Prior, nikoli obchodní dům
Co Vy na to a jiné názory
Prior, nikoli obchodní dům
Také se Vám při vyslovení slova Prior vybaví síť obchodních domů za socialismu? Vy ale jistě tušíte, že tento název má něco společného i s pivem, a to s pivem plzeňským. Nazýval se tak Plzeňský společenský pivovar, který byl založen roku 1892 na úpatí Bílé Hory. Roční produkce pivovaru byla až 200 000 hl, což v té době nebylo vůbec málo. Přesto byl Prior roku 1925 pohlcen Měšťanským pivovarem - Prazdrojem.
Podílníky pivovaru se mohli stát jen vlastníci domu nebo stavebních parcel v Plzni. Ustavující valná hromada se konala 25. února 1894 a upsáno bylo 1 336 000 zlatých v 1 336 podílech. Okamžitě byly zahájeny stavební práce. Jen při úpravách svažitého terénu bylo nutné přemístit 300 000 krychlových metrů zeminy.
Pro vlečnou dráhu vedoucí od plzeňsko−březenské dráhy bylo nutné vybudovat 12 metrů vysoký násep. Tyto práce zajišťovala plzeňská firma Müller a Kapsa a byly hotové do konce roku 1894. Ješte v tomto roce dokončil stavitel Štech sladovnu a počátkem roku 1895 převzal stavbu ostatních budov − varen, strojovny a sklepů. Na stavbě pracovalo denně až 1600 dělníků a mimo velkého množství kamene se spotřebovalo přes osm milionů cihel.
Rozpočet na výstavbu pivovaru s ročním výstavem 100 000 hektolitrů (s možností rozšírení až na 500 000 hl) obnášel nakonec 2,1 milionu zlatých. 7. května 1896 byla v novém pivovaru uvařena první várka a s výstavem se začalo 1. září.
Ministerstvo obchodu povolilo při pivovaru zřídit zastávku pro dopravu osob "Plzeň − Společenský pivovar". Ke slavnostnímu zahájení výstavu pozvala správní rada kolem 1000 hostů. Ti se dostavili v hojném počtu a do pivovaru je přivezl zvláštní vlak.
Hned v prvním roce provozu bylo vystaveno bezmála 100 000 hl piva a valná hromada se rozhodla na schůzi 25. října 1897 rozšířit varny, chladírny a sklepy. Ve čtvrtém roce už výstav dosáhl 150 000 hl. Pivo z Plzeňského společenského pivovaru bylo na mnoha výstavách oceněno nejvyššími cenami a pivovaru se též dostalo zvláštního vyznamenání od c. a k. místodržitelství - právo používat císařského orla ve znaku a pečeti.
Pivovar zaměstnával většinu obyvatel Bílé Hory. Po první světové válce se ale pivovar dostal do ekonomických potíží, které byly způsobeny zejména podbízením se cenami a poskytováním značných úvěrů odběratelům. V roce 1925 pivovar získává konkurenční Mešťanský pivovar, který zde zastavuje výrobu. Následně je rozhodnuto o prodání nemovitostí s výjimkou sladovny, kde zůstala zachována výroba pro potřeby Mešťanského pivovaru.
Část stálých dělníků převedena do služeb Měšťanského pivovaru, ostatní byli propuštěni. Z tržeb za prodaný majetek měly být splaceny dluhy společnosti. Po skončení likvidace byla firma Plzeňský společenský pivovar Prior vymazána v roce 1928 z firemního rejstříku.
V polovině 90. let minulého století si plzeňští pivovarníci vzpomněli na značku Prior a pojmenovali tak pšeničné kvasnicové pivo typu weissbier vařené v pivovaru Domažlice. Ale po uzavření domažlického pivovaru v roce 1996 se převádí výroba tohoto piva do Plzně a je prodáváno pod značkou Gambrinus Bílý.
Na téma tohoto článku mi navedl kamarád, který pracuje ve firmě M.A.T., jenž sídlí v bývalé sladovně pivovaru Prior a který mi poskytl fotografický materiál jak historických záběrů tak dnešního areálu, díky. Firma M.A.T. působí na českém trhu od dubna roku 1993. Zabývá se velko i maloobchodem železářství a domácích potřeb, je to největší velkoobchod s tímto zbožím v ČR.
V lednu 2001 tato firma koupila od Plzeňského Prazdroje prostory bývalé sladovny pivovaru Prior. Koupí tohoto areálu firma vyřešila problémy s nedostatkem skladovacích prostor. Přestěhování dále umožnilo sloučení dvou divizí (železářství a kuchyňských potřeb) pod jednu střechu, což výrazně zjednodušilo a zpříjemnilo nákup všem zákazníkům. Zbylou část areálu využívá firma Ferona.
Musí být krásné pracovat v budově pivovaru, ale ještě krásnější by bylo, kdyby pivovar a sladovna sloužily svému původnímu účelu. Ale pro další průmyslový pivovar v Plzni místo už bohužel není.
Zdroj: Internet, Škoda.cz, M.A.T.
[Richard Chodora] [Zobrazeno 11264x] [18. leden 2009]
[Glosy] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!