Reinheitsgebot: dobře, nebo špatně?
Co se píše o pivovarech a pivu
Reinheitsgebot: dobře, nebo špatně?
[pátek, 29. duben 2016]
Reinheitsgebot: dobře, nebo špatně?[goto:http://www.ladislavjakl.cz/?p=6954]
[Ostatní pivní dění] 10:38 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
pivo
pondělí, 2. květen 2016
13:58
Dedek: Žádné byrokratické nařízení, omezení, to je blábol.
Reihentsgebot je tradiční pravidlo, zákon, týkající se piva, a tak by se
toto mělo dodržovat. Je to přece to základní, z čeho by se pivo mělo
vařit, no a protože pivo je opravdu tradiční nápoj, tak je jenom dobře,
že alespoň v Německu platí. Je jasné, že se nelíbí, někteří tvrdí, že se
přežil. Jak jsem slyšel, tak nějaký majitel německého pivovaru si
stěžoval, že nemůže vařit pivo s příchutí brambor a s příchutí já nevím
čeho ještě. No vařit to může, ale už to nebude dle Reinheitsgebot a to
je dobře. Protože pivo je pivo a sračky jsou sračky...
jiri.kana
pátek, 29. duben 2016
22:03
Z mého českého pohledu je pivo hlásící se k Reinheitsgebot na první pohled důvěryhodnější. Prostě nějaký dodržovaný standard.
Pokud jsem správně pochopil pana Sáse, tak, velmi volně parafrázováno, by bylo vhodné rozlišovat pivo podle Reinheitsgebot, pivo bez přívlastku a ostatní víceméněpivní věci typu Lausitzer Porter. To by mi připadalo rozumné, ale Němcům do toho kecat nehodlám.
Adsense
21. listopad 2024
12:00
posted by: Inzerce
Dedek
pátek, 29. duben 2016
23:20
jiri.kana:
Je to v podstatě něco jako u nás byly potravinářské ČSN normy, poté, co přestaly být obecně závazné, některé byly zrušeny bez náhrady, kvalita spousty potravin šla rapidně dolů, viz třeba párky, špekáčky nebo uzeniny... nejde o to, že by byly chuťově horší, vše se ale dohání spoustou chemie, jako jsou stabilizátory, zvýrazňovače chuti nebo barviva, i tohle lze dnes v některých pivech najít, naštěstí se ale jedná zatím vesměs o piva zahraniční...
jiri.kana
sobota, 30. duben 2016
07:48
Dedek:Vzhledem k tomu, že článek, na který L. Jakl odkazuje, vyšel v časopisu Laissez Faire, tak bych odhadoval, že kritikům Reinheitsgebot vadí právě to, že jde o státem prosazovanou normu. Čili nemají nic proti čistému pivu vařenému podle Reinheitsgebot, ale to by se mělo prosadit jen čistě tržně, tak, že je zákazníci budou upřednostňovat před jiným.
Dedek
pátek, 29. duben 2016
20:33
Tady bych si dovolil s panem Jaklem nesouhlasit. Už ten článek sám o sobě není moc přesný, neboť současný Reinheitsgebot říká, že se má pivo vařit pouze z vody, sladu, chmele a kvasnic. Sladem se myslí nejenom ten ječný, ale třeba i pšeničný, pšeničná piva tak také mohou nést označení, že se podle tohoto zákona vaří. Je to dobrý zákon, který má především zamezit šizení na surovinách při vaření piva a používání náhražek. Samozřejmě by měl zůstat, jenom by se asi mělo změnit to, že by platil pouze pro spodně kvašená piva typu ležák, tam totiž opravdu nic jiného nepatří, u ostatních typů piva by toto označení mohlo být dobrovolné. U ležáků by potom alespoň nedocházelo k nahrazování ječného sladu maltózovým sirupem nebo nesladovaným ječmenem, jako to dělají i u nás některé pivovary, například Staropramen.