Označování stupňovitosti piva: Pozor! Už ne ve stupních, ale v procentech!
Co se píše o pivovarech a pivu
Označování stupňovitosti piva: Pozor! Už ne ve stupních, ale v procentech!
[středa, 28. srpen 2013]
Označování stupňovitosti piva: Pozor! Už ne ve stupních, ale v procentech![goto:http://www.alkoholium.cz/oznacovani-stupnovitosti-piva-pozor-uz-ne-ve-stupnich-ale-v-procentech/]
[Ostatní pivní dění] 07:30 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
hroch
čtvrtek, 29. srpen 2013
21:16
to Roman Holoubek: Přesně tak. A ještě jedna specialita pár let zpátky byl Zlatopramen 11st nealko. Tenhle problém je již starý, hlavní je rozdělení výčepní, ležák, speciál a číslovka má význam pouze doplňkový a přesný jen jak je psáno jako %EPM. Jakékoliv jiné číslo kolem názvu je jen součást názvu nebo designová záležitost prostě okamžitý nebo potenciální podvod.
Petr1
čtvrtek, 29. srpen 2013
09:46
to Roman Holoubek: Nemáte pravdu. Stupeň je jednotkou teploty nebo úhlu. Je-li na etiketě pouze číslo, může tam být v podstatě jakékoliv - jde o obchodní název. Ten by pouze neměl být klamavý, ale to řeší spíše ĆOI než SZPI. Udává-li EPM, MUSÍ být s %. Žádná jiná alternativa není správná.
napsal(a): Petr1 [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
12:29
posted by: Inzerce
pivovarský
čtvrtek, 29. srpen 2013
10:22
to Petr1: jenom doplním, záměna procenta za stupně pro označení původní stupňovitosti piva byla příslušnou normou zavedena již kolem roku 1980, že se totov ČR nedodržovalo svědčí spíše o neznalosti novodobých odborníků pohybujících se kolem piva
napsal(a): pivovarský (sladek.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Roman Holoubek
čtvrtek, 29. srpen 2013
16:57
to Petr1: Mám pravdu. Obchodní název může být, jak níže píše Milan Vedra 11o Chodyho ležák a je to OK. Ale pokud takový název má, musí mít pivo 11 % epm (tedy 11,00 % až 11,99 % epm). A tak jsem to i psal. Stačí číst.
A odpověď pro "pivovarského" - ano vím, že legislativa zná jen % epm, nikoli stupeň epm. Ale obchodní název je něco jiného.
Tj. na etiketě MUSÍ být uveden jen druh piva (například pivo světlý ležák) a % obj. alk. + další údaje nesouvisející s tímto tématem. Chce-li někdo uvést epm, může jej přidat navíc, ale musí jej uvést v procentech. Ale opakuji, obchodní název může mít buď jen číslovku, nebo i číslovku s obrázkem kolečka psaného horním indexem
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
DanDv
čtvrtek, 29. srpen 2013
00:12
Podle tohoto výkladu to vypadá, že všechny velké pivovary, které dosud své jedenáctky ukrývaly pod obecným názvem ležák, nyní můžou hrdě své pivo označit jako 12% (pokud má tedy aspoň 11.5% EPM, aby se dalo zaokrouhhlit nahoru na celé číslo). Chápu to správně?
napsal(a): DanDv [Odpovědět]
Roman Holoubek
čtvrtek, 29. srpen 2013
08:00
to DanDv: Chápete to špatně.
V rámci legislativy neplatí matematické zaokrouhlování, ale vždy se zaokrouhluje směrem dolů. Tedy i 11,99 % epm je JEDENÁCTKA.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Roman Holoubek
čtvrtek, 29. srpen 2013
09:23
to Chody: Správně Chody, je-li to součástí obchodního názvu, pak to může být i v tomto tvaru. Jen to musí odpovídat pravdě. Špatným příkladem je Regent. Ten má z hlediska legislativy 2 nesprávné věci. Jeho "11" je výčepní pivo. Na etiketě má na krčku velkou 11, špatně a legislativní zařazení má supervýčepní světlé pivo, což je nesmysl.
Správným příkladem je například Gambrinus Excelent s velkou 11.
Povinnost uvádět čísla není, je jen povinnost uvádět zařazení slovně.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]