Václav Berka: Prazdroj roste dál, pane Köpple
Co se píše o pivovarech a pivu
Václav Berka: Prazdroj roste dál, pane Köpple
[čtvrtek, 29. říjen 2009]
V posledních letech stále častěji sleduji názory odborníků i laiků na naše piva. Málokdy mám potřebu k nim něco říct, ale blogový příspěvek Daniela Köppla, kde se nelichotivě dotýká nejslavnější značky českého piva, prvního spodně kvašeného ležáku Pilsner Urquell, mě zaujal svou zarputilostí i nelogičností. Na názor má jistě každý právo, neměl by ale stát na hliněných nohou. Prazdroj a "pád značky" či "skomírající kvalita"? To chce silné argumenty. A ty pan Köppl nabízí. Hodnotí naše reklamní kampaně jako marketingový odborník. Zmiňuje například tu s Kašparem. Reklamu, kterou Prazdroj nikdy nenatočil. Že by to byla jiná firma, například petrolejářská? Prý kopírujeme reklamy konkurenční značky, a ještě špatně. Podívejte se sami, nabízí pan Köppl hned dvě ukázky na přehrání. I jako laik tam poznám, že kromě historického stylu tyto reklamy nic společného nemají. Navíc úroveň a originalitu kampaní Prazdroje oceňuje laická i odborná veřejnost. Reklama s Bedřichem Smetanou dostala šest ocenění na významných reklamních soutěžích. Trofeje získaly i Laurin a Klement, olympijské spoty Curling, Synchronizované plavání nebo jedna z posledních s Emilem Zátopkem. Jako sládek se ještě vrátím k té kvalitě piva. Pilsner Urquell je zcela výjimečné pivo. Jako jediné české pivo se vaří jedinečným postupem s trojím rmutováním. Podle autentických laboratorních rozborů má už 112 let stejné složení a chuť. V pivovaru dodržujeme důsledně tradiční receptury a postupy. Jsem rád, že v tomto ohledu se doba nemění. Samozřejmě - inovujeme lahve, etikety, vizuály - podstatou je ale pivo, a to zůstává stejné a neměnné. Asi také proto jeho obliba roste a více než dvě třetiny konzumentů jsou v průzkumech s "plzní" spokojeni. Podíl pravidelných a loajálních spotřebitelů je opět podle průzkumů nejvyšší ze všech českých pivních značek. A dlouhodobě se ještě zvyšuje. Luxusní značky jsou prý definovány nikoliv cenou, ale hlavně příběhem, který za nimi stojí. To je dobře, protože příběh, který stojí za plzeňským pivem a značkou Pilsner Urquell již více než 167 let, je pravdivý a máme k němu v Plzni mnoho hmatatelných důkazů. Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje
Zdroj: HN iHNed.cz Autor: Václav Berka
Přidat reakci
cahy
pátek, 30. říjen 2009
15:17
Originalita? Snaha najít něco nového? To od velkých nadnárodních společností čekat nelze. Mají jeden nákup surovin, daný typ techniky určeno, jaké stroje a kde se budou nakupovat. Pro koncerny jsou prostě hlavní finanční ukazatele, které se musí splnit. To je případ SABMillera, Heinekenu nebo AB-Inbevu. To je prostě tak. O to víc se mi proto zamlouvá filozofie Budějovického Budvaru, kde je vedle ekonomiky hlavním měřítkem úspěchu samotné pivo. I tady tak platí, že když dva (tři, čtyři) dělají totéž, není to totéž.
napsal(a): cahy [Odpovědět]
Adsense
6. duben 2025
20:58
posted by: Inzerce
Moro
čtvrtek, 29. říjen 2009
21:43

Tyto doslova žvásty mě nechávají ledově klidným. Pánové, jste pro mě pouze zaprodané nastrčené figurky poplatné svému chlebodárci. Pro (hlavně) starší generaci je vaše pivo pořád pojmem a veličinou, ale nastupující mladá generace má hodnoty někde jinde. Věřte, že čas prověří tu vaší "kvalitu", která jde pomalu do pr**** ....
Dan
čtvrtek, 29. říjen 2009
23:03

to Moro:
S druhou polovinou Tvé poznámky nemohu souhlasit. Podle mne právě starší generaci vadí jak v Plzni zničili to, co generace předků budovaly.
Mladí bohužel, většinou neví, jak má pivo správně chutnat. Proto často pijí jen to co se jim patřičně naservíruje za pomoci reklamní masáže.
Proto jsou reklamy na různé patoky, nebo experimenty typu "ledové pivo" cíleny právě na mladé lidi.
Stačí vzpomenout na velkou pivní akci Gambrihnusu, kde bylo lidem podáváno nefiltrované G, které potom nazvali Excelentem. Všechny "živé" vstupy z této akce ukazovaly mladé, podnapilé jedince, kteří poskakují a vykřikují jak je Gambrinus nejlepší...
Takto se pivovar prezentoval. O nějakém umírněném popíjení, nemohla být řeč. Pivovar navíc později použil název Excelent pro novou jedenáctku.
Ve všem figurovali především mladí...
Moro
pátek, 30. říjen 2009
08:04

to Dan:
Myslil jsem to asi takto - často slyším od pánů padesátníků a výše něco ve stylu:"Piju Plzeň, protože je to poctivé pivo. Za bolševika byla poctivá a je i teď!"
Prostě Plzeň je pro ně pojmem a na argumenty, že už není, co bývala jaksi nechtějí slyšet.
Trhac
čtvrtek, 29. říjen 2009
19:40

No složení určitě,jak mistr expert Berka laboratorně zjistí chuť nevím...jinak Plzeň je opravdu vyjímečná...jediné pivo v portfoliu Prazdroje, co se dá ještě bez problémů vypít a občas i si na něm pochutnat(malé % hospod nebo sud doma). Ovšem taky se často stává, že je to nic moc patok, zvlášt lahvové nebo ve většině hospod...Nicméně škoda, a to v globálu, o čem tenhle článek i původní blog jsou, že značky těží z příběhu...podle mě by měly těžit hlavně z kvalitního piva...Plzeň spíš těží z příběhu o kvalitním pivu...edit: ještě bych dodal, že je fajn, jak se všichni všude zmiňují, jak se to vaří...ale co se taky zmínit o tom, kde a jak to kvasí a leží...co by na to řekl mistr Berka? A krom toho mám za to, že moc řeší marketing, místo toho aby sládkoval...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 29.10.2009 ve 19:56:46
Dan
čtvrtek, 29. říjen 2009
20:44

to Trhac:
Je to všechno jen trapné divadlo. Sládci v plzeňském pivovaru už nejsou sládky v pravém slova smyslu. Za peníze které berou, musí neustále v očích veřejnosti vytvářet falešnou iluzi...
Pan Berka dokáže podle rozborů piva zjistit jeho chuť, pan Hlaváček kontroluje vizuálně úrodu chmele pro "jeho" gambrihnus, na chmelnicích, které pivovar nevlastní...
O tom by se dalo psát dlouho.
Sládek, který prohlásí, že pivo nemusí ochutnávat, protože to za něj dělá technologie, není sládkem, ale demagogem!
Je to ubohé, jak daleko se dá jít v honbě za růstem zisku...
Jarda
čtvrtek, 29. říjen 2009
18:45

Já myslím, že došlo jen k nedorozumění. Ty nejnegativnější názory směřují, z mého pohledu, na Plzenský pivovar jako celek a může za ně v 99% Gambrinus, ostuda českého pivovarnictví. Vařit rychlotechnologiemi žlutou vodu perlivou, pivu podobnou, na úrovni low-cost výrobků jako např. Braník, ale obalit to masivní reklamou, prodávat dráž a ještě vnutit punc vyjímečnosti, to je nefér vůči spotřebitelům.
U Pilsner Urquel je situace jiná. Pil jsem ji několikrát na různých místech a velmi dobrou. Ale musí se o ni dobře starat, nebo je lepší dát si lahvovou. Tam, kde je na soutoči s levnějším Gambrinusem, který se točí podstatně víc, tak člověk dostane obvykle starou, unavenou břečku.
Pokud má být PU prestižní značkou, měla by být zajištěna výtoč, měl by být spolehlivý výčepní a i trochu kulturnější prostředí.
Ale jinak pane Berka, neohánějte se průzkumy, víte jak to s nimi je. Jak záleží na výběru dotazované skupiny, formulaci otázek atd., atd. Stále je u nás bohužel (pro Vás bohudík) přebytek pivních laiků. Spokojení jsou proto, že znají jen velmi málo něčeho jiného.
Kamil
čtvrtek, 29. říjen 2009
18:29
Poctivé by bylo, aby si ctění "blokeři" přečetli i původní text Daniela Koppla, s nímž Václav Berka polemizuje A protože jsem ho na tomto pivním webu hledal marně, dovoluji si ho pro lepší pluralitu názorů níže připojit. Názor nechť si pak každý udělá sám.
Úvodní text šéfredaktora časopisu Marketing & Média zní:
Jak dlouho se dá ničit značka Prazdroj?
reklama
Bývaly časy, kdy byl Plzeňský Prazdroj klasickou luxusní značkou. Byly to hezké doby, zvláště pro marketing, protože jakkoliv dělal boty, tak ani on nemohl ohrozit tak silnou značku. Dnes je však luxus definovaný jinak a Plzeňský Prazdroj je jen klasickou vyprázdněnou značkou, která těží ze své bývalé slávy. Jedním z důvodů jeho pádu je, podle mého názoru, vedle skomírající kvality i absence vhledu do spotřebitelů a dlouhodobá marketingová bezradnost (důkaz je v doposavad živené kampani slavných Čechů, která ale je však jen špatnou kopií slavné reklamní série Stelly Artois). Minulý týden oznámila tato značka zdražení. Zdůvodnila ho inflací a daněmi. A aby nevypadali manažeři tak hloupě, tak také dodali, že se jim podařilo optimalizovat (snížit) náklady od svých dodavatelů.Udělat tento krok v době, kdy Prazdroj ztrácí svojí pozici na trhu, v době ekonomické recese a ještě ho pořádně nezdůvodnit nelze ohodnotit jinak, než jako lajdáctví.Každopádně iluze lidí z Prazdroje, že tak silná značka to jistě ustojí je obdivuhodné.
Luxusní značky dnes totiž nejsou definovány cenou, ale hlavně příběhem, který za nimi stojí (proto tak frčí lokální piva jako jsou Svijany nebo třeba Krakonoš). To dnes chápou již skoro všichni, kromě lidí v Prazdroji. Dobrou zprávou však pro ně je to, že jim to ještě chvíli půjde. Dokonce i přes jejich rozhořčení, že v Čechách meziročně klesá spotřeba piva (a nemohou za to zdaleka jen chybějící turisti). Ale musím uznat, že v jednom jsou tam v Plzni důslední. Krize nekrize, chovají se stále stejně. Nedospěle.
napsal(a): Kamil [Odpovědět]
Dan
čtvrtek, 29. říjen 2009
17:28

Á pan Berka po nějaké době opět na scéně...
Máte pravdu, prodávaáte příběh, nebýt jeho, tak by vše vypadalo jinak. Neuvěřitelné, že může někdo trvale šířit lži. Pivo je už 112 let stejné. Proč tedy máte v Plzni i klasickou výrobu? Údajně pro refernční porovnávání, ve skutečnosti pro VIP klientelu a pro oblbování lidí při exkursích, kdy jim dáte na ochutnávku skutečné pivo, které si bohužel nikde jinde nedají.
Jaké bylo pivo před 112 lety nevím, ale před dvaceti až třiceti lety, bylo hódně jiné, proti tomu co se vyrábí dnes.
Pane Berka, představte si, že to pivo mělo pěnu, která na skle kroužkovala, špinila sklenici a ta pěna vydržela na hladině i po opakovaném upíjení. Pivo vybízelo k dalšímu napití, né jako dnes, kdy po vypití jednoho, už na další nemáte chuť, neboť jste napumpován umělým "céočkem".
Dokonce to přesycení dáváte do reklamy, kde pivo pění jak "šumák".
Proč vám jde tedy výstav dolů? Dokonce tak, že najednou přestanete zveřejňovat čísla o produkci?!
No nic, jdu si dát nefiltrovaný Kácov, abych přišel na jiné myšlenky. Zprávy od mediálních hvězd z Plzně mi vždycky zvednou krevní tlak!
Dan
čtvrtek, 29. říjen 2009
20:53

to Luděk:
Ano, osvětu je třeba šířit neustále. Bohužel, mnoho lidí se nechá oblbnout masivní, lživou reklamou.
Rád bych zažil opravdový dialog s panem Berkou, Hlaváčkem a dalšími...
Škoda že v PP nexistuje nikdo, kdo by měl vstřícný přístup, jaký projevili nedávno v Krušovicích.
V Plzni se všichni upsali k vymývání mozků normálním lidem...
sladek
pátek, 30. říjen 2009
08:31
K uvedené diskuzi nad kvalitou plzeňského piva by mě zajímalo jaké fundované doporučení by dali zde píšící odborníci plzeňskému pivovaru jak zde docílit a udržet kvalitu PP podle jejich představ.Mám představu že případné rady a doporučení by měly být jasné, srozumitelné postavené na odborných základech / nemělo by to být na úrovni parlamentní diskuze - kde většina diskuzí zde probíhá v duchu prázdný sud nejvíce duní /Myslím, že by i široká pivovarská veřejnost přivítala odborný názor jak se má vlastně pořádné pivo v Plzni v 21 století vyrábět.to Dan: to Dan:
Njorloj
pátek, 30. říjen 2009
12:25

to sladek: Nechápu proč bychom jako zákazníci měli dávat fundované rady studovaným odborníkům, jak v Plzni vařit pivo. Prostě ať ho vaří tak, aby to chutnalo a mělo to svůj osobitý charakter. Jako nefundovaný dutohlav doporučuju přestat zneužívat CKT a pivo neurychlovat, vykašlat se na infuzi, používat kvalitní suroviny, neupravovat vodu kyselinou a nejelt jí do piva, soutěžit s ostatními pivovary na úrovni kvality nikoli finanční síly, neoblbovat zákazníky lživou reklamou a spíše se je snažit vychovávat, obecně se nesnažit zvyšovat zisk na úkor kvality... Dnes opět půjdu s manželkou do kavárny, kde mají výborně ošetřenou Plzeň, sem zvědav, jestli na patře konečně najdu onu charakteristickou hořkost, kterou tam už nějakou dobu postrádám a která je přebíjena chutí sladu (zřejmě z nedostatku kvalitního chmele). Nebo je taky možné, že už mi jazyk zapadl do duté hlavy.