Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Prior, nikoli obchodní dům

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Prior, nikoli obchodní dům

Prior, nikoli obchodní dům

Také se Vám při vyslovení slova Prior vybaví síť obchodních domů za socialismu? Vy ale jistě tušíte, že tento název má něco společného i s pivem, a to s pivem plzeňským. Nazýval se tak Plzeňský společenský pivovar, který byl založen roku 1892 na úpatí Bílé Hory. Roční produkce pivovaru byla až 200 000 hl, což v té době nebylo vůbec málo. Přesto byl Prior roku 1925 pohlcen Měšťanským pivovarem - Prazdrojem.


Podílníky pivovaru se mohli stát jen vlastníci domu nebo stavebních parcel v Plzni. Ustavující valná hromada se konala 25. února 1894 a upsáno bylo 1 336 000 zlatých v 1 336 podílech. Okamžitě byly zahájeny stavební práce. Jen při úpravách svažitého terénu bylo nutné přemístit 300 000 krychlových metrů zeminy.


Pro vlečnou dráhu vedoucí od plzeňsko−březenské dráhy bylo nutné vybudovat 12 metrů vysoký násep. Tyto práce zajišťovala plzeňská firma Müller a Kapsa a byly hotové do konce roku 1894. Ješte v tomto roce dokončil stavitel Štech sladovnu a počátkem roku 1895 převzal stavbu ostatních budov − varen, strojovny a sklepů. Na stavbě pracovalo denně až 1600 dělníků a mimo velkého množství kamene se spotřebovalo přes osm milionů cihel.


Rozpočet na výstavbu pivovaru s ročním výstavem 100 000 hektolitrů (s možností rozšírení až na 500 000 hl) obnášel nakonec 2,1 milionu zlatých. 7. května 1896 byla v novém pivovaru uvařena první várka a s výstavem se začalo 1. září.

Ministerstvo obchodu povolilo při pivovaru zřídit zastávku pro dopravu osob "Plzeň − Společenský pivovar". Ke slavnostnímu zahájení výstavu pozvala správní rada kolem 1000 hostů. Ti se dostavili v hojném počtu a do pivovaru je přivezl zvláštní vlak.


Hned v prvním roce provozu bylo vystaveno bezmála 100 000 hl piva a valná hromada se rozhodla na schůzi 25. října 1897 rozšířit varny, chladírny a sklepy. Ve čtvrtém roce už výstav dosáhl 150 000 hl. Pivo z Plzeňského společenského pivovaru bylo na mnoha výstavách oceněno nejvyššími cenami a pivovaru se též dostalo zvláštního vyznamenání od c. a k. místodržitelství - právo používat císařského orla ve znaku a pečeti.


Pivovar zaměstnával většinu obyvatel Bílé Hory. Po první světové válce se ale pivovar dostal do ekonomických potíží, které byly způsobeny zejména podbízením se cenami a poskytováním značných úvěrů odběratelům. V roce 1925 pivovar získává konkurenční Mešťanský pivovar, který zde zastavuje výrobu. Následně je rozhodnuto o prodání nemovitostí s výjimkou sladovny, kde zůstala zachována výroba pro potřeby Mešťanského pivovaru.


Část stálých dělníků převedena do služeb Měšťanského pivovaru, ostatní byli propuštěni. Z tržeb za prodaný majetek měly být splaceny dluhy společnosti. Po skončení likvidace byla firma Plzeňský společenský pivovar Prior vymazána v roce 1928 z firemního rejstříku.


V polovině 90. let minulého století si plzeňští pivovarníci vzpomněli na značku Prior a pojmenovali tak pšeničné kvasnicové pivo typu weissbier vařené v pivovaru Domažlice. Ale po uzavření domažlického pivovaru v roce 1996 se převádí výroba tohoto piva do Plzně a je prodáváno pod značkou Gambrinus Bílý.


Na téma tohoto článku mi navedl kamarád, který pracuje ve firmě M.A.T., jenž sídlí v bývalé sladovně pivovaru Prior a který mi poskytl fotografický materiál jak historických záběrů tak dnešního areálu, díky. Firma M.A.T. působí na českém trhu od dubna roku 1993. Zabývá se velko i maloobchodem železářství a domácích potřeb, je to největší velkoobchod s tímto zbožím v ČR.


V lednu 2001 tato firma koupila od Plzeňského Prazdroje prostory bývalé sladovny pivovaru Prior. Koupí tohoto areálu firma vyřešila problémy s nedostatkem skladovacích prostor. Přestěhování dále umožnilo sloučení dvou divizí (železářství a kuchyňských potřeb) pod jednu střechu, což výrazně zjednodušilo a zpříjemnilo nákup všem zákazníkům. Zbylou část areálu využívá firma Ferona.


Musí být krásné pracovat v budově pivovaru, ale ještě krásnější by bylo, kdyby pivovar a sladovna sloužily svému původnímu účelu. Ale pro další průmyslový pivovar v Plzni místo už bohužel není.

Zdroj: Internet, Škoda.cz, M.A.T.



[Richard Chodora] [Zobrazeno 11264x] [18. leden 2009]
[Glosy] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI