Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Jak nás dostal Pardál

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Jak nás dostal Pardál

Jak nás dostal Pardál

Točený olivětínský Opat se mi již drahnou dobu vyhýbá jako čert kříži. Ano měl jsem ho někde na slavnostech, ale to se jaksi nepočítá. Rozhodující pro zjištění chuti piva je posezení v hospodě, ne jedna třetinka z patnácti... Proto jsem byl pln očekávání, když se v plzeňském Hroznu měl objevit kvasnicový medový velikonoční Opat 12%. Předchozí vzorek, Františkova třináctka z Oslavan, byl naražen již od soboty, takže jsem předpokládal, že ve čtvrtek odpoledne bude ta pravá doba pro olivětínské pivo.

Vinárna Hrozen
Vinárna Hrozen

Bohužel. Ještě v 16 hodin je František. Ptám se, kolik jich tam ještě je? "Asi šest ". Vinárna poměrně prázdná, první Franta mě vůbec neoslovil. Vzdávám to. Dneska mi točený Opat bude opět odepřen. Dáváme kvasnice od Kláštera, ale dneska to prostě není ono. Těšili jsme se na něco jiného ...

Když už tak kritizujeme polotmavé Oslavany, přijde řeč na to, že už jsme dlouho neměli Salzmannův, též polotmavý, ležák vařený jako privátní značka vyhlášené plzeňské restaurace. Zvedáme kotvy a vyrážíme tedy k Salzmannům. Zaráží nás poměrně plná restaurace, sázeli jsme se, zda zde budou tři nebo čtyři hosté. Vyhrávám, tipoval jsem 4 a více :)

U Salzmannů
U Salzmannů

Při vstupu zaznamenávám na pípě Master, což mě přivádí do rozpaků. Že by čepovali dvě polotmavá pivka? Chvátí mě podezření, že Salzmannův ležák již neexistuje. Pro jistotu se ptám u výčepu, kde vidím čtyři stolice (PU, G, Master a Birell). "Vlastní ležák už netočíte?" Docela mě uzemní odpověď: "Co? O tom nic nevím, snad za minulého majitele..." Co teď? Na původem plzeňská piva opravdu nemám chuť. Já chtěl Chýni!

Do plánovaného odjezdu vlaku mám cca hodinu, kam zajít? Možností není zas tak moc, takže Hospoda u Hamburku, kde jsou Svijany. Alespoň se naladím na zítřejší štěně Knížete, říkám si. Jdeme ale tentokrát z druhé strany a v okně vedlejší budvarské restaurace Hamburk nám letáček oznamuje "Přijďte ochutnat nový druh piva Pardál za zaváděcí cenu 16 Kč." Svijany mě stejně moc nelákají a točeného Pardála jsem ještě neměl. Vcházíme tedy do Hamburku a objednáváme tuhle budějovickou šelmu kočkovitou.

Sklenice, do které Vám natočí Pardála
Sklenice, do které Vám natočí Pardála

Je nám přineseno pivo v pohárku se smetanovou pěnou. To jsme potřebovali. Chci si dát pro srovnání plnokrevného vyčepního Budvara, ale půllitr s uchem, do kterého je točen, mě odrazuje. Pardál je překvapivě pitelné pivo, asi už jsem dlouho neměl točenou desítku. Zachutnal nám natolik, že jsem vyrazil domů o vlak déle, než bylo v plánu. Už se nedivím panu Stehlíčkovi, že ve své tramvaji nahradil velké G právě Pardálem.

Dnes, 13. března 2008 u mě porazil výčepní Pardál jak polotmavý speciál Františkovu třináctku, tak kvasnicovou dvanáctku Klášter! Možná bylo na vině i použité sklo či konstelace hvězd ...[Richard Chodora] [Zobrazeno 10005x] [16. březen 2008]
[Glosy] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Kroupa

pátek, 28. březen 2008
22:52

Tomáš Kroupa

to Chody: My tedy psa nemáme, náš kocour domácí od piva odvrací čumák a práská fouskama. Myslím, že ani moje by si nezavdal, ale to nehodlám zkoušet, sám mám málo... :D Co kdyby mu náhodou zachutnalo... ::lol


Roman Holoubek

pátek, 28. březen 2008
17:16

Roman Holoubek

To Chody: nevím proč Ti věřím, že Ti Pardál chutná. Když Ti chutnal i Gambrinus .... :-D
Ale k věci, mě osobně Pardál nezaujal, považuji jej opravdu za cílený na skupinu pijící G9.


Chody

pátek, 28. březen 2008
07:53

Chody

to pablo:
Mně se zdá, zda tady někdo není zaujatý ... Božské Svijany? Nevím, jak Ty, ale já když vidím něco nového, tak to zkusím radši, než stokrát ozkoušené. A musím uznat, že mi Pardál prostě v tu chvíli sednul.
Co se týče skla, mám prostě radši tenkostěnné pohárky a pivo z pořádnýho macatýho ušáku mi tedy moc neoslovuje, z toho u nás doma nepije už ani pes :D


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

pablo

čtvrtek, 27. březen 2008
16:50

No dávat přednost Pardálovi (i když teda nejni nejhorší) před božskými Svijany, ne nevim ... a pivo z pořádnýho macatýho ušáku, no to je přece nejvíc :-)


napsal(a): pablo [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
21:45


posted by: Inzerce

Láďa

úterý, 18. březen 2008
14:16

Lada

Mě pivo ve vinárně Hrozen zatim při mých návštěvách nikdy moc nechutnalo. Cejtil sem z něj spíš víno:)
Točenej Pardál nevim, ale lahvovej nic moc, spíš nic:)


napsal(a): Láďa [Odpovědět]

milan

úterý, 18. březen 2008
07:54

Milan

Já až takové nadšení s pisatelem nesdílím, po ochutnání Pardála jsem si načal klasickou desítku Budvar a ta pak chutnala.


napsal(a): milan [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 17. březen 2008
08:05

Rosťa

Ano,Pardál, na to jaký segment piv reprezentuje, je až překvapivě pitelný. Otázka je, co s touto pitelností udělá nesmyslná privatizace. Uštatí půllitrové mi vždy byli sympatičtí tím, že uchopením za ucho nedochází k tepelné výměně mezi mnou a půllitrem tak vehementně, jako je tomu u sklenic. Též jsou ti ušatí, např ten válečnej po babičce, co má bez náplně skoro kilo váhy, mnohem hezčejší :-)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Hroch

pondělí, 17. březen 2008
07:44

hroch

Mě dříve opravdu chutnalo více z půllitru s uchem. Hospodskej v nepříliš hygienickém dřezu půllitr řádně opláchl, ale hlavně podchladil a nadvakrát natočil. Pivo natočené zprudka do vychlazené tlustostěnné sklenice nemá konkurenci. Bohužel s hygieničtějšími kartáčovými myčkami tlustostěných sklenic ubývá, do standartní myčky se ucho nevejde. Nemluvě o točení pípou s regulátorem. Navíc nikdo se nesnaží sklenici vychladit. maximálně štuc skropí ve sprše a to na podchlazení moc nestačí. V hospodě máme štuci ale pro štamgasty tam je několik půllitrů ale i tupláků s uchem, ty se vychladí studenou vodou a pivo je vždy chutnější a neteplá. Ke složení ochutnaných piv se nebudu vyjadřovat, znám jenom částečně.


napsal(a): Hroch [Odpovědět]

Chody

pondělí, 17. březen 2008
07:17

Chody

to Dwarf:
Tak jako dříve někomu chutnalo ze zelené lahve, někomu z hnědé (můj případ), tak mně více chutná z tenkostěnného pohárku než z "tlustého" půllitru. Takže vím, že pivo točené do pohárku má u mě velké subjektivní plus :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 16. březen 2008
21:56

Dwarf

vsadím si na tu konstelaci hvězd :-) btw: proč Tě, Chody, odrazuje půllitr s uchem??


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI