Restaurace s dobrým jídlem
Co Vy na to a jiné názory
Restaurace s dobrým jídlem
Dnes jsem měl naplánovanou večeři v Pivovarském dvoře v Plzni - Černicích. Bohužel restaurace v patře byla zadaná a ve "varně" prázdné pouze tři stoly, jejichž rezervace začínala za půl hodiny. Co teď? Do Plzně už se vracet nebudeme, zkusíme štěstí po cestě. A tady nastává problém, protože jak vyjedete z Plzně na jih (směr Písek), čeká vás pivně měsíční krajina. Zastavujeme v osvědčené restauraci, kde bohužel před pár lety vyměnili Budvárek za piva plzeňská.
Ale proč to vlastně píšu. Dobré jídlo mi tentokrát moc nechutnalo. A bylo to pivem. Natěšení na kvasničák bylo tak velké, že ho v žádném případě nemohl nahradit Prazdroj, který jsem volil jako menší zlo. Nebylo to úplně špatné pivo, ale dobrou desítku bych si dal radši. Možná je to u mě už patologická záležitost, ale je to tak.
O to horší je, že když jedete někam, kde to moc neznáte, narazíte většinou na restauraci, kam můžete vyrazit s celou rodinou na jídlo, kde jsou na čepu piva plzeňská, případně některý z ostatních gigantů. V tu chvíli se většinou rád obětuji a stávám se řidičem.
Ovšem když někde narazím na slušnou restauraci s regionálním pivem, jsem v sedmém nebi. To se mi poštěstilo letos na dovolené ve Rtyni v Podkrkonoší, kdy jako alternativa velkých skoro vždy byl místní Krakonoš či Primátor, obě to vynikající a poměrně levná piva.
Loni v jihomoravském Kobylí i předloni v jihočeském Brandlíně nebyla jiná alternativa než PPas. Na první dovolené "po dětech" sice v Sobotce byly na čepu Svijany, ale dvě restaurace s jídlem opět v barvách Prazdroje. Skoro jedinou zárukou úspěchu pak jsou restaurační minipivovary (samozřejmě ne všechny), kde se snoubí výborné pivo s dobrým jídlem.
Možné vysvětlení, proč většinou restaurace Prazdroje vypadají lépe než ty ostatní, nabízí v Informačním listu č. 4/2007 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který k problému "zavazování hostinských" (smlouvy o minimálním odběru) praví:
"Závazky o minimálním odběru kromě negativ pro hospodářskou soutěž přináší i výhody, které nezůstávají pouze u účastníků dohody, nýbrž mohou být přiměřeným dílem přeneseny na spotřebitele. Přispěl-li Plzeňský Prazdroj finančními prostředky provozovateli pohostinského zařízení např. na rekonstrukci provozovny, na zakoupení kvalitnějšího vybavení, resp. poskytl-li přímo takové vybavení, získávají spotřebitelé výhody v podobě konzumace piva v kulturním prostředí nebo vyšší kvalitě. Je přitom nepochybné, že provozovatel pohostinství by např. rekonstrukci provozovny nemohl v mnoha případech sám uskutečnit. Platí přitom, že závazky minimálního odběru jsou z pohledu hospodářské soutěže méně závažné než výhradní dohody. Jsou spojeny s nižší mírou uzavření trhu a ponechávají kupujícímu určitý prostor k nákupu konkurenčního zboží."
[Richard Chodora] [Zobrazeno 6285x] [12. říjen 2007]
[Glosy] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
lada
středa, 17. říjen 2007
12:52
Cetl jste nekdo smlouvy, ktere hostinsti podepisuji? Mluvi se tam o procentech nebo o litrech? Situace v nasem minimestecku: 9x jen Plzensky Prazdroj, takze vetsinou 10+12G, lezak se toci minimalne, tedy kvalita i zde vetsinou desiva. 2x jen Krusovice
Marek Kamlar
pondělí, 15. říjen 2007
17:46
Když hospodský nepotřebuje akutně peníze a umí počítat, zjistí, že za 5 let, na které se např. upisuje, by na pivu z malého pivovaru vydělal mnohem víc než kolik dostane přímo na ruku. V nákupce totiž může ušetřit až 300 korun na bečce (sudu), což není zrovna málo... O tvrzení "ponechávají kupujícímu určitý prostor k nákupu konkurenčního zboží" bych polemizoval. Prostor tu sice většinou je, ale jakmile snížíte odběr piva, na kterém jste se domluvili, musíte "půjčené" peníze vrátit. Nemluvě o tom, že se může stát, že když pivovar zjistí, že točíte z jeho výčepu i jiné pivo, může Vám ho vzít. Typicky české konkurenční prostředí...
napsal(a): Marek Kamlar [Odpovědět]
Roman Holoubek
pondělí, 15. říjen 2007
08:03
Kdyby to byla pravda, tak je to sice také špatně, ale pořád lepší než je skutečnost. On ten minimální odběr znamená ne 70% výtoče, jak udává výjimka pro PPas, ale ve většině případů jde o 100% výtoče. Pak tady jsou dobře vybavené hospody s nedobrým pivem. Co s tím?
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]