vyznačuje prázdnou chutí, často nadměrným řízem, světlejší barvou.
Zdroj: Zubr.cz
[Ostatní pivní dění] 07:55 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Adsense
21. listopad 2024
12:52
posted by: Inzerce