Využití chemicky modifikovaných hořkých látek v pivovarství
Co se píše o pivovarech a pivu
Využití chemicky modifikovaných hořkých látek v pivovarství
[čtvrtek, 5. listopad 2009]
Jedním z faktorů, které ovlivňují oblíbenost piva, je jeho specifická příjemná hořkost. Ta je způsobena zejména přítomností skupin látek, tzv. iso-alfa-hořkých kyselin, které mají svůj původ ve chmelu. Během varného procesu přecházejí do mladiny a následně hotového piva.
V současné době je možno pro výrobu piva použít nejen přírodních, minimálně upravených chmelových výrobků, ale také velké množství preparátů, obsahujících široké spektrum sloučenin, které se v původní pivovarské surovině, chmelu, vůbec nevyskytují. Tyto chemicky modifikované látky poskytují při výrobě celou řadu technologických výhod, např. zlepšení pěnivosti, hořkosti a senzorické stability. Na druhou stranu jejich použitím ztrácí pivo svůj charakter “přírodního” nápoje.
V souvislosti s těmito skutečnostmi probíhá v současné době široká diskuse týkající se zařazení těchto preparátů do legislativního rámce výroby nápojů tak, aby bylo jednoznačně stanoveno, zda se jedná o modifikované chmelové výrobky, nebo o potravinářská aditiva.
Zdroj: Agronavigátor.cz | Autorka: Alexandra Kvasničková
[Ostatní pivní dění] 07:48 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Roman Holoubek
čtvrtek, 5. listopad 2009
20:29
Které pivovary to používají, nebo budou chtít použít, tak by v případě, že se prosadí v legislativě, že jde o aditivum a nikoli o chmelový produkt, bylo toto uvedené na etiketě a dotyční by se prozradili.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:54
posted by: Inzerce
Roman Holoubek
čtvrtek, 5. listopad 2009
19:39
To Hroch. Nevím, jaká je cena této chemikálie. A abych pravdu řekl, ani mne to moc nezajímá. A máš pravdu s vysrážením bílkovin a s kaly.
To Jarda: Právě na používání tohoto hnusu upozornila naše největší pivovarnická skupina, tudíž ona jej nepoužívá.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Jarda
čtvrtek, 5. listopad 2009
18:33
Už vidím, jak mocná lobby najde skulinu, kterou podobné technologie propašovat i pod pojem České pivo
Jo a víte, že je kravina utrácet za dovoz pomerančů? Šumivý celaskon má také oranžovou barvu, pomerančovou příchuť a vitamín C. Navíc nehnije a neobsahuje cukr, takže je to vlastně lepší!
Roman Holoubek
čtvrtek, 5. listopad 2009
15:43
Dovolím si upozornit na tento článek.
O co jde? O hydrogenované isoalfahořké kyseliny.
Je to minimálně proti dobrým mravům a dle současné legislativy i možná proti ní. Přesto je známo, že už s tím některé pivovary pracují, nebo je alespoň zkouší.
Ono jde i o ekonomiku. Podívejme se na to jinak. Pokud se používá chmel, chmelové granule, nebo i prostý chmelový extrakt, pak se to musí ve sladině nechat povařit (u otevřené varny cca 1,5 hodiny, u papiňáku za třetinový čas). Jenže při studeném chmelení se kašle na var sladiny a tím tvorbu mladiny. (Šetří se čas na varně a energii na další až 1,5 hodiny trvající var!) Rovnou se hodí sladina do spilky a teprve při sudování do ležáckého tanku (v případě CKT - při druhé fázi kvašení) se tam šoupne trochu (či více) hydrogenované isoalfahořké kyseliny a je to.
A pak použití hydrogenované isoalfahořké kyseliny má ještě jednu výhodu. Opravdu se může udělat jen jeden polotovar (14-18% EPM) a teprve z něj dle potřeby se udělá sweet 11, bitter 12, apod. A nikdo nepozná, že je to vše z jedné kmenové várky.
Tož tak...
Tedy výjimečně jinak zakončím svou úvahu - fuj!!!
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
hroch
čtvrtek, 5. listopad 2009
17:40
to Roman Holoubek:
Je jasné, že zrušení chmelovaru je skoro polovina ušetřené energie na varně. Jen pro zajímavost, nevíš ještě cenu té chemikálie. Asi tam taky musí být filtrace sladiny (protože chybí vysrážení bílovin a tvorba kalu při chmelovaru). Jak to je uvedené v literatuře-Je to hnus velebnosti.