Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

říjen 2014

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv říjen 2014


[Cvikov] 07:29 [permalink] [reaguj]









Hned tři pivní speciály budou moci ochutnat lidé u příležitosti výročních oslav v Kynšperském pivovaru. Už v sobotu 18. října narazí sládek Miroslav Broz před zraky hostů první sud zeleného ležáku, nefiltrovaného 12% piva vařeného pouze jednou ročně při sklizni zelených šišek chmele. Následně jim představí dva opravdové unikáty – zvláštní pivní elixíry připravené podle historických receptů pocházející od šlechtické rodiny Haasů. Nápoje mají fungovat jako afrodiziakum. Pánům je doporučené pivo vzbuzující milostnou touhu a dámám je zase určený magický nápoj lásky pro zažehnutí ohnivé vášně.

Není žádným tajemstvím, že porcelánový baron Jiří Haas byl velice úspěšný, co se týče plodnosti a sexuálních aktivit. Miloval dobré jídlo, krásné ženy a pivo. A proto jsme se rozhodli, že na jeho počest uvaříme dvě speciální várky piva s povzbuzujícími účinky, zvlášť pro dámy a zvlášť pro pány,“ pověděl ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil. Pivo pro něžné pohlaví je slabší, cukernatější a lehce zatmavené. Ležák pro muže je silnější, více nachmelený a s větší hořkostí. „Podrobné ingredience ale zatím neprozradím. Kdo chce vědět víc, musí za námi v sobotu přijít do pivovaru,“ pousmál se ředitel.

Historie Kynšperského pivovaru se pod vedením rodu Haasů z Hasenfelsu psala v letech 1840 až 1945. „Letos se nám podařilo navázat kontakt s přímými potomky rodiny Haasů a nositeli tohoto šlechtického jména. Velice ochotně nám poskytli několik historických fotografií a také původní receptury na výrobu piva, které dnes po dlouhé době znovu oživujeme,“ poznamenal Vomočil. Výjimečnost této události chce pivovar zdůraznit i výběrem skla. „Piva stočíme do vyšších lahví šampaňského typu o objemu 0,75 litru. Nápoj tím dostane noblesnější vzhled a povznese se jeho úroveň,“ doplnil ředitel s tím, že omezenou sérii dámského a pánského piva navařili ve dvou várkách, každou v množství 50 litrů.

Kromě ochutnávky pivních speciálů čekají v sobotu návštěvníky pivní soutěže o atraktivní ceny, živá hudba a netradiční prohlídky pivovaru v dobových kostýmech. Zábavný program začíná v 16 hodin a potrvá až do večera.

Celou akcí bude provázet moderátor Jindřich Skopec ze Západočeského divadla v Chebu, který příjemně naladí každého hosta a zároveň všem doporučí, jak nejlépe zahnat žízeň nebo prožít skvělý gurmánský zážitek. „Přijďte s námi oslavit první výročí otevření naší Šenkovny u Zajíce, kterou jsme otvírali přesně před rokem 18. října. Je opravdu neuvěřitelné, jak ten čas letí. Jsme rádi, že si hned od začátku restaurace vydobyla místo v srdcích našich hostů a doufáme, že nám svoji přízeň zachovají i v dalších letech. Nyní je na nás, abychom jim za to poděkovali sváteční oslavou,“ prohlásil Vomočil.

Velkou podívanou jistě bude narážení vysmolených dubových sudů. Diváci si tak udělají názornou představu o tom, jak kdysi vypadala práce v pivovarech a nakolik odlišná byla chuť piva, když zrálo v dřevěných kádích a ve velkých dubových sudech. „Do dřevěných vysmolených sudů je zvykem nalévat spíše tmavší pivčo, jelikož ta smůla hodně ovlivní jeho chuťové vlastnosti. Takže raději zvolíme sladší ležák,“ vysvětlil ředitel Kynšperského pivovaru.

A jelikož má restaurace důvod k oslavám, budou si moci hosté vybírat z nově sestaveného menu, kde se opět objeví i oblíbené pochoutky z grilu. „Většina lidí na podzim s grilováním končí, ale u nás naopak začínáme. Přímo v restauraci před zraky zákazníků připravujeme ryby a pečená masa s čerstvou zeleninou. Krb budeme roztápět od podzimu až do jara vždy v pátek a sobotu,“ upřesnila provozní Šenkovny u Zajíce Marie Doležalová.

Restaurace se nachází v bývalých prostorech humnové sladovny, kde v minulosti klíčil jarní ječmen. Zároveň se jedná o nejstarší budovu v celém areálu Kynšperského pivovaru. V Šenkovně u Zajíce je dochovaná 300 let stará cihlová klenba, která je samonosná. Součástí jsou ručně tesané kamenné žulové sloupy. Interiér je laděn do klasického staročeského stylu s kapacitou 280 míst. Hostinec je rozdělený na šenkovnu, zimní zahradu a v letních měsících je k dispozici venkovní terasa o kapacitě 100 míst. „Kromě výborné kuchyně a piva dále zajišťujeme svatební hostiny, rodinné oslavy, firemní večírky a rauty,“ připomenul Vomočil.

V patře nad šenkovnou se nachází nově otevřený kulturní sál pro dalších 250 návštěvníků. Ve velké společenské místnosti se pohodlně usadí 180 lidí. K tomu je k dispozici 70 míst ve dvou menších saloncích. Velkou chloubou šenkovny i společenského sálu jsou nástěnné malby s pivovarskou tématikou. Originální výzdoba je autorským dílem pivovarského historika, výtvarníka a publicisty Pavla Jákla.



Vše o pivovaru

[středa, 15. říjen 2014]

[Znojmo] 07:29 [permalink] [reaguj]


London Craft Beer Festival

[úterý, 14. říjen 2014]

Komu patří české pivo 1

[úterý, 14. říjen 2014]





Od založení studentské organizace První pražská pedagogická pivní peruť (PPPPP), lidově Pětipéčko, uběhne letos 20 let. Oslava velkého svátku jednoho z nejdéle působících studentských spolků v Čechách se koná v sobotu 18. října 2014 na Praze 4. Zváni jsou všichni milovníci zlatavého moku z řad veřejnosti, připraven je i program pro rodiče s dětmi.

Oslavy dvou dekád fungování studentského spolku se účastní jeho členové a jejich rodiny, srdečně zvána je i široká veřejnost sympatizující s pivní filosofií peruti. Odpoledne bude patřit programu (nejen) pro děti, oficiální začátek akce je pak plánován na 18. hodinu. Odrostlejší hosté se mohou těšit na pivní zábavu i hudební zážitek. Oficiální program akce najdete zde.

Dvacetileté výročí neutuchajícího entuziasmu a nadšení pro pivní aktivity oslaví První pražská pedagogická pivní peruť v sobotu 18. října 2014 od 15 hodin ve Zkušebnách Praha a klubu Kantýna na adrese Matúškova 831/1, Praha 4. Vstupné v den konání akce je 140 korun. Více informací najdete na webu www.petipecko.org, kde si můžete také objednat speciální edici jubilejních triček s motivem oslav.

Samotná oslava je vyvrcholením takzvaného Týdne pivních snů, který probíhá od pondělí 13. října. Během tohoto týdne stihne PPPPP přivítat nové studenty Pedagogické fakulty, uspořádat Pivní memoriál nebo prezentaci fotografií spolku přímo na fakultě.

Nápad založení studentské organizace zvané První pražská pedagogická pivní peruť vznikl nejprve z recese mezi skupinou studentů historie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Sdružení, jehož posláním byla konzumace jakéhokoli kvalitního piva v neomezeném množství, se ale po zvážení svého potenciálu záhy dočkalo slavnostního etablování. Akt se uskutečnil 18. října 1994 na Baráčnické rychtě a od té doby počet členů a příznivců pivní peruti výrazně narostl. Čestným prezidentem spolku je prof. PhDr. Petra Čornej, DrSc.

Posláním peruti není jen konzumace piva, spolek se věnuje také mnoha veřejně prospěšným aktivitám. Pořádá vánoční besídky, Pivní vítání jara nebo Ogrympijské hry a zároveň vykonává vytrvalou misijní činnost po celé pedagogické fakultě, kde se rekrutují neustále noví členové Pětipéčka. Z mimohospodských aktivit stojí za zmínku vydávání časopisu pro dějiny vzdělanosti a kultury Marginalia historica, aktivní činnost v Akademickém senátu nebo znovuobnocení tradice pořádání reprezentačních plesů Pedagogické fakulty UK. Členové pětipéčka stáli i u zrodu Nadačního fondu 4P, jehož posláním byla podpora vysokoškolských studentů historie.




Pivovar Chotěboř v létě oslavil teprve páté narozeniny a ve své krátké historii již podruhé navýšil výrobní kapacitu. Poprvé to bylo v roce 2012 přístavbou haly s novými stáčecími linkami, letos došlo k rozšíření kapacity ležáckého sklepa, kvasných kádí a k nákupu nového filtračního zařízení. Nyní je pivovar schopen expedovat až 3 tisíce hektolitrů piva měsíčně, nová filtrace umožňuje kromě vyššího výkonu i dosažení vyšší kvality filtrovaného piva.

Rozšiřovat výrobní kapacity v pivovaru za plného provozu, navíc na začátku letní sezóny byl tak trochu risk, ale nakonec jsme vše zvládli a pivovar je opět o krok dále. K rozšíření nám pomohl i grant z Evropské Unie, bez něj bychom se asi tak rychle do dalších investic nepustili,“ komentuje zdárně ukončenou investiční akci ředitel pivovaru Jaroslav Soukal.

Veřejnost má možnost nově rozšířený pivovar prohlédnout již tuto sobotu, 18. října, kdy pivovar pořádá již tradiční den otevřených dveří a zabíjačkové hody. Akce začíná v 11 hodin, hrát bude cimbálová muzika Rathan, odpoledne doplní bohatý doprovodný program a prodej farmářských produktů. Pro zájemce je zajištěn zdarma svoz, autobus zahalený do firemních barev, tzv. Chotěbus, vyjede v 10:30 z náměstí v Havlíčkově Brodě, poté bude pendlovat mezi pivovarem a chotěbořským náměstím. Prohlídky pivovaru poběží až do 18 hodin a budou zdarma.


Ruina v Lobči se proměnila v pivovar

[pondělí, 13. říjen 2014]

[Lobeč] 07:24 [permalink] [reaguj]





Dnes byla slavnostně otevřena další z řady značkových pivnic a restaurací, které šíří dobré jméno piva z nošovického pivovaru.Prvotní rozhodnutí čepovat Radegast z pivních tanků vedlo nakonec i ke kompletní změně interiéru jedné z nejslavnějších ostravských pivnic – pivnice U Křižánka.

Nejprve jsme se rozhodli začít čepovat Radegast z pivních tanků. Hned nám ale bylo jasné, že si jedinečné pivo zasluhuje i originální prostředí,“ vysvětluje své rozhodnutí vsadit na koncept značky Radegast Ing. Markéta Hubyčová, zástupkyně majitele,a dodává s úsměvem: „Tankové pivo a příjemné nové prostředí pivnice bezesporu přitahuje zájem nových hostů. Nezapomněli jsme ale ani na naše štamgasty. Těm jsme ponechali, k jejich velké spokojenosti, jejich stůl zcela beze změn.

Na čepu je Ryze hořká 12 Radegast, čepovaná z pivních tanků. Tanky jsou skryty před zraky hostů ve sklepě, ale přesto jsou symbolicky připomenuty v interiéru pivnice. Hosté si mohou vybrat i z dalších druhů čepovaných piv:Radegast Originál nebo Nefiltrovaný ležák Radegast. Nechybí ani plzeňský ležák Pilsner Urquell.

Ryze hořká 12 Radegast je pivo, do kterého vložilinošovičtí sládci veškerý svůj um, zkušenosti a také kus svého srdce. Slova hlavního autora receptury a ředitele pivovaru Radegast Ivo Kaňáka hovoří za vše: „Je to nejlepší pivo, jaké jsme kdy uvařili!

Je to světlý ležák s plnou hořkou chutí, třikrát chmelený, s výrazným chmelovým aroma, kterého je dosaženo užitím vybraných tří druhů moravského chmele. Pokud se čepuje z pivních tanků tak, jak je tomu v pivnici UKřižánka, hosté mají jistotu, že se k nim pivo dostává v takové kvalitě, v jaké bylo v pivovaru uvařeno,“ dodává obchodní sládek nošovického pivovaru Zdeněk Bazsczyňski.

Ryze hořké pivo je v pivnici UKřižánka doprovázeno ryze poctivou kuchyní. Na jídelním lístku samozřejmě najdete českou klasiku, které vévodí guláš či svíčková. Nechybí ani řádná dršťková polévka či domácí sulc, škvarky nebo vepřová žebra. Denní menu nabízí na výběr ze čtyř jídel a v ceně je i šnyt piva!

Radegastovna UKřižánka v Ostravě má celkovou kapacitu 70 místvčetně zadního salonku s přiléhavým názvem Vagon. Je kuřácká, což je ale kompenzováno novouvzduchotechnikou.

Kompletní změna interiéru proběhla v rekordní době, a toběhem pouhých 13 dní!V původní podobě a na stejném místě byl ponechán pouze stůl štamgastů, oblíbené místo „staré gardy“ ostravských fotbalistů a jejich fanoušků. Přestože pivnice získala nový moderní interiér, dokázala si uchovat atmosféru tradičního místa, kde se od nepaměti pije dobré pivo, klábosí se s přátelia kde si také pochutnáte na dobrém jídle. Mezi hosty, kteří tuto pivnici v její bohaté historii navštívili, najdeme mnoho slavných osobností. Důraz na tradici je pro pivnici U Křižánka důležitá. Vždyť pivnice ve svém názvu opatruje a připomíná jednoho z prvních majitelů. To je ale minulost stará více než sto let.

Koncept Radegastoven rozvíjí spojení piva Radegast s pohanským bohem slunce, úrody a hojnosti. Hned u vstupu dýchne na každého hosta atmosféra „pravé hospody pro pravé chlapy“, což dokazují masivní dřevěné stoly, jednoduše zdobené žíhaným plechem, který symbolizuje oheň.Zajímavě působí také dřevěné obložení, prostá podlaha či symbolicky zaseknutá sekera do dveří, která nahrazuje kliku. Přímo nad výčepem pak najdete i posvátný kruh, který jako dokonalý tvar symbolizuje slunce.


[Litovel] 09:28 [permalink] [reaguj]


Před Karolinou teklo pivo proudem

[neděle, 12. říjen 2014]

Do vánočních svátků sice zbývá ještě nějaký ten týden, ale správný speciál potřebuje "svůj" čas. Proto v našem pivovaru už je navařen a leží polotmavý speciál 14° Klazar. Ten je určen právě pro vánoční trh. "Zákazníci se na něj mohou tradičně těšit kolem prvního Adventu," prozradil sládek Jan Pavlík. Polotmavý speciál je pivo vhodné pro sváteční příležitost, vyznačuje se zejména plnou lahodnou chutí s výrazným řízem, s obsahem alkoholu 5,8% obj. Bude se prodávat jak v lahvích, tak v sudech. Název Klazar je připomínkou majitelů původního královédvorského pivovaru, který již není v provozu. Poslední majitel, Gaston Klazar, patřil mezi přední československé odborníky a je považován za „otce“ českého diapiva a nealkoholického piva.


Warning: getimagesize(pic/10502065-348903671937285-6880052905837848838-n.jpg-oh-c98319815cf94b046b78ebb756): failed to open stream: No such file or directory in /mnt/data/accounts/c/chodypi/data/www/pivni.info/www/blog.php on line 276
Vánoční speciál 14° polotmavá Klazar už leží! Těšte se na Advent[p539]

Prodej minipivovaru

[pátek, 10. říjen 2014]

Prodám minipivovar, 1 rok v provozu. Vice info na http://www.joesgaragebeer.cz/english-offer-right-now/




Do obchodů míří anglická piva

[čtvrtek, 9. říjen 2014]


Milevské pivní slavnosti

[čtvrtek, 9. říjen 2014]





Pivo (2): Rodinný pivovar Matuška

[čtvrtek, 9. říjen 2014]

Pivo (1): Jak se vaří světlý ležák

[čtvrtek, 9. říjen 2014]



Veliká anabáze kolem shánění ležáku z Uherského Brodu, účast břevnovského sládka Martina Vávry v porotě, vítězství ležáku Lobkowicz Premium a postup loňského vítěze, ryze hořkého Radegastu, to byly hlavní zajímavosti na druhém semifinále pátého ročníku pivních degustací První pivní extraligy, které proběhlo 7. října ve slavné pražské restauraci První Pivní Tramway. Společně s Lobkowiczem a Radegastem postupují do velkého finále, které je přichystáno na 4. listopadu, ležáky Starobrno, Samson a Bakalář. Vyřazeny jsou zástupci z Litovle, Braníku, ležák Dačický, Krušovice 12 a Uherský Brod. Z prvního semifinále postupují Staropramen, Poutník, Gambrinus, Svijanský rytíř a Klášter.

Výsledky 2. semifinále: 1. Lobkowicz Premium, 2. Starobrno Medium, 3. – 4. Samson světlý ležák a Bakalář světlý ležák, 5. Radegast ryze hořký, 6. Litovel Premium, 7. Braník ležák, 8. Dačický, 9. Krušovice 12, 10. Uherský Brod Premium.

První pivní extraliga je sdružením znalců piva, které mimo jiné každoročně v přísně anonymních degustacích ochutnává všechny české ležáky, dostupné v běžné obchodní síti. Z pěti základních kol postupují lepší vzorky do semifinále a ze dvou semifinálových kol vzejde elitní desítka lagerů. Neúspěšnější finalista je pak vyhlášen nejlepším ležákem České republiky. Více na www.prvnipivniextraliga.cz.

PPE: Loňský vítěz Radegast opět ve finále




Z demänovskej vody budú variť pivo

[středa, 8. říjen 2014]



«« « Strana 2 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI