Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

září 2014

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv září 2014










Slunce ve skle. Pivo v hlavní roli

[pondělí, 22. září 2014]



V sobotu 27. září letos Češi už podruhé oslaví Den českého piva. Vítají ho také hanušovičtí pivovarníci, kteří zvou milovníky Ryzího piva z hor do svých restaurací.

V podvečer Svatého Václava v nich můžete oslavit svátek zlatého moku. „Pivo je bez nadsázky náš národní nápoj a oslavy si určitě zaslouží, stejně tak jako všichni jeho příznivci. Pro ně jsme společně s našimi hostinskými připravili hned několik svatováclavských překvapení,“ říká sládek pivovaru Luděk Reichl. Tím nejvíce očekávaným je Holba Svatováclavský kvasnicový Speciál. To, že se mají pivní fajnšmekři na co těšit, potvrzuje speciální receptura, několik druhů sladů i chmele a dlouhá doba zrání tohoto speciálu. Chmelem se rozhodně nešetřilo, což prozradí jeho osobité aroma a lahodná hořkost. Chuť je plná až chlebnatá a promítají se do ní nekonečné lány vyhlášených hanáckých ječmenů, které daly vzniknout prvotřídním sladům. „Použili jsme pět různých druhů ječných sladů, což je v poválečné historii pivovaru zcela unikátní,“ dodává Luděk Reichl. Holba Svatováclavský Speciál je pravý kvasničák s mírným zákalem a jedinečnou chutí. Konzumenti se mohou těšit na mistrovské dílo hanušovických pivovarníků a skutečný originál se sládkovým podpisem.

Bude k dispozici pouze v omezeném množství a právě nyní je ideální příležitost posedět s přáteli v příjemné atmosféře útulných hospůdek s Holbou na čepu. Hostinští tady nabídnou nejen chuťovky k pivu, ale taky svatováclavské menu, nebo krajové speciality. A k tomu Holbu od nealko piva až po Svatováclavský speciál, takže si každý vybere podle své chuti. V některých dokonce naservírují pivo k jídlu zdarma, takže oslavit svátek piva se určitě vyplatí.

Den českého piva se má stát celonárodní tradicí a posílit hrdost na pivo, náš národní nápoj. V historickém kontextu připomíná patrona všech pivovarníků Sv. Václava, proto bude oslavám patřit předvečer jeho svátku. Má přinést zábavnou osvětu, která přiblíží historii a tradici českého pivovarnictví a ukáže na jeho jedinečnost i zajímavé propojení s gastronomií i naší kulturou.


Co ochutnat na Slunci ve skle?

[pátek, 19. září 2014]

Opět se bude oslavovat plzeňské pivo

[pátek, 19. září 2014]





Polotmavý ležák Klostermann z pivovaru DUDÁK získal již potřetí za posledních pět let první místo v jedné z nejprestižnějších degustační soutěži u nás. Vítěze vybírá porota složená za 208 odborníků i laiků. Opakované vítězství dělá z Klostermanna jedno z našich nejoceňovanějších a nejprodávanějších polotmavých piv. Meziročně stoupl jeho prodej o 110 procent.

Polotmavý ležák Klostermann z pivovaru DUDÁK = jedno z nejoceňovanějších polotmavých piv v České republice. Již po třetí za posledních pět let vybrala porota Chmelařského institutu na Žatecké Dočesné nejlepším pivem v kategorii polotmavých piv třináctistupňový pivní speciál Klostermann.

Klostermann je naše největší chlouba a zároveň nejúspěšnější pivo v novodobé historii pivovaru. Nás samozřejmě také těší, že s jeho oceněními je spjatý i jeho narůstající prodej,“ uvádí Jaroslav Tůma, ředitel pivovaru DUDÁK.

Na Žatecké Dočesné, která má ve svém podtitulu napsáno „...slavnosti chmele a piva s nejdelší tradicí v ČR“ se představují pivovary z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Vítěze vybíralo 208 degustátorů z řad laické a odborné veřejnosti.

Letošního ročníku se zúčastnilo 26 pivovarů. Ty do soutěže zapsali 149 vzorků piv.

Odborná degustace svým rozsahem a významem patří k nejvýznamnějším v České republice. Setkávají se zde pivovary, ve kterých se vaří pivo z žateckého chmele,“ říká Jiří Kořen, jednatel Chmelařského institutu a zároveň člen poroty. A proč byl zvolen právě Klostermann? „To je jednoduché. Chutnal prostě největšímu množství degustátorů,“ doplňuje Kořen.

Klostermann se ve Strakonicích vaří od roku 2008. „Vyznačuje se mírně nasládlou karamelovou chutí. Plností a řízem s výrazným chmelovým aroma, který přímo vyzývá k napití. Hodí se zejména k posezení u grilu a pokrmům z drůbežího masa. Toto pivo je svojí skladbou surovin určeno pro chuťový zážitek z jeho konzumace,“ uvádí Dagmar Vlková, sládková pivovaru DUDÁK.

Klostermann patří zároveň k nejprodávanějším polotmavým pivům u nás. Jen za prvních osm měsíců letošního roku stoupl jeho prodej o 110 procent.

Díky zisku z prodeje piva jsme mohli přes léto zrekonstruovat původní byt určený pro zaměstnance pivovaru na originální degustační místnost. Ta bude sloužit našim obchodním partnerům ale hlavně návštěvníkům pivovaru DUDÁK. Na závěr prohlídky na ně bude čekat příjemné a stylové posezení, kde mohou vedle piva Klostermann ochutnat i osm dalších druhů piv, které se u nás vaří,“ uvádí Marek Pohanka, ředitel obchodu a marketingu pivovaru DUDÁK.






Nová kampaň pivovaru Litovel

[čtvrtek, 18. září 2014]

[Litovel] 07:29 [permalink] [reaguj]




Pro letošní druhý ročník Dne českého piva uvařili ve Staropramenu speciální pivo a připravili doprovodný program pro hospody. Slavit bude celkem 615 hospod a restaurací ve 277 městech a obcích po celé České republice, které smíchovské pivo čepují a do akce se zapojily. V nich budou návštěvníci moci ochutnat nefiltrovaný a nepasterizovaný Výroční Staropramen Granát 14,5 určený jen pro tento den. Při jehož vaření se smíchovští sládci inspirovali recepturou z roku 1884. Sedm vybraných hospod osobně navštíví pivovarští sládci, kteří Výroční Granát 14,5 slavnostně narazí a pivo lidem představí.

Výroční Staropramen Granát 14,5 budou moci pivaři ochutnat právě jen v sobotu 27. září. „Poté, co tento speciál uzraje v tancích, bude přímo stáčen do sudů. Bude tak vynechána jak fáze filtrace, tak fáze pasterizace. Pivo do hospod zavezeme až těsně před Dnem českého piva. Tím bude zajištěna jeho maximální čerstvost, což je z pohledu kvality piva velmi důležité,“ říká Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen. Každá hospoda pak dostane omezené množství piva. „Granát jsme pro tento den vybrali proto, že byl prvním úspěšným polotmavým pivem u nás a tvořil tak důležitou součást historie nejen našeho pivovaru, ale celého českého pivovarnictví,“ dodává Lux.

Ochutnávkou speciálního piva, kterého na Smíchově navařili limitovanou várku 500 hektolitrů, přitom v hospodách Staropramenu vyvrcholí měsíční kampaň ke Dni českého piva. Od začátku září v nich totiž probíhá spotřebitelská soutěž. Nejpilnější sběratel speciálních pivních samolepek se může těšit na 30 piv zdarma a titul Čestného sládka. Seznam vybraných podniků a informace o soutěži lze najít na webu www.pivo.cz.

Vrchní sládek Staropramenu se zúčastnil a osobně podpořil již loňský první ročník Dne českého piva, jehož tradici založil Český svaz pivovarů a sladoven, aby posílil hrdost a vztah k našemu národnímu nápoji a zároveň lidi nalákal k návštěvě hospod. “Loni jsem byl v naší největší hospodě Vinohradském Parlamentu, kde jsem strávil velmi příjemný večer s místními. Letos si tuto návštěvu zopakuju. Mí kolegové navštíví dalších šest míst,“ popisuje Zdeněk Lux. Kromě Prahy tak sládky Davida Mathouchanha, Jana Špačka a Libora Vávru potkají třeba v Hradci Králové, či Pardubicích.

I na základě vlastní zkušenosti tak Zdeněk Lux vyzývá milovníky piva v Česku k návštěvě hospod.“Rád bych všechny pozval do hospod a restaurací k oslavě Dne českého piva. Jsem velice rád, že jsme tento svátek začali slavit. Pivo je náš národní nápoj a jistě si zaslouží každoroční oslavu, při které si vždy připomeneme něco z jeho historie i současnosti. A především se kvůli němu sejdeme v hospodách. Představuju si, že za nějakých deset let bude každý hrdý český milovník piva v tento den v hospodě či restauraci. A třeba se nám tento svátek podaří dostat i do zahraničí,“ dodává k nově vznikající národní tradici Zdeněk Lux.

Výroční Staropramen Granát 14,5

Je speciálním nefiltrovaným a nepasterizovaným polotmavým ležákem, kterého ve Staropramenu pro Den českého piva uvařili limitovanou várku 500 hektolitrů. „K jeho výrobě jsme použili tři druhy sladů a tři druhy chmele v čele s Žateckým poloraným červeňákem. Jeho receptura využívá pro Staropramen typické několikanásobné chmelení. Poté, co tento speciál uzraje v tancích, bude přímo stáčen do sudů. Bude tak vynechána jak fáze filtrace, tak fáze pasterizace. Pivo do hospod zavezeme až těsně před Dnem českého piva. Tím bude zajištěna jeho maximální čerstvost, což je z pohledu kvality piva velmi důležité,“ říká Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen. Každá hospoda pak dostane omezené množství piva. „Proto se nevyplatí váhat. Doporučuji si v hospodě raději rezervovat místo,“ upozorňuje sládek Lux.

Stupňovitostí 14,5 pivovar symbolicky připomíná letošní 145. výročí založení pivovaru.

Den českého piva

Tradici tohoto pivního svátku založil Český svaz pivovarů a sladoven v loňském roce s cílem posílit hrdost a vztah k českému národnímu nápoji. Zároveň chce pivovarský svaz vyzvat lidi k návštěvě hospod a restaurací na čepované pivo. Loni se do akce celkově zapojilo více než 800 hospod a restaurací a desítky pivovarů z celé České republiky.

Dnem českého piva pivovarníci vyhlásili 27. září, předvečer svátku nejvýznamnějšího českého patrona sv. Václava. Ten je totiž zároveň i patronem sládků a pivovarníků. Za ochránce pivařů prohlásil knížete Václava před téměř sedmi sty lety císař Karel IV., jenž se sám významně zasloužil o rozšíření pivovarnictví a chmelařství v českých zemích.












Sedm minipivovarů se v pátek a sobotu představilo na hornoplánských pivních slavnostech. September Fest, který se ve městě konal poprvé, přilákal zhruba tisíc návštěvníků, mezi nimiž nechyběli jak místní občané, tak i lidé z celých jižních Čech. Nejvíce piv vytočil českobudějovický pivovar Kněžínek, který si tak z akce odvezl Šumavskou pivní pečeť.

Jsme rádi, že se nám podařilo nastartovat novou tradici. September Fest měl skvělý ohlas. Lidé chválili jak piva, tak i doprovodný program, takže za nás určitě spokojenost,“ řekl Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.

Naším cílem mimo jiné bylo prodloužení turistické sezóny, což se podařilo. Jsme rádi, že akci vyhledali i lidé z jiných regionů,“ dodal Luděk Štěpánek, vedoucí místního infocentra.

Akci okořenily různé pivní soutěže. „Například držení pivního sudu nad hlavou. Nejlepší čas měl hornoplánský borec Petr Schönkypl, který vydržel 59 sekund,“ řekl Luděk Štěpánek.

První ročník September Festu měl také svoji oficiální královnu. Tou byla zvolena Marie Štětinová z Horní Plané.

Z kulturního programu obecenstvo nejvíce zaujaly kapely Jiří Schelinger Memory Band, Pub Animals, Heband, Smutný Karel a Windigo. „Musím vyzdvihnout skutečně skvělý zvuk všech koncertů. Výborně vypadala i velká LED obrazovka, která byla přímo na pódiu,“ zmínil návštěvník Miloš Štěpánek.

September Fest organizovalo město Horní Planá společně s Destinačním managementem Lipensko, o.p.s. Na akci se podíleli také místní podnikatelé.




V Třinci jedině Radegast!

[pondělí, 15. září 2014]

Dnes byla slavnostně otevřena Radegastovna U Švejka, pivnice „zasvěcená“ pohanskému bohu Radegastovi a stejnojmenné pivní značce. Zařadila se tak po bok dalších značkových pivnic a restaurací, které šíří dobré jméno piva z nošovického pivovaru. Kompletní změna (po 15 letech) původního interiéru hospody U Švejka trvala pouhý jeden měsíc.

V Třinci pijeme jedině Radegast. Poctivé, správně hořké pivo pro opravdové chlapy. Kde jinde mít Radegastovnu,“ vysvětluje své rozhodnutí vsadit na koncept značky Radegast majitel pivnice Fryderyk Kornuta a dodává: „To víte, že jsem měl obavy, jak štamgasti změnu interiéru přijmou. Vždyť jsou zvyklí na svoji židli, místo u stolu, pohled přes půllitr piva. Ale na druhou stranu jsem věděl, že pro ně, ale i pro další hosty, musím něco udělat. Něco nového, něco s opravdovou atmosférou.

Štamgastům se v třinecké Radegastovně věnují s náramnou péčí. Svědčí o tom mimo jiné i to, že si ti opravdoví mohou nechávat své osobní půllitry v atraktivních uzamykatelných skříňkách. K tomu Fryderyk Kornuta dodává: „Štamgastů si velmi vážíme, jsou to oni, kdo utvářejí pověst hospody a její atmosféru a dělají jí dobré jméno. Hospodu hospodou dělají zkrátka štamgasti.“

Vysoká kvalita služeb je garantována osobou majitele, který se ke své profesi dostal ve Švýcarsku, kde se nejen vyučil kuchařem a číšníkem, ale dlouhou dobu tam také pracoval. Svou práci vnímá jako službu hostům, kterým je třeba maximálně vycházet vstříc. Pro Fryderyka Kornuta je hospoda důležitým místem společenského setkávání a dění, místem, kde se u jednoho stolu v dobré náladě sejde učitel, farář, automechanik i hutník.

Na čepu je Ryze hořká 12 Radegast, čepovaná z pivních tanků, které tvoří jednu z dominant interiéru. Hosté si mohou dále vybrat z dalších devíti druhů čepovaných piv, mezi kterými samozřejmě dominují další typy piva Radegast. Nechybí ale ani plzeňský ležák Pilsner Urquell, čepovaný nealkoholický Birell, Velkopopovický Kozel Černý či cider Kingswood.

Naše Ryze hořká 12 Radegast je pivo pro pravé chlapy,“ komentuje značku čepovaného piva obchodní sládek nošovického pivovaru Zdeněk Bazsczyňski a dodává: „V třinecké Radegastovně se o pivo ale i o své hosty starají výtečně.

Vedle piva bude třinecká Radegastovna bezesporu oblíbená i pro svoji poctivou kuchyni. Na jídelním lístku samozřejmě najdete českou klasiku, pochoutky k pivu, ale také opravdovou specialitu – špecle v mnoha variantách. Radegastovna U Švejka v Třinci má kapacitu 100 míst, je kuřácká a je obklopena velkou zahrádkou s místem až pro 500 hostů.

Koncept Radegastoven rozvíjí spojení piva Radegast s pohanským bohem slunce, úrody a hojnosti. Hned u vstupu dýchne na každého hosta atmosféra „pravé hospody pro pravé chlapy“, což dokazují masivní dřevěné stoly, jednoduše zdobené žíhaným plechem, který symbolizuje oheň. Zajímavě působí také dřevěné obložení, prostá podlaha či symbolicky zaseknutá sekyra do dveří nahrazující kliku. Přímo nad výčepem pak najdete i posvátný kruh, který jako dokonalý tvar symbolizuje slunce.

Kmotrem Radegastovny U Švejka se stal Jan Peterek, třinecká hokejová legenda.

Plzeňský Prazdroj v rámci podpory svých značek rozvíjí koncepty originálních provozoven. Pro značku Radegast jsou to Radegastovny, pro Pilsner Urquell je to koncept Pilsner Urquell Original Restaurant či Plznička. Velkopopovický Kozel má Kozlovny a Gambrinus své designové hospody.


O výborných polských pivech podruhé

[pondělí, 15. září 2014]









«« « Strana 2 z 4 » »»
1 2 3 4

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI