Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

září 2014

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv září 2014


S pivem se lidé schovají pod stan

[sobota, 13. září 2014]





[Litovel] 07:35 [permalink] [reaguj]




Moravskoslezské minipivovary: Vratimov

[pátek, 12. září 2014]






Bude pivovar Stavbou roku? Bojuje o hlasy

[čtvrtek, 11. září 2014]

Minipivovary zažívají v posledních letech obrovský boom. Lidé rádi experimentují a hledají nové a neotřelé značky. Pokud patříte mezi gurmány, neměli byste 12. až 13. září chybět v Horní Plané. Na parkovišti u pláže se uskuteční pivní slavnosti, v rámci kterých se představí minipivovary Glokner, Jakub, Lipan, Žumberk, Kněžínek, Chotoviny a Sitter. Pojďme si je představit.

Glokner vaří pivo nedaleko Českého Krumlova - v mirkovické osadě Svachova Lhotka. V nádherném areálu vzniká tradiční český ležák a řada speciálů, které jistě ocení každý pivní znalec.

Vyšebrodský Jakub je jedním z nejmenších pivovarů na jihu Čech, přesto je již známý daleko za hranicemi kraje. Minipivovar navázal na dávnou tradici mnichů, kteří pivo vařili v tamním klášteře.

Pokud máte rádi typické české pivo, nezklame vás ani pivovar Lipan, který stojí v obci Dražíč. Za sebou má několik úspěšných let a spokojených zákazníků.

Také Novohradsko se může pochlubit vlastním pivem. Pivovar Žumberk má mezi pivními znalci dobrý zvuk. Velmi chválený je například tmavý speciál Černá mamba!

V Horní Plané se představí i zástupce z Českých Budějovic - Kněžínek, který je součástí komplexu Rekreačního a Kongresového Centra Nové Dvory. Dobré jméno si získává také další z mladých minipivovarů - Chotoviny.

Ochutnat budete moci i pivo z Bavorska! Sitter je vyhlášený široko daleko a cestičku si našel také k pivařům z Čech.

Nejúspěšnější pivovar si z akce odveze speciální ocenění. „Pivovar, který během slavností vytočí nejvíce piv, dostane Šumavskou pivní pečeť. Výsledky vyhlásíme v sobotu o půlnoci,“ řekl Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.

Hornoplánský September Fest nabídne i bohatý dvoudenní doprovodný program, který zahrnuje například vystoupení kapel Heband, Pub Animals či Jiří Schelinger Memory Band.

Budeme také volit Královnu September Festu. V sobotu večer ji ošerpujeme a dáme jí pamětní list,“ dodal Luděk Štěpánek, vedoucí hornoplánského infocentra.

Chybět nebudou ani oblíbené pivní soutěže a několik gastronomických lahůdek.

Vstupné je zdarma a prvních 100 Plaňáků se může těšit na dárek v podobě guláše a jednoho piva.

Program:

12.09.2014 (začátek: 18:00)

18:00 – slavnostní zahájení, proslovy

18:30 – Windigo - blues & rock band

20:30 – pivní soutěže

22:00 – Heband - reggae a funky

13.09.2014 (začátek: 10:00)

10:00 – 12:00 – dětské dopoledne - skákací hrad, klaun Ondra, malování na obličej

11:00 – 14:00 – Dechová hudba Veselá Muzika

14:00 - 14:30 – pivní soutěže

14:30 – 16:15 – skupina Corso – disco

16:30 – 18:30 – Smutný Karel - psychedelic rock music

18:30 – 20:30 –pivní soutěže/vaření s ....

20:30 – 21:30 – Noncitizen - electronica-punk

22:00 – 23:30 – Pub Animals - reggae-pop

00:00 – 03:00 – Jiří Schelinger Memory Band - rock-big-beat



Pozvánka na levné pivo: Carlsberg

[středa, 10. září 2014]



Tradiční Žatecké slavnosti chmele – Dočesná – přinesly společnosti Pivovary Lobkowicz celkem šest prestižních ohodnocení. Jedná se o tři zlatá, jedno stříbrné a dvě bronzová místa. Zasloužené uznání si mohou vychutnat pivovary Černá Hora, Protivín, Vysoký Chlumec a Klášter. Soutěžní degustaci uspořádal ve dnech 4. 9. a 5. 9. Chmelařský institut ze Žatce.

V kategorii světlých výčepních piv zvítězil Tas z pivovaru Černá Hora, v kategorii nealkoholických piv si své první místo dokázal obhájit Lobkowicz Premium Nealko z jihočeského Protivína. Zlato získal i Pivovar Vysoký Chlumec v kategorii speciální pivo polotmavé za pivo Démon. Na stříbrné příčce se v kategorii světlé výčepní pivo umístil Klášter výčepní z Pivovaru Klášter. Tento pivovar také získal třetí místo v kategorii světlý ležák 11 % za pivo KIášter Ležák 11 %. Třetí pozici vybojoval také v kategorii pšeničné pivo Chlumecký Vít z pivovaru Vysoký Chlumec.

Z výsledků hodnocení jsme opravdu nadšení, protože se nám podařilo obstát ve velké konkurenci. Odvezli jsme si opět zlato za Lobkowicz Premium Nealko, které se v posledních letech stává jedním z nejoceňovanějších nealkoholických piv v ČR,“ říká Jiří Faměra, vrchní sládek skupiny Pivovary Lobkowicz a dodává: „Hlavní radost ale máme z toho, že se opět potvrdilo, že naše piva chutnají nejen odborníkům, ale i laické veřejnosti. Lidé si v hospodách rádi dají pivo vyrobené tradičními postupy řemeslné výroby. Proto velké poděkování patří i všem našim zaměstnancům v pivovarech.

57. ročník Žatecké Dočesné se uskutečnil ve dnech 5. a 6. září 2014. V průběhu dvou dní se soutěžní degustace zúčastnilo celkem 208 degustujících z řad laiků i odborníků, kteří hodnotili piva v jedenácti kategoriích. Úkol to byl nelehký – přihlášeno bylo 149 vzorků piv z 26 pivovarů.


Na speciální nefiltrované pivo vařené pouze jednou ročně při sklizni zelených šišek chmele - 12° zelený ležák, se mohou koncem října těšit milovníci sezónních a výběrových piv. Po roce s ním opět přichází Kynšperský pivovar, který vyslyšel přání svých zákazníků a pro velký ohlas se rozhodl, že zeleného piva tentokrát navaří o jednu várku navíc. Celkem tedy osm tisíc litrů zlatavého moku, jehož základem je plzeňský humnový slad a šišky chmele ze Žatce.

Naší filozofií je používat nejkvalitnější suroviny pocházející z České republiky. Když vaříme zelené pivo, tak si jezdíme pro Žatecký poloraný červeňák, což je u nás nejznámější aromatický chmel. K tomu se nám podařilo sehnat také odrůdu Sládek, která má ještě o něco více hořkou chuť. Na poli jsem strávil dva dny a nasbíral plné pytle čerstvých chmelových šišek,“ ukázal ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil na velké vaky napěchované zeleným zlatem.

Svoji historicky první várku zeleného ležáku s obsahem alkoholu 5,2 % vyrobil pivovar loni na podzim. „Byl to vlastně náš vůbec první speciál, co jsme zkusili uvařit. Pivařům naše novinka chutnala a dokonce jsme za něj dostali ocenění, které jsme si převzali v pražském Pivovarském domě,“ připomněl Vomočil.

Pro vysvětlenou je třeba také uvést, proč se podzimnímu speciálu říká právě zelené pivo. „Je to z toho důvodu, že při procesu chmelení se používá zelený chmel, který není nijak upravovaný. Nejedná se tedy o žádný extrakt nebo granule, ale pouze o chmel ve své ryzí podobě, a to jsou celé zelené šišky chmele,“ upřesnil ředitel. „Letošní várku jsme navařili minulý týden. Nyní bude ještě pár dní kvasit a pak pivo necháme zrát, což bude minimálně 28 dní,“ doplnil Vomočil s tím, že k zákazníkům se 12° zelený ležák dostane koncem října. Prodávat se bude v pivních sudech, pětilitrových soudcích a litrových petlahvích.

Pro velký zájem navařili letos v Kynšperském pivovaru o várku zeleného piva navíc [p1184]

[Lobeč] 08:05 [permalink] [reaguj]










Letos slavíme pět let existence a právě vaříme tisící várku, což je pět milionů půllitrů Královédvorského piva Tambor,“ mohl pronést v pátek 5. září 2014 majitel Královédvorského pivovaru Tambor Nasik Kiriakovský. Půl národa si tak už dalo půllitr Tambora. Taková událost si zasloužila oslavu.

Ve varně Královédvorského pivovaru Tambor se sešel Nasik Kiriakovský se sládkem Janem Pavlíkem a jeho kolektivem. Role patrona se ujal ředitel východočeských regionálních Deníků Tomáš Doubrava. Volba nebyla náhodná. Deník sledoval vznik a růst Královédvorského pivovaru Tambor od samého počátku.

Jedná se o letošní 190. várku. Vaříme jedenáctku, stejně jako v případě historicky první várky, i té pětisté,“ vysvětlil sládek Jan Pavlík. Do konce roku by mělo roční číslo stoupnout až na 290. „V současné době jede pivovar na sto procent své kapacity. Oproti loňsku jsme zaznamenali nárůst o 25 procent,“ doplnil Pavlík.

Proto v současné době řešíme rozšíření kapacity až o 75 procent té současné. Ale samozřejmě za zachování kvality piva, při dodržení všech technologických postupů a doby ležení,“ zdůraznil majitel Nasik Kiriakovský.

Patron tisící várky, ředitel východočeských Deníků Tomáš Doubrava, vyzdvihl dlouhodobou spolupráci novin s Královédvorským pivovarem Tambor. „Jsem rád, že mě pan Nasik Kiriakovský pozval jako patrona tisícího vaření. S pivovarem Tambor spolupracujeme v podstatě od jeho vzniku. Je hlavním partnerem naší čtenářské soutěže Tipliga, které se účastní kolem pěti tisíc hráčů,“ vysvětlil.

Zároveň ale přidal i svůj soukromý pohled: „Sleduji práci pana Kiriakovského od počátku. Obdivuji jeho nadšení, ochotu investovat do projektu, kdy se znovu začíná vařit pivo ve Dvoře Králové. Přeji vše dobré pivovaru i do dalších let a věřím, že se bude i nadále rozvíjet. Tak aby si Královédvorské pivo Tambor mohla dát ne půlka, ale celý národ. Musím také ocenit, jako obdivovatel židovské kultury, že Nasik Kiriakovský investoval do speciálních technologií, které splňují status košer piva. Podobný certifikát má jen málo pivovarů.

Sládek Jan Pavlík působil dříve v Ústí nad Labem. „Tohle je pro mě výjimečná událost. U tisíce várek jsem byl, ale tohle je poprvé ta historická, jubilejní. Jsem rád, že se mohu podílet na obnovení pivovarnické tradice ve Dvoře Králové,“ vysvětlil. Jan Pavlík byl také u vaření 500. várky.

Královédvorský pivovar Tambor uvařil tisící várku[p539]

Pivní partyzán již není ve Frýdlantu

[pondělí, 8. září 2014]







Místní pivovary jsou spokojeny

[pondělí, 8. září 2014]




Zvířata v názvech českých piv 1.

[pátek, 5. září 2014]

Salón piva v Starej tržnici

[pátek, 5. září 2014]




Vyzkoušejte pivní turistiku

[pátek, 5. září 2014]


«« « Strana 3 z 4 » »»
1 2 3 4

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI