Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pavel Kořínek odpovídá...


verze pro tisk

Pavel Kořínek odpovídá...

Pavel Kořínek odpovídá... [p196]

Za pivovar Primátor Náchod na Vaše dotazy odpovídal obchodní sládek pan Pavel Kořínek.



Michal Sýkora

Dobrý den, rád bych se zeptal, proč je téměř nemožné zakoupit ve většině obchodních domech více vašich piv? V nabídce bývají zpravidla jen pšenice, EPA a 24°, rád bych si ale kupoval i ostatní vaše speciály, bohužel již nemám kde, ještě zhruba před rokem však nebyl problém sehnat i je.

Pokud budete na obch. řetězcích naše speciály vyžadovat, rádi jim je dodáme. Obch. řetězce ale prodej podmiňují minimálním prodejem každého speciálu a pokud se nedostanou na očekávanou rentabilitu většinou daný výrobek vyřadí, což je často právě problém speciálních piv.


Richard Chodora, Pivní.info

Po koupi Vašeho pivovaru společností LIF jsem si myslel, že se točený Primátor dostane na čepy hospod a restaurací po celém Česku, tedy hlavně tam, kde se uhnízdily Svijany - pořád je pro mě náchodské pivo o hodně lepší variantou k pivu svijanskému. Ale bohužel na točený Primátor jsem ještě (na Plzeňsku) nenarazil. Stejně tak jsem nikde zatím nenarazil na Vaši novou jedenáctku v lahvi - i když asi i nadále budu dávat přednost Vašemu Prémiu. Otázka tedy zní, proč se Vaše pivo nedostává na čep do svijanských hospod?

Pokud pivo Primátor budou chtít hostinští čepovat, rádi jim ho dodáme. Jinak ale fungujeme jako 100%-ně samostatné hospodářské jednotky se svojí obchodní politikou a naše „expanze“ zatím není v takovém stádiu, abychom pronikli takto daleko od domovského regionu.

A na druhou stranu, jsou k mání Svijany ve Vašich hospodách na Náchodsku?

Na Náchodsku se v některých hospodách s Primátorem se čepují i Svijany, ale je to věc spíše historická, rozhodně to nefunguje tak, že tam kde jsme se automaticky rozšiřují Svijany, už jsem řekl, jdeme každý svojí vlastní obchodní cestou. Samozřejmě nejdeme v hospodách proti sobě.


Marek Kamlar, Klub sběratelů pivovarských suvenýrů Praha

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující:

1) Od loňského roku jste společně s pivovary ve Svijanech a Malém Rohozci ve vlastnictví firmy LIF. Jelikož je v obou zmiňovaných pivovarech při výrobě piva využíváno technologie HGB, logicky mě zajímá, jak je tomu s HGB u vás, tj. zda už i vy jste vlastníky této technologie a pokud ano, tak na jaká piva z vašeho sortimentu ji využíváte a případně v jakém rozsahu.

Pivovar Primátor vlastní HGB, které slouží ke standardizaci hotového piva s maximálním snížením původní stupňovitosti do jednoho procenta. Historicky jsme jej kupovali především pro standardizaci nealko piva, kde jsme byli dříve druhým největším výrobcem v republice a dále kvůli exportním požadavkům, kde je občas požadováno díky zdanění podle procenta alkoholu, přesné nastavení parametrů. Rozhodně nemáme ambice využívat HGB ke zvyšování kapacity, máme tak nadimenzované výrobní kapacity, že bez problémů zvládneme kapacitu téměř o 40% vyšší i při zachovávání dlouhodobého zrání v ležáckých tancích.

2) Vaše pšeničné pivo jsem dlouhá léta považoval za nej pšeničné produkované na našem území, dnes už to však vidím jinak a mám-li na tento styl chuť, zvolím raději pšeničného Herolda nebo černohorského Velena, které mi připadají chuťově mnohem zajímavější. V souvislosti s tím se ptám: Chystáte nějakou úpravu receptury tak, abyste s těmito značkami aspoň částečně dokázali držet krok nebo spoléháte na to, že vaši pšenici budou lidé pít i nadále, a to hlavně ze zvyku? Vaše pšenice by jinak měla být pasterovaná. Neuvažovali jste někdy o tom, že byste ji nepasterovali a ona dokvášela ještě v lahvi?

Pivovar Primátor nabízí pšeničné pivo pod názvem Weizenbier, technologii a speciální svrchní kvasinky jsme získali od bavorských sládků. Toto pšeničné pivo je typické svojí chuťovou bohatostí a bylo od počátku chuťově laděno poměrně přesně podle určitých představ a vzorů. Jeho kvalitu pravidelně ověřujeme na degustacích a v roce 2008 získal v Londýně na celosvětové soutěži „Beers of the World - prestižní ocenění „ Nejlepší pšeničné pivo světa“, kde se umístilo jako druhé na světě.

O dokvašování Weizenbieru v lahvi zatím neuvažujeme, to lze relativně provádět u nižšího množství produkce a následně dochází poměrně k rychlým chuťovým změnám i v láhvích, což může být obchodní problém.

3) Na letošních reprezentačních slavnostech piva v Táboře získalo pšeničné pivo ze Svijan třetí místo v kategorii svrchně kvašených piv. Nedávno nám tady na Pivním .infu ovšem pan Petr Menšík, svijanský sládek, prozradil, že jejich pšenice se vaří u vás. Mohl byste nám říci, jak přesně to funguje? Jedná se o totéž pivo, na které se např. hodinu lepí náchodské etikety a další hodinu etikety svijanské? Pokud se jedná o totéž pivo, tak jak je podle vás možné, že se Svijany chlubí cizím peřím, tj. že přebírají ocenění za práci někoho jiného? Je podle vás v pořádku, že se zákazník tuto informaci bez vlastního přičinění nedozví a že je tedy svým způsobem klamán?

Pivovar Primátor vyrábí jeden druh pšeničného piva. Toto pšeničné pivo stáčíme jak pro pivovar Primátor tak Svijany. Pšeničného piva se zatím vyrábí jen v malém procentu, takže Svijanům by se výroba nevyplatila. Česká legislativa řeší jak výrobce tak i distributora.

4) Když už jsme u toho klamání zákazníků, čas od času se setkávám s případy, kdy je v hospodách nějaká značka piva podtáčena značkou jinou, samozřejmě drahá nějakou mnohem levnější. Jelikož mám od jednoho z vašich obchodních zástupců informaci o tom, že se toto kdysi (před cca 9 lety) týkalo i Primátora, který byl v několika desítkách pražských hospod nabízen jako Gambrinus, musím se samozřejmě zeptat: Co vás k takovým praktikám vedlo? Skutečně to bylo natolik finančně výhodné a pomohlo vám to zvýšit odbyt, že jste do rizika, že se to provalí, šli? Uvažovali jste také nad možností, že když bude zákazníkům tento "vylepšený" Gambrinus chutnat, že ho budou vyhledávat i jinde a případně doporučovat i svým známým, čímž utrpí všechny malé pivovary a nepřímo tedy i vy?

Pivovar Primátor nabízí celkem 10 druhů spodně kvašených a 3 druhy svrchně kvašených piv. Všechna piva byla vždy nabízena pod značkou Primátor. Sudové portfolio nabízíme v 10 druzích.

Nejvíce požadovaná piva v pražských hospodách jsou: Primátor 11% světlý ležák, Premium světlý ležák a svrchně kvašená piva – Primátor Weizenbier, English Pale Ale a Stout.

Podtáčení rozhodně není naší strategií a pokud se podobný problém vyskytne, není iniciován z naší strany a s naším vědomím. Máme zájem na dlouhodobém strategickém budování značky PRIMÁTOR a upřímně řečeno bychom si neradi podobným způsobem poškozovali i kvalitativně naše jméno.

5) Zmínil jsem Prahu coby tradiční baštu Primátora. Mohl byste mi tam doporučit nějakou hospůdku, kde bude vaše pivo stabilně na čepu, dobře ošetřené, za ceny do 30 korun a hlavně kde bude nekuřácké prostředí? Kdysi jsem chodíval do smíchovské hospůdky Na Václavce, lépe řečeno na tamní nezakouřenou zahrádku, kde jsem byl s vaším pivem vždycky nadmíru spokojen. Již několik let je tam však jiná značka a já tak pořádně nevím, kam v Praze na dobrého točeného Primátora zajít...

Piva Primátor se v Praze čepuje například : Restaurace Dobrá Trafika Praha Újezd, Restaurace Aida Praha 2 Na Zderaze nebo Restaurace Neklid Praha Vinohrady

Bohužel zrovna Václavka byla příklad toho, kdy i přes spokojenost konzumentů byl náš pivovar převálcován penězi velkého pivovaru, to jsou standardní „praktiky“ českého trhu, kterým malý pivovar má jen malou šanci čelit.

Děkuji za případné odpovědi.


Petr Vinante

Dobrý den. Mám několik otázek k Vašemu pivu PRIMÁTOR WEIZENBIER.

1) Jaké slady jsou použity a jaký je přibližný poměr pšeničného a ječného sladu?

Primátor Weizenbier je vyráběno dle bavorského způsobu a musí dodržovat Českou potravinářskou vyhlášku 335/1997, kde se říká, že pšeničné pivo musí být vyrobeno s více než 30% sladu pšeničného z celkového použitého extraktu. Skutečný poměr pšeničného sladu neudávám, protože sypání sladů na várku je duševním vlastnictvím pivovaru Primátor.

2) Je v okamžiku po stočení piva nějaký výrobní rozdíl mezi pivem v sudu a v lahvi?

Lahvová piva jsou všechna pasterovaná, sudová piva jsou všechna nepasterovaná – živá až na Weizenbier, který pasterizujeme. Po stočení lahvová piva mají delší dobu trvanlivosti. Speciálně tam, kde by přežívali ve větším množství kvasnice dochází v relativně krátké době k poměrně velkým chuťovým změnám a pokud chcete toto pivo nabízet standardizované kvality s dlouhodobějšími trvanlivostmi je pasterizace nezbytná.

3) Pivo je nefiltrované, ale pasterizované. V čem spočívají výrobní odlišnosti od původních bavorských "weizenů", dokvášených v lahvi? Můžete se obecně trochu rozepsat o problematice piv dokvášených v lahvi? Není mi jasné, jak mohou být některá piva s obsahem živých kvasinek nepasterovaná a přitom běžně prodávaná v teple na polici v supermarketu, jak je tomu právě u bavorských "weizenů"(Paulaner, Erdinger, ...), kterými je zřejmě váš Primátor Weizenbier inspirován.

Technologií výroby weizenů je více druhů. Při výrobě Primátor Weizenbier byly použity zkušenosti bavorských sládků. Upravená technologie svrchního kvašení se skládá z hlavního kvašení a dokvašování. Pivovar Primátor nepoužívá technologii dokvášení v lahvích.

Na dokvášení weizenbieru v lahvích musí mít pivovar speciální temperované boxy, kde se střídají teplé a studené dny. Tuto technologii používají jen menší pivovary. Velké pivovary vyrábějící weizeny pro supermarkety s dlouhou trvanlivostí piva pasterují, protože by se jim rychle měnila chuť a kyselost.

4) Jakým způsobem se brání přílišné sedimentaci kvasinek na dně lahve? Slyšel jsem, že se v případě bavorských pšeničných piv používají jakási aditiva v tak zanedbatelném množství, že je netřeba ve složení na etiketě uvádět, je to jen mýtus?

Nejvhodnější pro konzumaci Weizenbieru je pivo spotřebovat pokud jsou kvasinky ve vznosu. Protože však pšeničné pivo se pije málo, většinou pivo leží delší dobu na prodejnách a kvasinky jsou již na dně lahve. Proto doporučujeme před vyprázdněním lahve kvasinky zvednout krouživým pohybem do zbytku piva.

Tato aditiva, většinou na bázi modifikovaných škrobů skutečně existují, ale osobně jsem se v Bavorsku ani u nás s jejich použitím do piva nesetkal.

5) Lahvové pivo Primátor Weizenbier vykazuje občas mezi různými šaržemi kolísání právě v míře zakalenosti. Někdy je na pšenici až nezvykle průzračné, jindy naopak zakalené až příliš a pevná složka je úplně cítit na jazyku. Čím je to způsobeno? (Rozvíření kvasinek vhodným způsobem servírování a možnost sedimentace zákalu díky době skladování samozřejmě beru v úvahu.)

S kulturou pití pšeničných piv se zatím Češi seznamují a tak se vaří dle odhadu spotřeby na trhu, což je mnohdy docela problematické. V praxi to znamená uvařit několik várek najednou, protože kvasničná kultura je drahá a nedá se skladovat. První expedované várky mají bohatý kvasničný opál a poslední várky mají již malý opál, protože kvasinky již v tanku sedimentovaly. Řešením je naučit Čechy pít weizen v takovém množství, aby se vařil co nejpravidelněji.

6) Můžete stručně popsat, jak vypadá konečná fáze výroby tohoto piva od bodu, kdy je ukončeno proces kvašení a zrání? Mám namysli především to, jestli pivo prochází nějakým druhem filtrace a následně je přidáno určité množství rozkvašené mladiny či kvasinek, nebo se jedná o naprosto surové nijak neupravené pivo, které je po dozrání jen stočeno a pasterizováno (jaký používáte paster? průtokový/tunelový,...?)

Svrchně kvašené pivo Primátor po dokvašení v ležáckém sklepu se už nijak neupravuje ani nefiltruje. Přímo z ležáckého tanku se pasterizuje a stáčí do lahví a sudů. Pšeničné pivo se pasterizuje na průtokovém pastéru.

Děkuji. Dej Bůh štěstí Vašemu pivu, přeji hodně úspěchu. Za případné nepřesné amatérské formulace svých dotazů se omlouvám.



[Richard Chodora] [Zobrazeno 10041x] [20. červen 2010]
[Offline rozhovor] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Mirokjhkjh

sobota, 1. září 2012
14:06

Cerna hora ma lepsie speciali ako Primator...
Aj ked Primator STOUT je vazne perfektny...
Ale polotmave je dost chudobne na chuti !


napsal(a): Mirokjhkjh (tnportal(a)atlas.sk) [Odpovědět]

lada rysavy

pátek, 5. srpen 2011
21:01

Pivo je dobrý až výborný ,nožná skvělí,ale jak mé sestře,vím že je vdobrých rukách na konci srpna se na ní přijedu podívat Laďa R.


napsal(a): lada rysavy (lary1958(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

19. březen 2024
05:39


posted by: Inzerce

Dwarf

neděle, 20. červen 2010
21:07

Dwarf

dobré odpovědi na dobré otázky (až na páně Kamlara podsouvání vlastního názoru/dojmu za obecnou pravdu - ohledně toho, který pivovar s kterým má držet krok... já osobně nemám dojem, že by Primátor nějak kulhal za Černou Horou)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Trhac

čtvrtek, 24. červen 2010
22:38

Trhac

to Dwarf: Já si dokonce myslím, že je to spíš naopak:-) Ovšem ale kdoví, třeba je na malakina ta pšenice z Náchoda moc pšeničná :D


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Chody

pátek, 28. květen 2010
19:36

Chody

Do neděle můžete ještě zasílat svoje dotazy na pivovzrníky z Náchoda...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI