Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Stavebnicové minipivovary

Uvaríme plnotučný martinský ležiak

[středa, 9. březen 2011]

Sžubujú kvalitné pivo za dobrú cenu! Norbert (41) a Michal (32) Pilkovci chcú na jeseň otvori v Martine nový minipivovar. Vraj bude vari pivo podobné známym českým značkám, ale za lepšiu cenu.

Foto

Dobré pivo sa v Turci varilo už pred dvesto rokmi v Necpaloch. Aj martinský pivovar mal v nedávnych dobách dobrú poves. Ale zhltla ho vežká spoločnos, ktorá presahovala výrobu inam. „Chceme preto mestu vráti pivovar. źudia z Turca si vždy potrpeli na miestne pivo, tak im ho navaríme,“ veria Pilkovci. Svoj recept na dobré pivo majú.

„Chceme vari plnotučný martinský ležiak. Mal by ma plzenský charakter a musí zrie 24 dní, potom je tmavší a lepšie chutí,“ tvrdia bratia, sami holdujúci tomuto moku.

Minipivovar by mohol zača vari už na jeseň. Ročne chcú vyprodukova 6-tisíc hektolitrov, takže vežkým pivovarom nebudú žiadnou konkurenciou. Ale i tak dajú robotu desiatim – dvanástim žuďom. Pri výrobnej hale otvoria aj vlastný výčap.

Zdroj: Pluska.sk | Autorka a foto: Jana Pustayová


Do Martina sa po ôsmich rokoch vracia pivovar. Už na jeseň chce celý región Turca zásobova zlatistým mokom minipivovar Martpils. „Chceme vari tradičné pivo, na ktoré bol tento región dlhé roky zvyknutý,“ prezrádza Michal Pilka, konatež spoločnosti Sawpi, ktorá stojí za projektom pivovaru.

Diera po Martineri

Martin, kedysi jedna zo slovenských pivných bášt, prišla o svoj pivovar v roku 2003. Heineken sa vtedy rozhodol výrobu tradičného Martinera stiahnu do centrály v Hurbanove. „V Martine, ale aj v celom Turci zostala po tradičnom tunajšom pive diera aj hlasy po jeho návrate,“ vysvetžuje dôvody oživenia pivovarníctva v tomto meste Pilka. Aj na základe toho chcú tamojším krčmám a reštauráciám už na jeseň ponúka regionálnu tradíciu.

„Pôjde o pivo plzenského typu. Spočiatku plánujeme ponúka desiatku a dvánastku,“ hovorí Pilka a dodáva, že sú pripravení ponúka aj tmavú verziu či ovocné špeciály. „Všetko bude závisie od ohlasov aj želaní krčmárov,“ dodáva. Pivovar počíta s rozpočtom okolo 70-tisíc eur. „Všetko závisí od legislatívnych potvrdení, no ak pôjdeme podža plánov, tak prvé pivo by sme mohli vyrobi už v septembri,“ plánuje Pilka.

Obava z leta

Kým v Česku, alebo Nemecku sa minipivovary počítajú na stovky, u nás svoj boom ešte len zažívajú. „Na trhu sme len dva a pol mesiaca a už nestíhame vyrába,“ hovorí pre HN Jozef Buňa, riaditež minipivovaru Buntavar vo Svite. Podobne ako v Martine, aj podtatranský región prišiel o svoj pivovar Tatran v Poprade a žudia sú po domácom pive „hladní.“ „Pre vežký záujem sme už po pár týždňoch sme museli kupova nový kvasný tank, ktorý je objemovo raz taký vežký ako ten pôvodný,“ vysvetžuje Buňa.

Napriek tomu, že je zima, vo Svite musia pivo vari každý druhý deň. „Aj to nestíhame. Leto bude z tohto pohžadu vežmi zaujímavé,“ konštatuje riaditež. Buntavar vo svojom podniku ponúka kvasinkové pivo.

Podža riaditeža Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Romana Šustáka môžu minipivovary obohati domácu ponuku. „źudia dnes vyhžadávajú originalitu, niečo nové. Často v tom zohráva úlohu aj istá nostalgia za miestnymi pivami,“ hovorí Šusták. Podža jeho slov však tieto pivovary nemôžu nahradi tradičné pivá.

Na Slovensku je dnes asi 13 minipivovarov a ich počet by mal ďalej narasta. Len koncom minulého roka totiž ohlásil svoj vznik aj pivovar Sandorf na Záhorí.

Zdroj: HN Online.sk | Autor: TomᚠVašutaIslám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň