Pivovar Nymburk se představuje
Co se píše o pivovarech a pivu
Pivovar Nymburk se představuje
[čtvrtek, 11. květen 2006]
Kořeny pivovarnictví v Nymburce
Počátky pivovarnictví jsou v našem kraji velmi úzce spjaty se samostatným založením města Nymburk v roce 1275. První oficiální, i když nepřímou zmínku o vaření piva ve městě, obsahuje listina krále Jana Lucemburského z roku 1327. V ní král městu vrací některá privilegia po zničení města Janem Birbrštejnem. Jedním z nich bylo právo mílové, které zaručovalo Nymburským monopolní postavení, neboť šenkovat a vařit pivo bez souhlasu městské rady bylo zakázáno v okruhu jedné míle (11,25 km).
Bývalo obvyklé, že várečníci -stejně jako bohatí měšťané - se stávali představiteli města. A tak je v historických pramenech v 60. letech 14. století zmíněn patrně první nymburský pivovarník Jan, řečený sladovník. Je také známo, že v 16. století ve městě pracovalo nejméně 15 sladoven a 10 pivovarů, které vařily více než 15 tisíc hektolitrů piva! Ránu prosperitě nymburskému pivovarnictví však přinesla konfiskace městského majetku v roce 1547 jako odplata za účast města ve stavovském povstání proti Habsburkům. Další ranou byla třicetiletá válka, po ní v Nymburce zůstal pouze jeden pivovar. Ten však při velkém požáru města v roce 1686 shořel. Byl opraven, ale v roce 1706 bylo rozhodnuto postavit nový na příhodnějším místě, v dnešní Soudní ulici. Tento pivovar zde vydržel 2 století.
Historie našeho pivovaru
Novodobá historie nymburského pivovarnictví se začala psát v roce 1785 s ustanovením Měšťanského pivovaru a posléze založením s.r.o. Nymburský pivovar s.r.o. 29. dubna 1895 a pak stavbou nového pivovaru. V něm byl první výstav proveden 19. března 1898.
Již první sezonu byl dosažen výstav přes 21 000 hl. Nymburské pivo odebírala značná část hostinců v regionu. Uspěšné začátky moderního pivovarnictví v Nymburce však zastavila 1. světová válka. Teprve v roce 1925 se množství vyrobeného piva ustálilo na předválečné úrovni. Přišla rekonstrukce, modernizace a v roce 1928 poprvé pivo rozváží první automobil. Výroba roste. V době hospodářské krize (1929 - 1933) se pivovaru dobře daří. 2. světová válka hrubě zasáhla do pivovarnického podnikání. Došlo k omezení stupňovitosti piva a k omezení množství výroby (pod 80 % předválečné výroby) atd.
Po válce se pivovar dostal v rámci znárodnění do národní správy. Funkci správce vykonává až do roku 1948 František Hrabal, otec světoznámého spisovatele Bohumila Hrabala, který v Nymburce prožil dětství. Po roce 1948 byla cesta pivovaru velmi klikatá. Nejdříve se pivovar stal součástí sdružení místních podniků, pak byl začleněn do Polabských pivovarů Kolín a po několika měsících byl založen národní podnik. Nymburské pivovary sdružující i další pivovary v okolí (pivovary v Mělníce, Brandýse n/Labem apod.). Toto spojení se v roce 1955 nezdálo příliš výhodné, a tak náš pivovar přešel opět do Polabských pivovarů Kolín. Na počátku 90. let 20. století je pivovar zařazen do Pivovarů Bohemia a.s. Praha. 7. 12. 1972 bylo poprvé dosaženo 100 tisíc hl. ročního výstavu.
Největší pábitel
Dnes - se stále rostoucí konkurencí a přílivem kvalitních značek ze zahraničí - si nymburský pivovar stále drží velmi dobré jméno doma i v cizině. Do povědomí národa se naše pivo dostalo především díky úzkému spojení s jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů, Bohumilem Hrabalem.
Prostředí a lidi „milého pivovárku“ neopakovatelným způsobem popsal ve svých knihách. Postřižiny, dílo, ve kterém spisovatel popisuje své dětství v našem pivovaru, byly také jedinečně natočeny. Mistr, jak byl spisovatel nazýván, také dovolil použít své motivy pro obchodní název a registrovanou ochrannou známku. Zlatavý nápoj z Nymburka se tak jmenuje Postřižinské pivo.
Pivovar dnes
Na počátku 90. let je pivovar zařazen do Pivovarů Bohemia a.s. Praha a je modernizován. 1. ledna 1993 vznikla Pivovar Nymburk, spol. s r.o., jako 100% dceřiná společnost. O tři roky později dochází k úplnému osamostatnění. V posledních deseti letech pivovar prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Přestože bylo investováno do moderních technologií, zůstává pivovar věrný klasickému způsobu výroby piva - vaření na dva rmuty z kvalitní pramenité vody, sladovnického ječmene a žateckého chmele. Kvašení a dokvašování probíhá na spilce a ve sklepě. Kapacita pivovaru činí 200 000 hl. ročně. Pivovar vaří 6 druhů světlých piv. 2 piva tmavá a speciální. Na tuzemský trh je vystavováno pod názvem Postřižinské pivo, na export pak pod registrovanými značkami Gold Bohemia Beer a Nymburk Lager Beer. Pivo je stáčeno do 30 l a 50 l sudů, 0,33 l a 0,5 l lahví, 0,5 l plechovek a cisterny. Podle způsobu výroby a konečné úpravy má pivo trvanlivost od 30 dnů do 1 roku.
Více než jedna pětina z celkového prodeje je exportováno především do Německa, Švédska, Dánska, Maďarska, Francie, Slovinska, Itálie, Velké Británie, Polska a Austrálie. Každým rokem, vždy třetí sobotu v červnu, pivovar pořádá DNY POSTŘIŽINSKÉHO PIVA.
Bohatý program pro celou rodinu. Vystoupení řady známých umělců a skupin. Jízdy parních vlaků, mnoho soutěží pro děti a dospělé o hodnotné ceny.
***
Ocenění Postřižinského piva
2000
Cena českých sládků, Praha - 3. místo - Bogan, 13% světlý speciál
2001
Pivtest Trutnov - 3. místo - Francinův ležák, 12% světlý ležák
Cena českých sládků, Praha - 3. místo - Bogan, 13% světlý speciál
2002
Česká pivní pečeť, Tábor - 2. místo - Zlatovar, 11% světlý ležák
Pivo České republiky, České Budějovice - 3. místo - Zlatovar, 11% světlý ležák
Cena českých sládků, Praha - 2. místo - Bogan, 13% světlý speciál
2003
Česká pivní pečeť, Tábor - 2. místo - Postřižinské tmavé pivo
2004
Pivo České republiky, České Budějovice - 1. místo - Postřižinské tmavé pivo
Novinářská cena, České Budějovice - 3. místo - Zlatovar, 11% světlý ležák
Sdružení přátel piva - 3. místo - Pepinova desítka
2005
Česká pivní pečeť, Tábor - 2. místo - Postřižinské tmavé pivo
Pivo České republiky, České Budějovice - 3. místo - Zlatovar, 11% světlý ležák
Pivo České republiky - 1. místo - Postřižinské tmavé pivo
Pivtest Trutnov - 2. místo - Francinův ležák
***
NABÍDKA
-
Postřižinské pivo lahvové
Postřižinské světlé pivo lehké - 3,1% alk.
Postřižinské světlé pivo výčepní - 3,5% alk.
Postřižinské pivo světlé výčepní - Pepinova desítka - 4,0% alk.
Postřižinské pivo světlý ležák - Zlatovar - 4,5% alk.
Postřižinské pivo světlý ležák - Francinův ležák - 5,0% alk.
Postřižinské pivo tmavý ležák - 4,3% alk.
Postřižinské pivo speciální - Bogan - 5,5% alk.
-
Sortiment - Vývozní
Gold Bohemia Beer - 3,5% alk.
Gold Bohemia Beer - 4,5% alk.
Gold Bohemia Beer - 5,0% alk.
(MF Dnes)
[Postřižinský pivovar Nymburk] 08:55 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!